به گزارش پایگاه خبری ربیع، صف‌های گوشت، صف خرید ارز، افزایش نجومی قیمت سکه و ارز و کاهش شدید ارزش پول ملی، افزایش قیمت روزانه خودرو، گرانی نفس گیر مسکن، تاخیر در پرداخت حقوق کارگران شرکت‌های متعدد، تعطیلی‌های متعدد بنگاه‌های اقتصادی، تعطیلی سریالی دامداری‌ها و مرغداری‌ها و افزایش لحظه‌ای نقدینگی و متورم شدن حجم پول، تورم غیرقابل انکار حتی با آمارهای کذایی و غیر ملموس وضعیت آشفته‌ای در کشور به وجود آورده و خوراک رسانه‌ای برای دشمنان ایران فراهم کرده است اما مسؤولان تنظیم بازار و اقتصاد یا سکوت کرده‌اند یا با برای فرار از مسئولیت با سخنانی نامربوط حاشیه‌سازی می کنند.

در روزهایی که گرانی‌ها امان خانوارها را بریده و هر روز شاهد درج قیمتی جدید روی کالاها هستیم؛ در روزهایی که تصمیمات غلط و مقطعی و بی پایه و اساس منجر به امواج افزایش قیمت‌ها در حوزه‌های مختلف شده؛ در ایامی که تصاویر تحقیرآمیز صف‌های متعدد خرید گوشت و ارز در رسانه‌های معاند منتشر می‌شود، برخی مسئولان علت قاچاق را ارزان بودن کالاها می‌دانند! گویی نه صف گوشتی وجود دارد و نه پراید ۵۰ میلیون تومان شده است و با این رفتارنمک بر زخم مردم می پاشند.آیا این حاکی از ضعف مدیران نیست؟

آیا بی مبالاتی ها، رانتخواریها و کم کاریها نتیجه ای جز این دارد؟ این روزها و در آستانه عید نوروز برخلاف گذشته دیگر مردم در تب و تاب خرید نیستند و تنها با حسرت به اجناس پشت ویترین مغازه‌ها نگاه می‌کنند. به نظر می‌رسد در این آشفته بازار به گوش رسیدن پای بهار دیگر برای افراد آنچنان خوشایند نیست.

خبر افزایش قیمت در بازارهای مختلف در ماه‌های اخیر اتفاق تازه‌ای نیست و به کرات شاهد آن بودیم که سفره‌های مردم روزبه‌روز کوچک‌تر می‌شود، گویی که مردم به گرانی عادت کرده‌اند. اما وقتی که پای بهار و تعطیلات نوروزی به میان می‌آید ماجرا کمی تغییر می‌کند و رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرد، البته که در این میان هم مردم از وضع پیش آمده گلایه دارند. هر چند که وعده‌هایی از سوی برخی از مسئولان درخصوص نبود مشکل کمبود کالا در شب عید داده شده است اما مردم به آسانی سایه سنگین گرانی را بر سر کالاها احساس می‌کنند و به سراغ هر چیزی که می‌روند با قیمت سرسام آورش روبه‏رو می‌شوند.

از قیمت‌های نجومی آجیل و میوه گرفته تا هزینه‌های سنگین یک سفر کوتاه چند روزه! کافی است که هر خانوار یک دو دوتا چهارتای ساده کند تا ببیند که درآمد و پس‌اندازشان برای گذراندن تعطیلات نوروز کافی نیست و دخل و خرج‏شان با هم جور در نمی‌آید. شاید گرانی شب عید اتفاق تازه‌ای نباشد اما یقینا در گذشته به شدت امروز نبوده است.

این روزها قیمت‌های سرسام‌آور، عید را برای خانوارها به یک دغدغه تبدیل کرده، دغدغه‌ای که جنب و جوش در ماه پایانی سال را به شکل یک خاطره در آورده است. بخش عظیمی از خانواده‌های طبقه متوسط و ضعیف جامعه امروز دیگر رمقی برای گذراندن نوروز ندارند و تنها به قدم زدن در بازارها بسنده کرده‌اند.

شکی نیست که وعده و وعید مسئولان نمی تواند مشکلی را برای مردم حل کند بلکه عمل و نظارت و تدبیر درست و قاطع کارگشا خواهد بود، باید قول و عمل با هم باشد، تجربه توزیع گوشت و مرغ در این شرایط می تواند تا حدی درس آموز باشد، با آن همه توزیع کاری از پیش نرفت چرا که کار را به کاردان نسپردند و همچنان توزیع در انحصار گروههایی قرار گرفت که جر به منافع خویش نمی اندیشند؟!

اگر این توزیع با برنامه و بدون دخالت هایی انجام می شد و مسئولان مربوطه بدرستی نظارت می کردند نباید با اینهمه هزینه تاثیری بر بازار دیده نشود. اکنون روزهای پایانی سال است و مردم برای ورود به سال جدید براساس سنتی دیرینه به استقبال جشن نوروز می روند باید مسئولان تلاش عملی داشته باشند که شیرینی بهار به کام مردم تلخ نگردد.

حالا که جیب مردم خالی است و درآمدها کم شده و ارزش پول ملی کاهش زیادتر از معمول و وحشتناک داشته است مسئولان تدبیری بیندیشند که گرانی بیش از این جیب مردم را خالی نکند و صعود قیمت ها بیش از این پیش نرود. لطفا مدیریت اقتصادی خود را عملا بکاربندید و ثابت کنید که می خواهید و می توانید!

سلوک و مرام مسئولان و همراهی با طبقات متوسط جامعه وظیفه ای است که از مسئولان جامعه اسلامی انتظار می‌رود. متأسفانه، ملت به یاد دارند که در سال‌های گذشته چطور انتشار اخباری مبنی بر سفرهای پرهزینه برخی مسئولان در تعطیلات نوروزی، واکنش‌های منفی افکار عمومی را به همراه داشت و موجب تخریب چهره نظام اسلامی و بی‌اعتمادی به آنان شد! امسال با توجه به اوضاع دشوار اقتصادی چنین سفرهایی به هیچ وجه قابل تحمل نیست.مسئولان مراقب باشند نمک به زخم مردم نپاشند؟!