به گزارش پایگاه خبری ربیع، چیزی حدود دو هفته دیگر دولت دوازدهم باید مدیریت اجرایی کشور را تحویل دولت منتخب دهند و آنچه بعد از آن اهمیت دارد انتخاب کابینه و مدیرانی است که بتوانند دولن سیزدهم  را در مسیر تحول و رفع دغدغه های مردم همراهی کنند.آنچه در این روند اهمیت بالایی دارد، استفاده از مدیران و کابینه توانمند و افرادی است که بتوانند در روند تحول و حل مشکلات موجود پا به پای رئیس جمهور منتخب حرکت کنند‌. درباره اینکه چه مدیرانی باید روی کار بیایند تا بتوانند آیت‌الله رئیسی را در مسیر حل مشکلات یاری کرده و در نهایت برای مردم رفاه و آرامش در حوزه های مختلف فراهم کند، مسیر مشخص و روشن است، در این باره رهبر معظم انقلاب در سخنرانی های مختلف خود به شاخص هایی برای مدیران اشاره کرده اند که اگر در دولت سیزدهم این خصوصیات در انتخاب مسئولان مورد توجه قرار گیرد، می‌توان امیدوار بود که دولت در ادامه مسیر اتفاقات خوب و مثبتی را رقم بزند.

اولین شاخص، داشتن روحیه جهادی و انقلابی است. براساس آنچه رهبر معظم انقلاب فرمودند یکی از ویژگی هایی که وزرا و مسئولان دولت لازم است داشته باشند، داشتن روحیه جهادی و انقلابی است. رهبر معظم انقلاب بارها به این مطلب تاکید کرده اند که با عزم ملی و مدیریت جهادی می توان همه گره ها را باز کرد. از سویی مسئولان کشور در سال های ابتدایی انقلاب ثابت کرده اند با چنین روحیه ای می توان سخت ترین مشکلات را رفع کرد در مبارزه با مسائل مختلف پیروز شد.مدیری روحیه جهادی و انقلابی دارد که برای عبور از مشکلات و شکستن موانع پیش روی پیشرفت کشور شب و روز نشناسد. همواره ارتباط نزدیکی با مردم داشته باشد و با استفاده از ظرفیت های مختلف هر کاری می تواند برای حل مشکلات مردم انجام دهد.

شاخص دوم، دشمن شناسی است. تمامی اعضای کابینه باید دشمن شناس باشند.مسلما مدیری که نتواند دشمن و تهدیدات دشمن را خوب بشناسد برای مقابله با آن برنامه ریزی صحیحی ندارد.

رهبرمعظم انقلاب می فرمایند: «باید دشمن را شناخت… دشمنی او را باید فهمید، نقشه او را باید تشخیص داد… این شد حرکت جهادی و مدیریّت دستگاه؛

چه مدیریّت دانشگاه، چه مدیریّت وزارت، چه مدیریت هر بخشی از بخش های گوناگون این عرصه عظیم، خواهد شد مدیریت جهادی.»

کارآمدی شاخص مهم دیگری است که اعضای کابینه باید مزین به آن باشند.کارآمدی در مدیریت به معنای انجام صحیح و درست کارهاست. مدیری کارآمد است که از ظرفیت های مختلف برای حل مشکل به درستی استفاده می کند. برای همین هم هست که رهبر معظم انقلاب کارآمدی را به عنوان هویت و حیثیّت نظام، مطرح می کنند.

داشتن روحیه جوانی و روحیه خدمت دو شاخص مدیران دولت مردمی است. مدیری که از روحیه جوانی و خدمت برخوردار باشد برای رسیدگی به امورات کشور و حل مشکل مردم، ساعت و وقت نمی شناسند. روحیه جوانی، البته سن و سال نمی شناسد، گاهی یک مدیر ۵۰ ساله هم از روحیه و ویژگی های جوانی برخوردار است. نشاط، توانایی، شجاعت، خلاقیت، ابتکار، خطرپذیری و داشتن امید از ویژگی‌های یک مدیر با روحیه جوانی است. رهبر معظم انقلاب در این باره تاکید کرده اند: «من البتّه -همچنانکه قبلاً هم در سال گذشته تأکید کردم و مکرّر هم گفته‌ام- به دولت جوان و حزب‌اللهی معتقدم و به آن امیدوارم و البتّه دولت جوان صرفاً به معنای این نیست که باید یک رئیس‌دولت جوان، آن هم مثلاً جوان به معنای ۳۲ ساله داشته باشد؛ نه، دولت جوان، [یعنی] یک دولت سرِ  پا و بانشاط و آماده‌ای که در سنینی باشد که بتواند تلاش کند و کار بکند و خسته و از کارافتاده نباشد؛ منظور این است.»

شاخص مهم دیگرارتباط با مردم است.انقلاب اسلامی با حضور و پشتیبانی مردم به پیروزی رسید و بعد از آن هم در دوره های مختلف با حمایت مردم استمرار پیدا کرد، از این پس نیز لازم است این نقش مهم مردمی حفظ شود. یکی از اقداماتی که در دولت ها باید صورت گیرد این است که ارتباط نزدیک مسئولان با مردم حفظ شود و مسئولان پاسخگوی مردم باشند.

در این باره رهبر معظم انقلاب درباره مردمی بودن می فرمایند: « اینکه ما این قدر می گوییم و می شنویم که باید مردمی باشیم، یعنی این. مردمی بودن به ادّعاکردن  نیست. با مردم، با زندگیِ مردم کنار بیاییم، مثل مردم زندگی کنیم، با طبقات مختلف مردم انس بگیریم. این، معنای مردمی بودن است.»از نگاه رهبر انقلاب یک جنبه‌ مردمی بودن هم این است که مسئول خودش را دارای شأن و روحیه‌ی خدمتگزاری به مردم بداند؛ و نگاهش به مردم، از بالا نباشد.مقام معظم رهبری از بالا نگاه کردن به مردم را شدیدا نهی می کنند و اینکه کسی از موضع بالا به آحاد مردم نگاه کند را غلط می دانند و از مسئولان می خواهند در هر جایی هستند خودشان را خدمتگزار مردم بدانند. معظم له در دوران ریاست آیت الله رئیسی بر قوه قضائیه از مسئولان قضایی می خواهند کاری کنند که دسترسی مردم به قوّه‌ی قضائیّه آسان شود. قطعا این موضوع در بحث دولت و مسئولان دولتی هم صدق می کند و شاید از اهمیت بالاتری هم برخوردار باشد.

تا چند روز دیگر و پس از مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور منتخب، باید اعضای کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم معرفی شوند. کابینه ای که بتواند با حل مشکلات امید را در مردم زنده کند. رهبر انقلاب در سال های گذشته ویژگی  های مختلفی را برای مدیران مطرح کرده اند، لذا لازم است این خصوصیات کنار هم جمع شده و مسئولانی انتخاب شوند که دارای مجموع ویژگی های بیان شده باشند.

با توجه به مشکلات کنونی کشور و از آنجایی که رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر تاکیدات ویژه ای بر روی حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم داشته اند، نیاز است دولت منتخب در انتخاب مسئولان بسیار دقت کند و افرادی را روی کار بیاورد که بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن و برنامه ریزی دقیق در مسیر حل مشکلات حرکت کنند. در این مسیر توجه به بیانات رهبر انقلاب درباره ویژگی های مدیران انقلابی، جهادی، متخصص، متعهد و کارآمد و مدیرانی که روحیه جوانی و خدمت داشته باشند، بسیار راه گشاست.انتخاب تیم اقتصادی هماهنگ، منسجم و متخصص، از موارد بسیار مهم است و یکی از مسائلی است که دولت منتخب باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد.انشالله در آینده شاهد تحولات مثبتی در کشور باشیم.