به گزارش پایگاه خبری ربیع، مدیر درمان تامین اجتماعی استان اصفهان ،درباره مشکلاتی که به لحاظ وضعیت بییمه شدگان تامین اجتماعی در شهرستان های اطراف اصفهان از جمله برخوار ، شاهین شهر،خمینی شهر وغیره وجود دارد درباره مشکلاتی که مردم درچه در شهرستان خمینی شهر به لحاظ کمبود مراکز درمانی با آن روبه رو هستند به این موضوع اشاره کرد که ابتدا باید زمین درمانگاه توسط شهرداری تامین شود تا ما بتوانیم برای اقدامات عمرانی وارد عمل شویم.این مدیر استانی البته در این گفتگو با ابراز نگرانی از آمار های جمعیتی خواستار آن شد که در این زمینه تسهیلات و امکاناتی از سوی دولت برای فرزند آوری دنبال شود و مسئولان درباره بسته شدن پنجره جمعیتی اقدامات زیر بنایی انجام دهند تا شاهد بحران جمعیت در کشور نباشیم.

محمد رجالی ، در گفتگو با خبرنگار کیمیای وطن ، اولویت کاری مدیریت درمان در سال جاری را شامل شتاب درروند ساخت و ساز طرح های بیمارستان دکتر غرضی و سایر طرح های مدیریت درمان در شهرستان ها تکمیل، اتمام و تجهیز مراکز به دستگاه های مدرن و پیشرفته عنوان کرد.

  خیران در ارتقای فضاهای فیزیکی درمانگاهی مشارکت کنند

وی حضور فعال خیران را در ارتقای فضاهای فیزیکی درمانگاهی مورد اشاره قرار داد و گفت: امیدواریم با همکاری خیران و مدیریت درمان در سال جاری شاهد ارتقاء ساختار فیزیکی مورد نیاز دردرمانگاه گزبرخوار باشیم.

مدیر درمان تامین اجتماعی با اشاره به این‌که مشکل ما فضای فیزیکی نیست گفت :در حال حاضر تامین نیروی انسانی و نیروی متخصص در اولویت است که با وضعیت اقتصادی حال، میزان جذب متخصص کم شده و بایستی در خصوص نگهداشت نیروی انسانی تلاش نماییم.

احداث درمانگاه دردرچه منوط به خرید زمین توسط شهرداری و شورای شهراست

وی درباره ارئه خدمات به بیمه شدگان خمینی شهر و کمبود مراکزی که در این شهر وجود دارد به این موضوع اشاره کرد که نگاه دولت یک نگاه عدالت ‌محور است و تجهیز مراکز درمانی مرکز استان برای همه بیمه شدگان استان از جمله شهرستان هایی چون خمینی‌شهر سودمند است.

رجالی گفت:  به هر شهرستانی نسبت ‌به جمعیت و فاصله آن با دیگر مراکز درمانی احداث درمانگاه و بیمارستان اختصاص می‌یابد و در حال حاضر احداث درمانگاه درچه منوط به تهیه و خرید زمین توسط شهرداری و شورای شهرمی باشد.

وی درباره پیشرفت طرح ملی نسخه الکترونیک در استان گفت: استفاده ازابزار الکترونیکی می تواند در نظارت سازمان های بیمه گر بر مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی و تصمیم گیری های کلان مدیریتی نظام سلامت کشور نقش به سزایی داشته باشد از این روسازمان تامین اجتماعی از دی ماه سال۱۴۰۰، طرح نسخه الکترونیک را آغاز و در حال حاضر بالای ۸۸درصد از نسخ مراکز به صورت الکترونیک پذیرش می شود .

وی ادامه داد: با هماهنگی سازمان های بیمه گر در قالب شورای همسویی و استاندارد سازی ارائه خدمات ضمن حفظ کرامت جامعه پزشکی کنترل بهینه ای در حوزه های مختلف درمان و پرداخت صحیح هزینه های درمانی به مراکز انجام شد همچنین نظارت بر رفتار درمانی بیماران از جمله بارمراجعه و جلوگیری از درخواست های مکرر درمانی می تواند در کاهش و مدیریت هزینه ها  تاثیر داشته باشد.

آغاز رشد صفر جمعیتی از ۱۵ سال آینده

وی همچنین درباره مسائل جمعیتی در استان و کشورگفت: کاهش جمعیت در کشور ما در دو دهه اخیر به وضعیت بحرانی رسیده است، امروز به مرحله‌ای از بحران جمعیت رسیدیم که پنجره جمعیت یعنی سرعت مورد نیاز برای همسان‌سازی سنی در حال بسته شدن است و اگر تا چند سال آینده رشد جمعیت را به عدد مناسبی نرسانیم، تا چند دهه و حتی صد سال بعد از آن هم، توسعه مناسبی برای جمعیت اتفاق نمی‌افتد.

مدیر درمان تأمین اجتماعی اصفهان رشد کنونی جمعیت کشور را حدود ۱.۶ درصد دانست و گفت: با وضعیت کنونی تا ۱۵ سال آینده به رشد جمعیتی صفر خواهیم رسید که تجربه فاجعه آمیزی است.از این رو باید تسهیلات و امکاناتی از سوی دولت برای فرزند آوری دنبال شود تا شاهد وقوع بحران دربحث جمعیت نباشیم.

در ایران سرعت سیر جوانی به پیری به ۳۰ سال رسیده است

وی شاخص باروری بانوان را ۱.۶ اعلام کرد و افزود: این عدد در سال ۶۵، شش بود، یعنی هر زن در دوران زندگی خود شش فرزند به دنیا می‌آورد در حالی که این شاخص در سال گذشته (۱۴۰۰)به کمترین میزان خود رسید و می‌توان گفت رکورد کاهش رشد جمعیت را در جهان شکستیم.

رجالی با اشاره به اینکه سرعت سیر جوانی به پیری در هر جامعه حدود ۱۴۰ سال طول می‌کشد، گفت: در کشور ما سرعت سیر جوانی به پیری به ۳۰ سال رسیده که آمار بسیار نگران کننده‌ای است، اکنون ۱۰ درصد جمعیت را سالخوردگان تشکیل می‌دهند که تا سال ۱۴۲۵ این سهم به بیش از ۳۳ درصد جمعیت می‌رسد.

زهرا نصیری