به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از سنندج، محمد جوهرچی در آیین گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی در سنندج اظهار کرد: هفته بزرگداشت کتابخوانی با شعار حال خوش استارت خورده است اما متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما حال خوشی ندارد.

مدیرکل پژوهش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات ۶ سال گذشته، سرانه مطالعه در کشور ۱۸ دقیقه و ۲۷ ثانیه است.

جوهرچی افزود: بمنظور تعیین شاخص واقعی مطالعه در کشور وزارت ارشاد اسلامی با توجه به ابعاد کیفی موثر در مطالعه ایرانیان، درصدد شناسایی و بررسی سرانه مطالعه ایرانیان است.

وی با اشاره به تاثیرات موثر مطالعه بر روح و روان افراد، گفت: خواندن و مطالعه موجب حال خوش افراد می‌شود، اما از آنجا که حال خوش خواندن در جامعه به یک باور جمعی در میان اقشار مختلف جامعه بدل نشده است بسیاری از مردم برای داشتن حال خوش به خواندن رو نمی‌آورند.

وی پایین بودن سرانه مطالعه در کشور را ناشی از عوامل متعدد دانست و افزود: برای حل این معضل فرهنگی در جامعه نیازمند همفکری، هم‌افزایی و مشارکت تمام مجموعه‌های فرهنگی هستیم تا به هدفمان در شعار حال خوش خواندن و شادی پایدار در جامعه محقق شود.

وی ارائه خدمات مطلوب به مردم استان کردستان نیازمند پژوهش و بررسی موثر در زمینه نیازمندی‌های مردم و فرهنگ خاص منطقه دانست و گفت: تا زمانیکه نیازهای کردستان بدرستی شناسایی نشود در ارائه خدمت در استان کوتاهی می‌شود.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۸۵