به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایسنا، انریکه ستین سولار معروف به کیکه ستین (Quique Setién) در ۶۱ سالگی بهترین فرصت زندگی‌اش را به عنوان یک سرمربی به دست آورد و سرمربی بارسلونا شد. نگاه سرمربی اسپانیایی به فوتبال مورد پسند باشگاه کاتالانی است. ستین پس از جدایی پرحاشیه‌اش از رئال بتیس در تابستان بدون تیم مانده بود. سرمربی اسپانیایی در یک بیانیه دلیل خداحافظی‌اش را با باشگاه بی‌احترامی و توهین از طرف برخی از هواداران رئال بتیس عنوان کرد.

سرمربی اسپانیایی دوست دارد توپ در اختیار بازیکن باشد تا از بازی لذت ببرد. این ویژگی در تیم بارسلونا که دوست دارد همیشه مالکیت توپ را در اختیار داشته باشد دیده می‌شود. ستین تحسین‌گر یوهان کرویف و لوییس آراگونس است. یکی از نکات قابل توجه شخصیت سرمربی جدید بارسلونا همکاری خیلی خوب با ادر سارابیا، دستیارش است.

ستین تا فصل ۱۶- ۲۰۱۵ فرصت پیدا نکرد در سطح اول لالیگا مربیگری کند. او در آن  سال هدایت لاس پالماس را بر عهده گرفت. پیش از این دوران خوبی را در تیم لوگو سپری کرد (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵) و توانست تیم را از دسته سه به دسته دو برساند اما به دلیل اختلاف با رییس باشگاه از این تیم جدا شد. او از آن پس به خاطر علاقه فوتبالی‌اش، آنالیزهایش در نشست‌های خبری و جمله‌های خوب برای حریفانش  به یک سرمربی روی مد تبدیل شد. اظهارات کنایه آمیزش به دیگو پابلو سیموئنه فراموش نشده است. سرمربی پیشین رئال بتیس گفت: به سیمئونه گفتم روش بازی تیمت را دوست ندارم. برخی از تیم‌ها تا پایان ترجیح می‌دهند نتیجه یک بر صفر را حفظ کنند اما در نهایت گل مساوی را دریافت می‌کنند. من ترجیح می‌دهم به روش دیگری بازی کنم.

دوئل‌ با خسوس خیل

رابطه ستین با افراد راس باشگاه هرگز خوب نبوده است. او زمانی که در سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۸ بازیکن اتلتیکومادرید بود اظهاراتش درباره خسوس خیل همیشه در مرکز توجه‌ها قرار داشت و مدام می‌گفت: از رییس باشگاه و اتفاق‌هایی که در باشگاه رخ می دهد ناامیدم شده‌ام…

او مانند یک قهرمان به اتلتیکو رفت اما در نهایت به عنوان شرور باشگاه را ترک کرد. ستین سال‌ها بعد در این رابطه اظهار کرد: زمانی که بازیکن بودم همیشه با سرمربیان مشکل داشتم. نمی‌توانستد بفهمند چه نحوه‌ای از بازی کردن را دوست دارم.

نخستین تجربه مربیگری ستین در ۴۳ سالگی رقم خورد که در سال ۲۰۰۱ هدایت راسینگ سانتاندر را بر عهده گرفت. او پیش از این در دو دوره برای اتلتیکومادرید بازی کرد. هم‌چنین پیراهن لوگورونیس را بر تن کرد. ستین در سال ۱۹۹۷ زمانی که در لوانته پا به توپ بود از فوتبال خداحافظی کرد. سرمربی اسپانیایی پس از این توانست راسینگ را راهی سطح اول لالیگا کند به همکاری اش با این باشگاه ادامه نداد. تجربه های کوتاهی در تیم های پولیدپورتیوو اخیدو و لوگورونیوس داشت. هم‌چنین برای مدت کوتاهی سرمربی تیم ملی گینه استوایی بود. او یکی از گزینه‌های مربیگری برای تیم ملی اسپانیا پس از جام جهانی روسیه بود اما با هلیوپولیس مصر قرارداد داشت. ستین در سطح اول لالیگا در ۱۴۴ بازی هدایت لاس پالماس و رئال بتیس را بر عهده داشت و ۵۳ پیروزی، ۲۹ تساوی و ۶۲ شکست را به ثبت رساند. او آخرین سرمربی است که توانست در نوکمپ پیروزی کسب کند. رئال بتیس در هجدهم نوامبر ۲۰۱۸ با نتیجه ۴ بر ۳ بارسا را شکست داد.

“همکاری کردن با لیونل مسی یک امتیاز است”. اظهارات ستین پس از هت تریک ستاره بارسلونا در ویامارین بود (آبی اناری‌ها در آن دیدار ۴ بر یک پیروز شدند). تمجید سرمربی اسپانیایی از مهاجم آرژانتینی ادامه داشت و گفت: دومین گل بارسا شبیه انیمیشن بود. من بازیکنان فوق‌العاده‌ای در این ۱۲ تا ۱۴ سال (دوران مربیگری) دیده‌ام اما هیچ بازیکنی مانند مسی نتوانسته است به این روند ادامه دهد. نمی‌دانم پله هم این چنین بوده است یا نه اما هرگز کسی مانند مسی موفق نبوده است.

این نکته خوبی برای معرفی ستین به هواداران بارسلونا محسوب می‌شود. فراتر از آن، آخرین باری که سرمربی اسپانیایی هدایت بتیس را بر عهده داشت با پیروزی تیمش مقابل رئال مادرید زیدان در سانتایگو برنابئو همراه شد. بتیس توانست ۲ بر صفر میزبانش را شکست دهد.