به گزارش خبرنگار ربیع،مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز اصفهان با بیان اینکه طی ۱۰ سال اخیر به علت تنش آبی، درختان با  مشکل مواجه شدند، گفت: از آنجایی که ریشه بعضی درختان ضعیف شده و مشکلاتی را به وجود آورده شهرداری اقدام به قطع آنها کرده ولی دوباره در زمان مناسب باز کاشت می‌شود.

مجید عرفان‌منش در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ربیع درباره حفظ ریه تنفسی مردم در شمال شهر اصفهان آیا پس از گذشت سال ها که شهرداری اصفهان قول مبسوط برای تملک باغ چای و احیاء آن داده بود اقداماتی انجام شده است یا خیرگفت:مشکلی که درباغ چای با آن روبه رو هستیم تعدد مالکیت در آن است ، البته شهرداری اصفهان بخشی از آن را تملک کرده است، متاسفانه درسالیان گذشته مالکان از ورود و رسیدگی شهرداری به این محل خودد داری کرده اند اما اخیرا سازمان فضای سبزبراساس حکم دادستان به این موضوع ورود پیدا کرده است و وضعیت این مزرعه درحد عادی است ، مطلوب مان نیست اما بالاخره باید به صورت صد درصد در تملک شهرداری قرار گیرد تا بتوانیم از این میراث زیستی حفاظت کنیم .

سالانه ۲۰ درصد فضای سبزاصفهان پلاک کوبی می شود

وی، با اشاره به اینکه کاربری مزرعه باغ چای اکولوژیک خواهد بود و هیچ کاربری برای آن تعریف نمی شود درباره آبرسانی با تانکر برای آبیاری درختان در اصفهان یه خبرنگار ربیع حفظ کنیم از این رو در بسیاری از مناطق شهر که چاه و امکان آبیاری وجود ندارد ازطریق تانکر این کار را انجام می دهیم حدود ۱۰ درصد فضای سبز اصفهان با تانکر آبیاری می وشد.

وی درباره پلاک کوبی درختان کهن در اصفهان به خبرنگار ربیع گفت:سالانه ۲۰ درصد فضای سبزاصفهان پلاک کوبی می شود و امسال هم  ۲۰ درصد درختان کنهسال شهر را شناسنامه دار می کنیم .

وی با انتقاد از اینکه اصفهان یکی از شهرهایی بوده که مهندس‌ساز بوده و از باغبانی به درخت‌بانی عقب نشینی کردیم و مراقب خوبی برای محیط زیست نبودیم از نیاز ۱۰۰ میلیون هکتاری فضای سبز دراصفهان خبر داد و  افزود:هم اکنون ۶۰ درصد عرصه‌ها تحت آبیاری مدیریت شده هستند و خیابان‌های قدیمی شهر اصفهان به شیوه غرقابی آبیاری می‌شوند.

شهر اصفهان را برروی تن فضای سبزگسترش دادیم

وی با بیان اینکه اکثر بیشه‌زار و مرغزارها در اصفهان به ساختمان تبدیل شده است، ادامه داد: شهر اصفهان را روی بهترین خاک که می‌توانست برای گسترش فضای سبز مورد استفاده قرار گیرد، توسعه دادیم و ساختمان‌سازی کردیم و در مقابل کشاورزی را در بدترین زمین‌ها و خاک‌ها بنا کردیم.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: سال گذشته درختکاری را به پویش درخت‌بانی تبدیل کردیم، چرا که تاکنون بانیان خوبی برای درختان نبوده‌ایم‌ افزود: از مجموع شش هزار هکتار فضای سبز شهر اصفهان، چهار هزار هکتار در اختیار شهرداری است و دو هزار هکتار به سایر ارگان‌ها اختصاص دارد ،برای آبیاری فضای سبز در هر سال به ۶۰ میلیون متر مکعب آب نیاز است که در بهترین شرایط این آمار به ۲۴ تا ۲۵ میلیون متر مکعب می‌رسد.

احداث دو شبکه فاضلاب درمجتمع های مسکونی ضروری است

وی با بیان اینکه در استان اصفهان از مجموع حدود ۳۰ هزار حلقه چاه، حدود ۹۰ حلقه چاه فعال در اختیار شهرداری است، گفت: در حال حاضر اصلاح و تعمیر شبکه‌های آبیاری فضای سبز انجام می‌شود، اما در عین حال شاهد سرقت بعضی از این تجهیزات هستیم.

عرفان‌منش برای مجتمع مسکونی‌های پر جمعیت پیشنهاد احداث دو شبکه فاضلاب را مطرح کرد و گفت: در این مجتمع‌ها باید یک فاضلاب دستشویی و فاضلاب دیگری برای جمع‌آوری آب‌های خاکستری تخصیص یابد و از این آب برای آبیاری فضای سبز مجتمع استفاده شود.

وی از تخریب بخشی از فضای سبز بر اثر آلودگی هوا خبر داد و تصریح کرد: وجود ریزگردها یکی از دلایل اصلی خشکی درختان است.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه ممنوعیت کاشت گیاهان پر نیاز آبی از جمله چنار، کبوده، بید و چمن‌های پرنیاز از سال‌ها قبل به مناطق شهرداری اعلام شده است، ادامه داد: در زمان حاضر امکان کاشت درختان پرنیاز نیست و باید از گونه‌های مقاوم به شرایط خشکی و کم نیاز آبی استفاده شود.

وی با بیان اینکه در گذشته بیش از ۶۰۰ هکتار چمن در اصفهان وجود داشته است که امروز به کمتر از ۴۰۰ هکتار رسیده است، ادامه داد: بر اساس فرهنگ حاکم بر اصفهان، شهروندان تنها چمن را به عنوان فضای سبز می‌پندارند، اما این نوع دیدگاه را به درختان ندارند.

وی آلودگی هوا، خشکسالی و بحران خاک را سه عامل خشکی درختان عنوان کرد و افزود: چنار و ناروند درختان بومی شهر اصفهان است که به دلیل آلودگی هوا در حال خشک شدن است.

دود صنایع به چشم فضای سبز می رود

عرفان‌منش با بیان اینکه صنعتی بودن اصفهان آسیب‌های زیادی به فضای سبز این شهر اصفهان از جمله درختان و چمن وارد کرده است، گفت: بر اساس آمار محیط زیست، بخش عمده‌ای از محصولات زیربنایی مصرفی کشور از جمله ۷۰ درصد سوخت جت، ۷۰ درصد فولاد کشور و بخش عمده‌ای از فرآورده نفتی و صددرصد محصولات آجری و گچی ایران در اصفهان تولید می‌شود و این در حالی است که کشور از این محصولات بهره‌مند می‌شود و آلودگی آن برای اصفهان باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم حجم آلایندگی‌ها را با توسعه فضای سبز کاهش دهیم یا آن را خنثی کنیم، بر اساس معیارهای بین‌المللی باید ۲.۸ دهم هکتار فضای سبز ایجاد کنیم که این رقم برای اصفهان حدود پنج هکتار است، یعنی برای از بین بردن آلودگی از هر نفر در اصفهان نیاز به کاشت پنج هکتار فضای سبز است که با ضرب این عدد به جمعیت دو میلیون نفری شهر اصفهان، نیاز به کاشت حدود ۱۰۰ میلیون هکتار فضای سبز داریم.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان ادامه داد: اگر بخواهیم سوختی که سال ۹۶ در اصفهان مصرف شده است را با توسعه فضای سبز خنثی کنیم، نیاز به ایجاد ۶۰۰ هزار هکتار فضای سبز داریم، این در حالی است که اکنون این فضاها در شهر فقط شش هزار هکتار است.

سهمی برای تأمین اکسیژن شهر از زاینده‌رود در نظرگرفته نشده است

وی با بیان اینکه تنها آب پایدار در اختیار شهرداری بالغ بر هشت میلیون متر مکعب پساب فاضلاب است، گفت: بخش شرب، صنعت و کشاورزی از زاینده‌رود سهم دارند، اما اکولوژیک و محیط زیست و سلامت شهروندان جایگاهی و سهمی از زاینده‌رود ندارد.

عرفان‌منش با بیان اینکه برای تأمین اکسیژن شهر هیچ آبی از زاینده‌رود در نظر نگرفتیم، گفت: برداشت شهرداری از آب‌های زیرزمینی زیر یک درصد است. حدود ۲۷ میلیون متر مکعب پروانه بهره‌برداری چاه داریم که کمتر از ۱۸ میلیون متر مکعب اجازه برداشت دارد.

زهرانصیری