سال ۱۴۰۰
سال سرنوشت ساز برای فولادشهر
#سرشماری

پایگاه خبری “ربیع” ✍🏻 ابوذر سلیمانی ⬅️ سال ۱۴۰۰ و سرشماری سراسری که قرار است انجام شود سال سرنوشت ساز برای فولادشهر خواهد بود و از اهمیت بسیار زیادی برای این شهر برخوردار است. طبق قانون جمهوری اسلامی هر پنج سال یکبار سرشماری سراسری و رسمی در کل کشور انجام میشود که نتیجه آن ملاک و معیار برنامه‌ریزی‌ها و توزیع اعتبارات و امکانات در سطح شهرها و استان‌ها قرار میگیرد.
طبق آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۵ انجام شد جمعیت فولادشهر ۸۸۴۲۶ نفر بوده که با توجه به اسکان شهروندان جدید طی پنج سال اخیر در مسکن‌مهر ، قطعا شاهد رشدی حدودا ۵۰ درصدی در سرشماری سال ۱۴۰۰ خواهیم بود.
از طرفی باید به اطلاع شهروندان فهیم فولادشهر برسانم که طی ماه‌های اخیر طرحی با عنوان: طرح اصلاح قانون تقسیمات کشوری در بین جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی آماده شده که در صورت تصویب، طبق قانون جدید همه مراکزی که جمعیت بالای ۵۰ هزار نفر دارند به‌ عنوان بخش و مراکز بالای ۱۵۰ هزار نفر به عنوان شهرستان تغییر وضعیت خواهند داد.
در صورت تصویب این قانون که طرح آن توسط نمایندگان شهر شیراز با هدف ارتقای شهرجدید صدرا به شهرستان پیشنهاد شده است ، ملاک و معیار اعمال آن قطعا آمار جدید جمعیت شهرها در سرشماری سال ۱۴۰۰ خواهد بود. از این رو سال جدید و نتایج سرشماری در فولادشهر برای این شهر میتواند سرنوشت‌ساز و بسیار مهم باشد.
ناگفته نماند حتی اگر این طرح تصویب نشود یا در صورت تصویب، جمعیت فولادشهر در سرشماری جدید به ۱۵۰ هزارنفر نرسد ، بازهم نتایج سرشماری جدید در فولادشهر موجب تحولاتی در این شهر خواهد بود، به شرط آن که شاهد ظهور افراد دلسوز، پیگیر و مطالبه‌گر در سطح مدیریت این شهر باشیم.
برای مثال طبق قانون اساسی تمام شهرهای بالای صدهزارنفر جمعیت باید دارای شورای تامین مستقل باشند که تحقق این مسئله که میتواند بسیاری از مشکلات زیرساختی و امنیتی شهر را برطرف نماید نیازمند پیگیری و مطالبه دلسوزانه مدیران و مسئولان بخش فولادشهر می‌باشد.
از طرفی با توجه به استقرار بخشداری در فولادشهر نباید منتظر شهرستان شدن یا استقرار فرمانداری بود ، بلکه باید استقرار تمامی دستگاه‌ها و ادارات و سایر خدمات حکومتی را در بخش فولادشهر پیگیری و به سرانجام برسانیم. زیرا تجربه استقرار بخشداری به ما ثابت کرد که صرفا نصب یک تابلو نمیتواند مشکلی از شهر فولادشهر حل کند بلکه باید خدمات حکومتی ارتقا یابد، چه بسا استقرار ادارات زمینه ارتقای شهر به شهرستان را نیز بهتر فراهم کند.

#آینده_فولادشهرروشن_است

#ابوذر_سلیمانی