به گزارش پایگاه خبری ربیع، شاهرود_ بابامحمدی :در پی پیگیری ها و گلایه های مردم شریف شاهرود درمورد تاخیر در اجرای پروژه ها و اتمام و بهره برداری ازآنها ( پل روگذر سردارسلیمانی ، پل عابرشاهوار و پل عابرطبیعت ) جلسه رسمی شورای اسلامی شهر شاهرود با حضور اعضا، کارشناسان ، مدیران شهرداری شاهرود ،پیمانکار و مشاور این پروژه های در محل شورای اسلامی شهر شاهرود (۳ شهریور۱۴۰۰) برگزارشد .
در این جلسه درباره تاخیراجرای پروژه ها ،سابقه اجرایی پیمانکار، اولویت های جانمایی پل و…. مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

 شروع تعدادی پروژه بطور همزمان از یکطرف و برگزاری مناقصه و عقد قرارداد همزمان سه پروژه با یک پیمانکار غیر بومی آن هم بدون حتی یک مورد سابقه انجام پروژه مشابه در رزومه از طرف دیگر نشان از شتابزدگی و نداشتن برنامه صحیح دارد.

مهم تر اینکه بنا به تایید نماینده مشاور در این جلسه قبل از انجام مطالعات مکانیک خاک و ژئوتکنیک و اینکه طراحی کامل شده باشد ،این سوال جدی را بوجود آورده که چگونه طراحی و براورد پروژه انجام شده است و مبنای مناقصه قرار گرفته است.

چگونگی و چرایی واگذاری هر سه پروژه بطور همزمان با مبلغ سرجمع بالغ بر یکصد میلیارد تومان به یک شرکت غیر بومی نیز در شرایطی که باید این مبلغ در اقتصاد شهر شاهرود گردش داشته و پیمانکاران بومی را فعال نماید جای سوال دیگری است؟!
سوالی دیگری که مطرح گردید علت مدیریت ضعیف بر مدیریت اجرای پروژه ها بود.
چرا که همه پروژه های شهرداری دچار تاخیر زیاد و تعلل در اتمام‌ هستند و چرا اگر زمانبندی اعلام شده است قبلا جوانب کار دقیق بررسی نشده و در زمان اجرا بطور جدی پیگیری نشده که اینقدر با تاخیر روبرو نشوند .

آیا بهتر نبود به جای شروع چند پروژه بصورت عجولانه فقط ان تعدادی که در توان مدیریت اجرایی و مالی شهرداری بود شروع و به اتمام می رسید که اینگونه مردم خصوصا منطقه شهرک بهشتی بخاطر مشکلات تردد و سایر شهروندان بخاطر بی نظمی و انسداد منطقه آبشار اذیت و شاکی نشوند.

عدم پرداخت حقوق و حق‌الزحمه کارگران و دست اندر کاران پروژه وبدهی های پیمانکار در شهر نیز از دیگر سوالات مطرح‌بود.

جانمایی دارای اشکال و سوال مردم و کارشناسان در انتخاب محل اجرای پروژه پل سردار سلیمانی و‌پل عابر شاهوار و طبیعت که بنظر می‌رسد بدون توجه به اولویت ها و حفاظت از طبیعت فقط هزینه های ده ها میلیارد تومانی و در حال حاضر بدهکاری سنگین برای شهرداری بجا گذاشته است نیز مطرح گردید.

با سوالات و‌پاسخها در باره پل روگذر سردار سلیمانی مشخص شد :
که هزینه تمام شده خیلی بیشتر از هزینه پیش بینی و اعلام شده است علاوه بر اینکه این پروژه تاکنون حدود ۴ ماه از پایان روز شمار خود تاخیر دارد و البته هزینه های سنگینی دیگری برای اتمام کامل کار و تملک مسیر در سمت غربی پل و جابجایی تاسیسات شهری و اصلاح هندسی زیر پل و کنار گذر ها نیز دارد که هزینه های زیادی به. شورای ششم و شهردار آینده تحمیل خواهد کرد.

همین سوالات در باره سایر پروژه‌های شهرداری از جمله پل عابر شاهوار و طبیعت هم مطرح است که میزان پیشرفت فیزیکی نسبت به زمانبندی اعلام شده و قرارداد بسیار عقب بوده و برای مجموع این دو پروژه حدودا ۵۵ میلیارد تومان پیمانکار مدعی شده است.

حال این سوال پیش می آید که چرا شهرداری ضرورت ها و اولویت ها را در نظر نگرفت و بدون برنامه مالی و اجرایی فقط و فقط کارها را برای مدت یکسال زخمی کرد و به شورا و شهردار دوره بعد خود برنامه و هزینه خود را تحمیل کرد؟!

شتابزدگی در تعریف پروژه ها ، مدیریت ضعیف در اجرا ، تاخیر های زیاد و بدهکاری سنگین دست آورد شورای پنجم و حاج محمد علی است واین موضوع شورای ششم وشهردار بعدشاهرود باید تاوان آنرا بدهند .