بردیا عباس زاده

به گزارش ربیع به نقل از روزنامه کیمیای وطن ،این روزها در گوشه گوشه شهر تبلیغات فریبنده‌ای از سوی شرکت‌های بیمه مختلف چشم‌ها را به خود مشغول می‌کند. تبلیغاتی مثل اینکه با پرداخت روزی دوهزارتومان، یک‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان دریافت کنید یا از حقوق بازنشستگی ماهانه ۱۲ میلیون تومان برخوردار شوید. این جملات به قدری وسوسه کننده است که ذهن را به خود مشغول می‌کند. اما این تبلیغات تا چه اندازه واقعیت دارد؟

بیمه بازنشستگی

بیمه بازنشستگی این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. بیمه‌نامه‌ای که زیرمجموعه‌ای تازه از بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است. دریافتی‌های حداقلی و پایین‌بودن سن بازنشستگی در ایران، شاید مهم‌ترین دلایل شکل‌گیری این نوع از بیمه و استقبال مردم از آن باشد. دریافت مستمری بازنشستگی به صورت یکجا یا ماهانه نخستین ویژگی متفاوت بیمه بازنشستگی است. شرکت‌ها هم معمولاً طی قراردادی که با بیمه‌شونده امضا می‌کنند، متعهد می‌شوند که بعد از ۵۰ تا ۶۰ سالگی فرد، مبلغی را به‌عنوان مستمری بازنشستگی دراختیارش قرار دهند، اما آیا ۲۰ سال دیگر، مبالغ هنگفتی که شرکت‌های بیمه به‌عنوان دریافتی به ما وعده می‌دهند، به اندازه امروز خیره‌کننده است؟ نرخ تورم درکشور هیچ‌گاه یک روند منظم نبوده و همین مسأله ارزش پول ایرانی‌ها را به شدت دستخوش تغییر قرار داده است. یک محاسبه ساده نشان می‌دهد چنانچه رفتار نرخ تورم در کشور و ارزش دستمزد درطول سالیان مختلف را درنظر بگیریم، حقوق‌های نجومی بازنشستگی که شرکت‌های بیمه‌ای وعده می‌دهند، با گذشت حداقل دودهه دیگر تقریباً ارزشی به اندازه حق بیمه ناچیزی دارند که این روزها پرداخت می‌کنید.

مزایا

دریافت مستمری بازنشستگی به صورت ماهانه یا یک‌جا نخستین ویژگی بیمه بازنشستگی است، اما به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری نام مناسبی برای این بیمه‌نامه نباشد. شرکت‌های بیمه ادعا می‌کنند پرداخت وام بدون نیاز به ضامن و وثیقه از جالب‌ترین بخش‌های این سرمایه‌گذاری روزهای کهولت سن است. براین اساس بیمه‌شونده می‌تواند بعد از دوسال پرداخت حق بیمه، ۹۰ درصد پرداختی خود به همراه سودش را به‌عنوان وام با کارمزدهای پایینی مثل دو تا چهاردرصد از شرکت طلب کند. از طرفی هنگامی که بیمه‌نامه بازنشستگی را پر می‌کنید، بیمه‌کننده متعهد می‌شود جبران خسارت درصورت بروز حادثه، فوت، ابتلا به بیماری‌های خاص و در نمونه تکمیلی آن جبران هزینه‌های درمان را هم به عهده بگیرد.

فاکتور تورم

بیمه‌ها مدل‌های مختلفی را برای طرح بازنشستگی خود ارائه می‌کنند اما به طور مثال با پرداخت ماهیانه ۲۰ هزارتومان بعد از ۲۵ سال مبلغی حدود ۸۰ میلیون تومان پرداخت می‌کند همین بیمه با پرداخت مبلغ ماهیانه ۲۰۰ هزارتومان بعد از ۲۵ سال مبلغ ۹۰۹ میلیون تومان را پرداخت می‌کند این یعنی فرد در طول این مدت مبلغ ۶۰ میلیون تومان را پرداخت کرده و مبلغی ۹۰۹ میلیون تومان را دریافت می‌کند البته توجه داشته باشید ۹۰۹ میلیون تومان ۲۵ سال آینده. برای مثال آمارهای بانک مرکزی می‌گوید: قیمت دلار در سال ۱۳۷۵، ۴۴۴ تومان بوده و در این ۲۰ سال، نرخ دلار تقریباً ۸ برابر شده است. از طرفی تورم ثبت‌شده برای سال ۷۵، ۲۳, ۲ درصد، برای سال ۸۰، ۱۱.۴ درصد، برای سال ۸۱، ۱۵.۴ درصد بوده که این روند نامنظم در سال ۹۱ ناگهان تا ۲۸.۷ درصد پیش رفته است.‌ در هر حال ثبات اقتصادی و کاهش نرخ تورم فاکتور اصلی این نوع بیمه است در صورتی که تورم مهار شوذر بیمه شده می‌تواند مبلغ خوبی را دریافت کند اما اگر تورم افسار گسیخته رشد کند مبلغ دریافتی به نسبت امروز هم مبلغ ناچیزی خواهد بود.