سال‌هاست که صداوسیما به خطا می‌رود و به‌جای معرفی الگوهای عرصه‌های علم و دانش، صنعت و کشاورزی، ایثار و شهادت، اقتصادی و کسب‌وکار و شخصیت‌های تأثیرگذار مثبت و کسانی که نگاهشان سازنده و حرفشان نشاط ‌انگیز و دستشان پاک و دلشان با مردم است، در بیشتر برنامه‌ها سلبریتی‌ها را می‌آورند و به‌عنوان الگو معرفی می‌کنند که بعضی شان حرف زدن عادی را هم بلد نیستند و خود را آن‌قدر بزرگ می‌بینند! با پول مردم لشکر درست کرده‌‌اند؟ چرا؟!
بی‌تدبیری در صداوسیما برخی از این‌ها را به این باور رسانده که سیما در انحصار ماست! تعجب آن است چرا شخصیت‌های قرآنی به‌عنوان الگو معرفی نمی‌شوند یا در فضایی سنگین و بی‌حال و بی‌نشاط آورده و معرفی می‌شوند؟! چرا شخصیت‌هایی که به مردم خدمت می‌کنند کمتر یا به‌ندرت در صداوسیما دیده می‌شوند؟ مگر کم پزشک، اقتصاددان، کارشناس دین و اخلاق، دانشمند هوافضا، هسته‌ای، نانو، نفت، صنعتی و … داریم؟ چرا این‌ها دیده نمی‌شوند؟! پول ملت را در جیب برره‌ای‌ها می‌ریزید و آن‌ها از این پول برعلیه مردم استفاده می‌کنند! برای یک برنامه‌ای که هیچ ندارد؟ دانشگاه که نه! سوادآموزی هم نیست، اکابر هم محسوب نمی‌شود، به یک برره‌ای ۳۰ میلیارد پول می‌دهید؟! این پول‌ها از کیست؟ چرا یک نفر خودش و خانواده‌اش نباید بتواند این‌گونه اعداد را در ۲۰۰ و ۳۰۰ سال هم فراهم کند و این افرادِ همیشه طلبکار این‌گونه از جیب مردم (که اکثرشان فقیرند) بهره‌مند شوند؟
چرا از هنرمندان معتقد به دین و مردم برای الگوسازی استفاده نمی‌کنند؟ مگر هنرمند کم‌ادعا کم داریم که از مدعیان خودخواه و کج‌اندیش استفاده می‌شود؟! این چه بی‌تدبیری است که همچنان استمرار دارد؟ به قول آن دوست عزیزمان برنامه‌ای را که تحریم می‌کنند به صورتشان پرت کنید و پول داده شده و سودش را پس بگیرید تا بفهمند چه خبر است و برای کشور تعیین تکلیف نکنند!
راستی چرا هرکدام از این‌ها وقتی مواضع کج می‌گیرند بعدش بیشتر مطرح می‌شوند؟ یعنی این مواضع به‌نوعی تأیید می‌شود؟! این سؤالی است که بارها باید صداوسیما پاسخ می‌داد و ساکت مانده است! فردا نباید دیده شود به کسانی در هر جایگاه که موضع تحریک‌آمیز داشته‌اند میدان داده شود؛ این یعنی تأیید آن موضع! درحالی‌که این‌ها در خسارت‌های جانی و مالی شریک‌اند و باید پاسخگو باشند. اتفاقا صداوسیما هم باید بابت اشتباهاتش پاسخگو باشد! اگر او این‌ها را این‌همه بزرگ نمی‌کرد و یادشان نمی‌کرد شاید کمتر به اشتباه می‌افتادند. بالاخره بخشی از خسارات ناشی از خطاهای مدیران صداوسیماست که لازم است اصلاح و از مردم عذرخواهی شود.

مظفر حاجیان