مظفر حاجیان

جمعه روز متعلق به امام زمان (عج) است. طبق روال به محضر شریفشان عرض ادب نموده، به چند نمونه از آیات قرآن کریم در معرفی آن امامی که در پس پرده غیب در انتظار قیام هستنداشاره می کنیم. سیمای درخشان ائمه هدی (ع) در قرآن کریم همواره روشنگر راه شیعیان و پیروان ایشان بوده و هست و در این میان آیات مربوط به موعود آخرالزمان (ع) دریای نوری است که تلألؤ آن افق‌های آینده جامعه بشری را آشکار می‌کند و به قلب مؤمنین اطمینان می‌بخشد. در این رهاورد قطره‌ای از این دریا را هدیه به پیشگاهش می‌کنیم.

آیه زیر یکی از آیاتی است که در مورد حضرتش تفسیر می شود: فاستبقواالخیرات أین ما تکونوا یأت بکم اللّه جمیعا. (بقره ۱۴۸) پس در خیرات پیشی بگیرید، هرکجا باشید خداوند همه شما را خواهد آورد.

 امام صادق (ع) می‌فرمایند:

 الخیرات الولایه و قوله تعالی: «أین ما تکونوایأت بکم اللّه جمیعا»؛ یعنی أصحاب القائم (ع) الثلاثمائه و البضعه عشر [رجلاً [قال: هم و اللّه الأمّه المعدوده، قال: یجتمعون واللّه فی ساعه واحده قزع کقزع الخریف. (. روضه کافی، ص ۳۱۳)

خیرات، ولایت است و فرمایش خدای تعالی که: «هر کجا باشید خدا همه شما را خواهد آورد»؛ منظور اصحاب قائم (ع) سیصد و ده و چند [مرد] است» فرمود: «به‌خدا سوگند امت معدوده ایشانند». حضرت فرمود: «همچون ابرهای پاییزی پی‌درپی در یک ساعت جمع خواهند شد».

 به نظرمی رسد اصحاب حضرت قائم در هنگام ظهور هرکجا باشند برای رسیدن به حضرتشان سراز پا نمی شناسند و باسرعتی وصف ناپذیر برای رسیدن به امامشان از همدیگر سبقت می گیرند.

در آیه ۱۵۵ سوره بقره آمده است: و لنبلونّکم بشی‌ءٍ من الخوف و الجوع و نقص من الأموال و الأنفس و الثمرات و بشّر الصابرین.

و شما را به چیزی از ترس و گرسنگی و کمی مال و جان‌ها و ثمرات می‌آزماییم و بشارت ده صابران را.

 امام صادق (ع) می‌فرمایند:

 لا بّد أن یکون قیام القائم، علیه‌السلام، سنه تجوع فیها الناس و خوف شدید من القتل و نقص من الأموال و الأنفس و الثمرات و أنّ ذلک فی کتاب اللّه یبین ثم تلا هذه‌الایه. (کتاب الغیبه، ص ۱۳۲.)

ناچار پیش از قیام قائم سالی خواهد بود که مردم در آن گرسنگی کشند و ترس شدیدی از کشتار به آنها رسد و در اموال و جان‌ها و ثمرات کمبودی حاصل گردد و البته در کتاب خدا به‌روشنی آمده است. سپس این آیه را تلاوت کردند.

 امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه” وله أسلم من فی السموات و الأرض طوعاً و کرهاً و إلیه یرجعون”(آل عمران ۸۳) “و هر که در آسمان‌ها و زمین است خواه و ناخواه مطیع خداست و همه به سوی او رجوع خواهند کرد.”

 فرمودند: إذا قام القائم (ع) لا تبقی أرض إلاّ نودی فیها بشهاده أن لا إله إلاّ اللّه و أنّ محمّدا رسول اللّه. (تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۱۸۳.) وقتی قائم قیام کند زمینی باقی نمی‌ماند مگر آنکه در آن به یکتایی خداوند و رسالت محمد ندا داده شود.

 این همان نوید و بشارتی است که پیامبر صلی الله علیه و آله دادند که بلاخره اسلام جهانی خواهد شد و تمای انسانهای روی زمین روزی طعم شیرین عدالت اسلامی را خواهند چشید.

آیه دیگری که از سیمای حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه پرده برداری می کند این است:

یا أیها الذین آمنوا اصبروا و رابطوا و اتّقواللّه لعلّکم تفلحون. (آل عمران ۲۰۰)

ای کسانی‌که ایمان آوردید صبر کنید و یکدیگر را به صبر وادارید و مرابطه کنید و تقوا پیشه سازید، شاید که رستگار شوید.

 امام باقر (ع) درباره این آیه فرمودند:

 إصبروا علی أداء الفرائض و صابروا عدّوکم و رابطوا امامکم (المنتظر). (. کتاب الغیبه، ص ۱۰۵.)

 صبر کنید بر انجام واجبات و با دشمنانتان پایداری کنید و با امامتان مرابطه نمایید.

انجام واجبات و مراقبت در نیفتادن در چاه محرمات نیازمند صبری سنگین است که منتظران موعود توصیه به آن گردیده اند از طرفی ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمنان از نفس سر کش گرفته تا کفر و نفاق نیازمند صبر است و نشان از انتظار واقعی، که می تواند رابطه با امام را هموار سازد لذا امام محمدباقر علیه السلام می فرمایند با صبر در انجام واجبات و در مقابله با دشمنان رابطه خود را با امام برقرار سازید.

انجام واجبات نیازمند عزمی جزم و صبری بزرگ است که کار انسانهای مومن به معنای واقعی کلمه است که خدا را در هر لحظه و هر زمان و مکانی ببیند و خود را در محضر او درک کند و از بسیاری از آنچه خوشایند دنیایی است بتواند بگذرد و محرومیت های ظاهری را محدودیت نداند اینکار واجبات را لذتبخش می کند و کار را آسان می کند. اللم عجل لولیک الفرج

مظفر حاجیان