به گزارش پایگاه خبری ربیع از اصفهان، اختلال ایجاد شده در روند توزیع داروهای اکتووکس و اکتوفرون مورد نیاز بیماران ام اس در دو، سه ماه اخیر به سرگردانی و نگرانی جدی بیماران مصرف کننده این داروها و خانواده های آن‌ها منجر شده است.
دکتر سید مسعود نبوی، متخصص مغز و اعصاب، عضو هیات علمی دانشگاه شاهد و از پزشکان بیماران ام‌اس با بیان این که در حال حاضر ۸۰ درصد مبتلایان این بیماری در کشور از داروهای ایرانی و بقیه از داروهای وارداتی استفاده می کنند، گفت: کارآزمایی بالینی داروهای ام‌اس اکتووکس، اکتوفرون و اکتوریف  از سال ۸۹ طبق ضوابط انجام شده و نتایج آن دو سال پیش به وزارت بهداشت ارائه شده است. درصد قابل توجهی از مراحل انتقال کامل دانش فنی تولید این داروها به داخل هم انجام شده و بخش محدودی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم ها به تعویق افتاده است.
وی با ابراز تاسف از مشکلات ایجاد شده در توزیع این داروها که ظاهرا با ادعای وارداتی بودن این داروها انجام شده است، گفت: در اغلب داروهای داخلی بخشی از مواد اولیه مورد استفاده با درصدهای متفاوت، وارداتی هستند و منطقی است که از تولیدکننده داخلی که بخش زیادی از روند انتقال فناوری را انجام  داده حمایت شود، نه این که توزیع داروهایی را که با طی تمام مراحل تایید و اخذ مجوز وارد بازار شده و رضایت پزشکان و بیماران را به همراه داشته است، بدون دلایل فنی و علمی قطع کرد.
نبوی با اشاره به این که حداقل دو، سه هزار بیمار به تجویز پزشکان از این داروها استفاده می کنند، گفت: رقابتهای دارویی در تمام دنیا وجود دارد ولی نباید شرایطی را ایجاد کرد که بیماران هر از گاه با شایعه های نگران کننده در مورد داروها یا  قطع دارو و موارد مشابه مواجه شوند و منافع تولیدکنندگانی که با همه دشواری ها و مشکلات در عرصه تامین نیازهای دارویی کشور سرمایه گذاری کرده اند در معرض تهدید قرار گیرد.
دکتر مسعود اعتمادی‌فر، رئیس انجمن ام اس استان اصفهان نیز با بیان اینکه خوشبختانه طی چند سال اخیر کلیه داروهای بیماری ام اس در کشور تولید می‌شود، تصریح کرد: کمتر کشوری را سراغ داریم که متخصصان ان توانسته باشند تمامی داروهای مورد نیاز ام اس را تولید‌کنند و تولید داروهای ام اس در کشور برای ما یک افتخار است.
وی ادامه داد: خوشبختانه حتی داروهایی که از خارج به کشور وارد می‌شدند، اکنون با همت شرکت‌های دارویی در داخل کشور تولید می‌شوند و می‌توانیم به جرات بگوییم ایران جزو کشورهایی است که نه تنها داروهای مورد نیاز بیماران ام اس را تولید می‌کند بلکه این دارو‌ها از ایران به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود.
رئیس انجمن ام اس استان اصفهان گفت: داروهای مورد تایید برای مصرف توسط بیماران ام اس شامل اینترفرون‌ها، گلاتیمراستات و داروهای خوراکی فینگولیمود است که اکنون در داخل کشور تولید می‌شود و بیش از ۴۰ هزار نفر از مجموع ۷۰ هزار بیمار ام اس در داخل کشور از این داروها برای درمان استفاده می‌کنند.
اعتمادی‌فر افزود: در استان اصفهان نیز متجاوز از ۶ هزار بیمار ام اس زندگی می‌کنند که نزدیک به ۴۵۰۰ نفر از آنها تحت درمان با داروهای تزریقی و بیش از هزار نفر تحت درمان با داروهای خوراکی هستند.
وی اظهارداشت: به‌رغم پیشرفت خوبی که در حوزه تولید داروهای ام اس داشته‌ایم، متاسفانه به‌صورت دوره‌ای بعضی از این داروها در بازار دارویی کشور کم می شوند که این مسئله همواره مشکلاتی را برای بیماران ام اس به همراه داشته است.
اعتمادی‌فر افزود: سه داروی اکتووکس، اکتوفرون و اکتوریف قبلا از خارج از کشور وارد می‌شدند اما در حال حاضر در کشور در حال تولید هستند ولی متاسفانه از دو ماه پیش مجوز توزیع این داروها صادر نشده است.
وی تصریح کرد: این داروها مورد تایید جامعه پزشکی کشور، متخصصین مغز و اعصاب و حتی وزارت بهداشت و درمان است.
رئیس انجمن ام اس استان اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه تنوع دارو برای بیماران ام اس، انتخاب دارو به عهده بیمار و پزشک است و نمی‌توان بیمار را در مصرف دارو  محدود کرد، بنابراین امیدواریم داروهایی که جلوی توزیع آنها در بازار دارویی کشور گرفته شده است، به زودی عرضه شود.