صغرا اخلاقی

با همکاری سازمان بهزیستی کشور و آموزش و پرورش کشور، طرح مشارکت اجتماعی دانش اموزان با عنوان نقش راه همیاران پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانش اموزان، با حضور مسئولین کشوری در فلاورجان رونمایی شد.

مجید رضازاده رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور با بیان اینکه مشارکت، حلقه مفقوده فعالیت‌های اجتماعی است، گفت: با همکاری بهزیستی و آموزش و پرورش، دانش‌آموزان در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش می‌بینند.

رضازاده در مراسم رونمایی از طرح مشارکت اجتماعی دانش‌آموزان در برابر آسیب‌های اجتماعی که با مشارکت آموزش و پرورش و بهزستی کشور در اصفهان انجام شد، اظهار داشت: سازمان بهزیستی یکی از سازمان‌های مهم و تأثیرگذار در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است و برای جلوگیری از این آسیب‌ها رویکرد اجتماعی را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی لازم است مشارکت مردم به ویژه دانش‌آموزان و نوجوانان را افزایش داد و با مصون سازی آنان در مقابل با آسیب‌های اجتماعی زمینه را برای توانمندی سازی آنان فراهم کرد تا دانش‌آموزان در قالب گروه‌های اجتماعی متخلف در قالب همیاران برای حفاظت از خود در برابر آسیب‌ها توانمند شوند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور بیان کرد: لازم است تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود برای توانمندسازی دانش‌آموزان و مصون سازی آنان تلاش شود و در طرح مشارکت اجتماعی دانش‌آموزان زمینه را بری حضور آنان در تصمیم‌گیری‌ها فراهم ساخت تا دانش‌آموزان داشته‌های خود را به خوبی بشناسند و بر اساس توانمندی‌های خود مشارکت داشته باشند.

وی با بیان اینکه حلقه مفقوده در فعالیت‌های اجتماعی، مشارکت است، تصریح کرد: مشارکت باید از کودکی و سنین نوجوانی آموزش داده شود، هر جا مشارکت وجود داشته شاهد خیر و برکت بوده‌ایم برای مثال در دوران دفاع مقدس و یا انقلاب، با مشارکت بالای مردمی بسیاری از مشکلات برطرف می‌شد و یا در عرصه سیاسی مشارکت مردم مایه برکت بوده است.

رضازاده بیان کرد: لازم است تا مسائل اجتماعی را به دانش‌آموزان آموزش دهیم تا آنان با شبکه سازی به یکدیگر خیر برسانند و در نتیجه سرمایه‌های اجتماعی رونق بگیرد، سرمایه اجتماعی، شاه کلید سلامت اجتماعی در کشور است.