زهرا نصیری

به گزارش پایگاه خبری ربیع، بر اساس مفاد جزء ۳ بند ب ماده ۶ قانون برنامه ششم توسعه و ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، بایدیک درصد از فروش صنایع آلاینده بعنوان عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرها و روستاهایی که تحت تاثیر آلایندگی قرار دارند، اختصاص داده شود.

با توجه به اینکه در استان اصفهان با حضورواحدهای صنعتی و تولیدی آلاینده کوچک و بزرگ روبه رو هستیم که هر کدام سهمی در آلاینده گی شهرها و روستا ها دارند لذا برای تعیین سهم هر یک از شهرستان‌ها که چه میزان ازعوارض آلایندگی منتفع می شوند در کمیته توزیع عوارض آلاینده گی واحدهای بزرگ تولیدی استان مشخص می‌شود؛ ای تحت همین عنوان با حضور اداره محیط‌زیست،سازمان برنامه و بودجه و مدیر امور مالیاتی استان و فرمانداران ۱۴ شهرستان متاثر از آلایندگی واحدهای صنعتی شامل( لنجان، فلاورجان، گلپایگان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، مبارکه، تیران و کرون، شهرضا، شاهین‌شهر و میمه، برخوار، خوانسار و دهاقان و اصفهان) نیز عضواین کمیته هستند.

از بین ۱۱۰ واحد صنعتی که عوارض آلایندگی از آنها اخذ می‌شود، ۱۲ واحد بزرگ مانند ذوب‌آهن، فولاد مبارکه ،پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان هستند که درکمیته مذکوربر اساس فرمول سازمان برنامه‌وبودجه و بر اساس شاخص‌هایی مانند طول دودکش، فاصله منبع تولیدکننده آلایندگی تا مرز شهرستان و جهت باد غالب، سهم هر شهرستان در دریافت عوارض آلایندگی از واحدهای صنعتی بزرگ مشخص می‌شود.پس از مشخص شدن سهم هر شهرستان، میزان آنها به اداره کل مالیاتی استان اعلام و در آنجا توزیع عوارض آلایندگی بر اساس این سهمیه‌ها و از محل درآمدهای وصول‌شده از فروش واحدهای صنعتی انجام می‌شود.

عوارض آلاینده گی به اصفهان برای توسعه فضای سبزو بهبود حمل‌ونقل عمومی هزینه می شود

در همین پیوند رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر اصفهان درباره وضعیت فعلی پرداخت عوارض آلایندگی توسط صنایع آلاینده اصفهان به شهرداری و نحوه هزینه‌کرد آن گفت: طبق قانون صنایع آلاینده باید حدود ۵۰ کیلومتر از شهر فاصله داشته باشد، اما در عمل با توجه به توسعه شهر بعضی از این صنایع حتی داخل بافت مرکزی شهر فعالیت می‌کند؛ مانند پالایشگاه اصفهان یا نیروگاه‌های تولید برق.این در حالی است که بیشترین عوارض ناشی از آلودگی پالایشگاه دامن‌گیر شهر اصفهان شده است، اما مبلغی که به عنوان عوارض به شهر اصفهان برای جبران این خسارت پرداخت می‌شود، بسیار کم است و شاید برای دیگر شهرها مبلغ بیشتری پرداخت شود.

ابوالفضل قربانی،افزود: تمام پولی که از سوی صنایع آلاینده به عنوان عوارض آلایندگی پرداخت می‌شود، توسط مدیریت شهری در راستای توسعه فضای سبز، بهبود حمل‌ونقل عمومی وفرهنگ‌سازی برای حفظ محیط زیست هزینه می‌شود و امکان هزینه‌کرد آن در مجاری دیگر شهری وجود ندارد.

شفاف‌سازی صنایع برای پرداخت عوارض آلاینده گی 

وی تاکید کرد: در گام نخست باید نمایندگان مجلس و دولت‌مردان در ارتباط با جابه‌جایی این صنایع اقدام کنند و در گام بعدی قانون ۵۰ کیلومتری فاصله صنایع از نقطه مرکزی شهر به ۵۰ کیلومتر از انتهای محدوده شهر تغییر پیدا کند تا وضعیت بهتری را برای شهر اصفهان یا سایر کلان‌شهرها شاهد باشیم.

وی در زمینه شفاف‌سازی صنایعی که عوارض خود را پرداخت نمی‌کنند، افزود: تمام صنایع نسبت به پرداخت عوارض خود مدعی هستند، اما در تقسیم و افزایش آن باید بیشتر دقت شود چه بسا آنچه در بیلان کار ارائه می‌شود، باید بررسی و راستی‌آزمایی میزان عوارض پرداختی صنایع از سبد سود یا فروش آن‌ها بررسی شود.

افزایش پرداخت عوارض آلایندگی به شهرداری‌های استان

پیشتر،محمدرضا قاسمی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان درباره چگونگی هزینه کرد عوارض آلایندگی توضیح داد: این موضوع به سیاست شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بستگی دارد مقرر است در سال ۱۴۰۱ اصولی برای نحوه هزینه کرد این عوارض مشخص شود که البته هنوز از تحقق گفته این مدیر در استان اصفهان خبری نیست و به وضوح مشخص نیست که عوارض آلاینده گی در کجا و چه بخش هایی هنوز می شود حداقل در شهر اصفهان این موضوع هنوز به درستی رمز گشایی نشده است.

آمارها حاکی از ان است که در سال قبل بالغ بر ۸۷۰میلیارد تومان عوارض آلایندگی از صنایع و واحدهای آلاینده استان اصفهان وصول و توزیع شد . مدیرکل امور مالیاتی استان با اشاره به افزایش عوارض آلایندگی از ۳ به ۴ درصد برای شهرداری‌ها یکی از آثار مثبت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده بود گفت: در چهارماهه امسال از محل عوارض آلایندگی و عوارض ارزش افزوده دو هزار و ۲۰ میلیارد تومان با افزایش ۹۶ درصدی در مقایسه با سال قبل به شهرداری‌های استان پرداخت شده است.

شهرداری‌ها باید ۵۰ درصد عوارض آلایندگی را با نظر محیط‌زیست هزینه کنند

احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان هم در جایی دیگر گفته بود که یک ریال از عوارض آلایندگی به محیط‌زیست داده نمی‌شود درحالی که اسم این عوارض، عوارض آلایندگی محیط‌زیست است.

وی گفته بود: این عوارض یک درصد فروش هر صنعت آلوده‌ کننده است که به وزارت کشور و سپس به شهرداری‌ها داده می‌شود، اما در نهایت شهرداری‌ها به محیط‌زیست نمی‌دهند. بر اساس آخرین اصلاحیه‌ای که انجام شد، شهرداری‌ها باید ۵۰ درصد این هزینه را با نظر محیط‌زیست هزینه کنند. نزدیک به ۱۰ سال که محیط‌زیست دنبال اصلاح این رویه است، اصلاح این رویه نیازمند تصویب مجلس است، اما در مجلس رأی نمی‌آورد .

زهرا نصیری