به گزارش پایگاه خبری ربیع، پیاده روی اربعین امسال هم مانند سال های گذشته با شکوه و عظمت چشمگیری به انجام رسید و بر اساس گزارش بیش از ۲۱ میلیون نفر در این حماسه بزرگ و جاویدان شرکت نمودند این در حالی است دشمنان تمام تلاش خود را از طریق رسانه های صوتی، تصویری، مجازی و سایر بلند گوها و تریبونهایشان بکار بستند تا این دریای بزرگ انسانی دیده و شنیده نشود و دنیا از عظمت آن کمتر با خبر شوند، اما به کوری چشم دشمنان همه نقشه های دشمنان نقش بر آب شد و پس از دو سال بزرگترین راهپیمایی تاریخ به ثبت رسید با این تفاوت که راهپیمایی ها معمولا با هزینه حکومت ها انجام می شود ولی اینجا عرب عراقی ایثارگرانه در آمد یکسالش را در طبق اخلاص قرار داده و با افتخار از زاءر امام حسین علیه السلام پذیرایی می کند! این ایمان و اخلاص و ایثار و مهر و محبت حسینی است که دنیا را به حیرت واداشته است؟ مردم عراق با همه فقری که دارند مردانه و با عشق وارد عمل می شوند و کاری می کنند کارستان؟ حرکت و اقدامی که کشورهای مرفه نمی توانند زیر چنین باری شانه بگذارند و ۲۱ میلیون نفر را در طول مدتی کوتاه پذیرایی کنند و مهر و محبت حسینی را نثار همراهان خود نمایند! این هنری است که از اعتقاد شیعی به نمایش گذاشته می شود و پشت دشمنان اسلام و شیعه را می لرزاند؟ تردیدی نیست که این بزرگترین گردهمایی آیینی بشر در همه دوران‌ها، از جهات مختلف دینی و فرهنگی حائز اهمیت است، اما نبایست از بار سیاسی و بین‌المللی آن غافل شد. پیام اصلی مراسم اربعین، وحدت و اولویت بخشیدن به معنویت و دین در برابر جاذبه‌های قدرت سیاسی است. تفرقه و چند دستگی میان مسلمانان در چند سده گذشته باعث گرفتاری و عقب ماندگی شده و موجبات سوءاستفاده‌‌های سیاسی و استعماری غرب را فراهم کرده است. دشمن تلاش می کند بین مسلمانان شیعه و سنی، سنی و سنی، شیعه و شیعه به بهانه های مختلف اختلاف بیندازد تا به مسلمانان قدرت دنیای اسلام کاسته شود اما این حرکت عظیم انسانی مانع این به هدف رسیدن دشمن خواهد شد؟ گرچه نهاد‌های بین‌المللی مانند سازمان کنفرانس اسلامی که با شعار «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» تحت کنترل خواسته های عربستان قرار دارد، کوشیده‌اند همبستگی را میان امت اسلامی اعاده کنند، اما هیچ‌گاه از حد صدور بیانیه‌های تشریفاتی و نشست‌های بی‌اثر فراتر نرفته‌اند. وحدت امت اسلامی آرمانی است که بسیاری از شخصیت های دینی و سیاسی از جمله حضرت امام خمینی (ره) بر آن تأکید ویژه کرده‌ و عامل بروز همه مشکلات را تفرقه مسلمانان دانسته‌اند. اصلی ترین و مهمترین پیام بزرگداشت اربعین امام حسین علیه السلام این است که مسلمانان از هر نژاد و زبان و ملیتی بایست در مسیری واحد گام بردارند و به سوی مقصدی یگانه حرکت کنند. در این سفر معنوی پاسداشت شعائر دینی و اولویت بخشیدن به آرمان اسلامی به طور نمادین تمرین می‌شود و مانند همه آیین‌‌های دینی، مقدمه‌ای برای تحقق این آرمان‌ها در عمل است.
در عین حال، شعار قیام کربلا که مبتنی بر ایستادگی در برابر ظلم، فساد و دین‌زدایی از جامعه اسلامی است، مورد تجدید میثاق قرار گرفته و بار دیگر بر این مهم تأکید می‌شود آنجایی که پایمردی ضرورت دارد، گذشتن از جان در راه نیل به هدف متعالی و پرهیز از هر نوع مصالحه فریضه خواهد بود.
در دنیای امروز به ویژه، مرور نمادین چنین مفاهیمی در اربعین بسیار ضروری به نظر می‌آید. در حالی که وهابیت دست‌نشانده غرب با پشت‌پا زدن به سال‌ها ستم سازماندهی شده علیه مردم فلسطین، به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی روی آورده است و دولت‌های عربی مانند زمان بنی امیه، دنیاطلبی و مال‌پرستی را به روح والای اسلام ترجیح داده‌اند، اربعین می‌تواند تلنگری دوباره به اذهان مسلمانان این کشور‌ها باشد.
جنگ رسانه‌ای غرب علیه این رویداد عظیم بیانگر آگاهی آنان به اثرات مثبت اربعین در تحقق وحدت اسلامی است. در سال‌های اخیر تلاش وافری در سانسور سیستماتیک پوشش خبری راهپیمایی اربعین به عمل آمده است و رسانه‌های جریان غرب کوشیده‌اند تا کمترین انعکاس ممکن را با انتخاب قاب‌های گزینشی از جمعیت میلیونی زائران نمایش دهند یا اینکه به کل از پوشش خبری آن طفره بروند.اما اگر کوچکترین مشکلی در این مسیر دیده شود کاهی را به کوهی تبدیل می کنند و به نمایش می گذارند مثل امسال که تجمع مقطعی و مشکل کوچکی که روند انتقال را برای کوتاه زمان کند کرده بود چه غوغای رسانه ای به راه انداختند اما حماقت آنها به نفع شد و خبرنگار بی بی سی بجای گزارش مشکل به شکوه این تجع پرداخت و حرکت آنها را نقش برآب شد؟! تبعیض رسانه‌ای این روزها با پوشش خبری واقعه‌ای مانند مرگ ملکه انگلستان قابل مشاهده است که از حیث جمعیت حاضر و عظمت رخداد، مانند قطره‌ای از دریاست. علاوه بر سانسور رسانه‌ای، شاهد جریان‌های تخریب، تحریف و وارونه جلوه دادن حقایق درباره مراسم اربعین بودیم که به طور برنامه‌ریزی شده درصدد تخریب وجهه اربعین و رویگردانی مردم از این رخداد مهم بودند .
ضرورت تداوم راهپیمایی زیارت اربعین و تلاش برای بدل شدن مناسک نمادین آن به فعلیت، از وظایف اصلی مسلمانان جهان است. از همین روی است که مقام معظم رهبری در رابطه با اهمیت اربعین فرموده‌اند: اهمیت‌ اربعین‌ در آن‌ است‌ که‌ در این‌ روز با تدبیر الهی یاد نهضت‌ حسینی برای همیشه‌ جاودانه‌ و این‌ کار پایه‌گذاری شد. اگر بازماندگان‌ شهدا و صاحبان‌ اصلی، در حوادث‌ گوناگون‌ از قبیل‌ شهادت‌ حسین‌بن‌علی(ع‌) در عاشورا به‌ حفظ یاد و آثار شهادت‌ کمر نبندند، نسل های بعد از دستاورد شهادت‌ استفاده‌ زیادی نخواهند برد. درسی که‌ اربعین‌ به‌ ما می دهد، این‌ است‌ باید یاد حقیقت‌ و خاطره‌ شهادت‌ را در مقابل‌ طوفان‌ تبلیغات‌ دشمن‌ زنده‌ نگهداشت‌.
ضرورت تداوم راهپیمایی زیارت اربعین و تلاش برای بدل شدن مناسک نمادین آن به فعلیت، از وظایف اصلی مسلمانان جهان است تا در کنار آیین عبادی حج، دو بال امت اسلامی در تحقق وحدت اسلامی و کوتاه کردن دست استعمار و استثمار از جهان اسلام باشد. در هرحال، اربعین ظرفیت عظیمی برای جهان اسلام است که ما نمی‌توانیم قدرتش را روایت کنیم؛ بنابراین روایتی که از اربعین منتشر می‌شود، نه‌تن‌ها در رسانه‌های غربی بلکه در رسانه‌های خودمان هم جایش خالی است.اما جمعیت بیست و یک میلیونی حاضر در راهپیمایی خود رسانه ای عظیم است که تمامی رسانه های پرخرج و پر سر و صدای دنیا را یارای مقابله با آن را ندارند.