به گزارش پایگاه خبری ربیع، برخی محافل از میانجی‌گری او میان ایران و آمریکا صحبت می‌کنند با توجه به روابطی که توکیو با واشنگتن دارد و برخی دیگر دلایل این سفر را موضوعات برجامی و مسائل دو جانبه دانسته‌اند. اما هر چه هست با توجه به تنش‌های جدید در عرصه بین‌الملل توسط آمریکا و همچنین سفری که اخیرا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به ژاپن داشته و از طرح موضوع میانجی‌گری توکیو بین تهران و واشنگتن استقبال کند، ‌موجب شده تا افکار عمومی این‌طور تصور داشته باشند که هدف اصلی این سفر میانجی‌گری بین ایران و آمریکا است. اما جمهوری اسلامی ایران میانجگری ژاپن را در رابطه با آمریکا رد کرده است.

پس از ناکامی بسیاری از کشور‌های عربی و اروپایی در کمتر کردن تنش‌ها میان ایران و آمریکا، اکنون چشم‌ها به سفر آتی آبه به تهران دوخته شده است. آبه تلاش می‌کند از موقعیت کشورش به عنوان متحد آمریکا که روابط نزدیکی با ایران دارد، برای کاهش تنش‌ها استفاده کند. ژاپن یکی از مشتریان نفت ایران بود که تحت فشار‌های سنگین آمریکا مجبور شد واردات نفت از ایران را متوقف کند. با این حال، هنوز هم ژاپن به واردات نفت از خاورمیانه نیاز دارد. به همین دلیل، مایل است که تنش‌ها در این منطقه کاهش یابد تا روند تامین انرژی مختل نشود. پیش از ژاپن، کشور‌های دیگری نظیر سوئیس، عراق، عمان و قطر تلاش‌هایی برای میانجیگری انجام دادند، اما نتوانستند تغییری در مناسبات ایران و آمریکا ایجاد کنند.

باید توجه داشت که جمهوری اسلامی ایران نیز در رابطه با اقدام تحریمی آمریکا مطمئناً منافع و مصالح ملی خویش را در نظر خواهد داشت و منفع-+ل نخواهد بود. جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی هیچ تمایلی به مذاکراه با آمریکا ندارد و درباره موضوع موشکی هیچ گاه مذاکره نخواهد کرد. با این وجود انتظار می‌رود سفر شینزو آبه سبب کاهش تنش‌ها شود.