به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از روابط‌عمومی سازمان‌راهداری و حمل و نقل جاده‌ای داریوش امانی معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در گردهمایی مدیران ستادی و استانی که با محوریت اربعین برگزار شد، با اشاره به خدمات‌رسانی مناسب در اربعین سال گذشته به‌رغم کمبودها و کاستی‌ها گفت: سال گذشته در ایام اوج تردد و بازگشت چشمگیر زائران حسینی بویژه در بازه زمانی سه روزه بازگشت زائران به کشور با عنایت و یاری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به سیل عظیم جمعیت عزاداران و مسافران خدمات‌رسانی شد.
وی افزود: پیش‌بینی‌ می‌شود در ایام اربعین حسینی امسال، چهار میلیون ایرانی به کشور عراق سفر کنند که تعداد سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از طریق محورهای مواصلاتی به مرزها می‌روند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: این سازمان برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی همه توان و ظرفیت خود را پای کار می‌آورد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای یادآور شد: سال گذشته در حالی طی یک شب ۲۰۰ هزار زائر به کشور بازگشت که عمدتا در بازه زمانی کمتر از یک ساعته و بدون معطلی مسافران به آن‌ها خدمات‌رسانی شد.
امانی تصریح کرد: در حوزه تامین زیرساخت‌ها، سازمان راهداری وحمل‌ونقل جاده‌ای به تعهدات خود و فراتر از این تعهدات عمل کرده است و اقدامات خوبی در زمینه تامین زیرساخت‌های مورد نیاز، ایمن‌سازی و نگهداری محورهای مواصلاتی منتهی به پایانه‌های مرزی اربعین، تامین امکانات مورد نیاز، تجهیز پایانه‌های مرزی به مه‌پاش، تونل‌های خنک‌کننده، نصب سایبان، آبسردکن، تامین امکانات بهداشتی و …‌ شده و بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ شده است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: در حالی که برای نگهداری ایمنی و اصولی محورهای مواصلاتی کشور ۲۳۰ همت اعتبار نیاز است، امسال با وجود افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی اعتبارات در مقایسه با سال گذشته، همچنان با کمبود اعتبارات مواجه هستیم.
وی در ادامه توجه به نگهداری کریدورهای ترانزیتی و محورهای اصلی مواصلاتی را از رویکردهای اصلی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برشمرد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای همچنین رشد قابل توجه در حوزه جابجایی کالا و افزایش ترانزیت از قلمرو کشور در ماه‌های ابتدایی امسال را نویدبخش افزایش قابل توجه رشد در این بخش و تداوم آن تا پایان سال دانست.

برنامه ریزی تامین ناوگان مورد نیاز جابه جایی اربعین براساس تقاضای سفر

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، برنامه ریزی دقیق و مناسب تامین ناوگان مورد نیاز جابه جایی زایران اربعین حسینی براساس تقاضای سفر را در دستور کار قرارگاه مرکزی اربعین بیان کرد.
حمیدرضا شهرکی معاون حمل و نقل این سازمان افزود: هم زمان با جابه جایی زایران اربعین حسینی، با جابه جایی مسافران در ایام پایان تابستان درداخل کشور و همچنین زایران دهه پایانی صفر مواجه هستیم که نیازمند برنامه ریزی دقیق و خدمات رسانی مناسب و باحداقل زمان انتظار به همه مسافران جاده ای است.
شهرکی خاطرنشان کرد: براساس تدابیر ستادمرکزی اربعین و کمیته حمل و نقل و سوخت، روش‌های مختلفی برای تامین ناوگان مورد نیاز جابه جایی زایران اربعین تعریف مانند به کارگیری ناوگان سایردستگاه های دولتی، سرویس های ایاب و ذهاب و ناوگان خارج شده از حوزه حمل و نقل جاده‌ای، ناوگان پلاک سفید و شخصی و همچنین در اختیار گرفتن ناوگان استیجاری از کشورهای همسایه تعریف شده است که هرکدام از این موارد در دست اقدام و پیگیری و هماهنگی‌های اجرایی لازم است.
وی از آمادگی این سازمان برای استفاده از همه ظرفیت‌ها بر حسب شرایط در ایام اوج تردد زائران اربعین حسینی خبر داد.

اولویت اصلی سازمان در یک ماه آینده پیشبرد امور اربعین حسینی است

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، برنامه ریزی یکپارچه و منسجم در قالب کار گروهی و در راستای ایمن سازی راه های منتهی به مرزهای اربعین را در ۲۰ روز باقی مانده به همایش جهانی اربعین مورد تاکید قرار داد.

رضا اکبری اظهار داشت: اربعین فرصتی است تا حرکتی مثبت در جهت ایمن سازی و رفع نقاط پرحادثه برداشته شود و بر حضور موثر و پای کار بودن همه معاونان راهداری تاکید کرد.
وی افزود: در دو هفته باقی مانده تا اربعین حسینی، بازدید شبانه جاده های حوزه استحفاظی به منظور شناسایی و رفع نواقص جاده ها و اجرای عملیات لکه گیری و آسفالت ضروری است.

اکبری اسکورت اتوبوس های پاکستانی توسط گشت های راهداری را از ماموریت های مهم سازمان برشمرد و گفت: گشت های راهداری باید از بدو ورود اتوبوس های پاکستانی به مرز ریمدان و میرجاوه تا استان بعدی و از استان بعدی تا استان های دیگر توسط گشت های راهداری هر استان اسکورت شود.

سرویس دهی مناسب به زائران در طول سفر از حقوق اصلی زائران است

معاون ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی نیز در این گردهمایی با اشاره به در پیش بودن سفرهای اربعین حسینی بیان داشت: همه تلاش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای انجام سفرهای آسان و ایمن برای زائران به عتبات عالیات است.

وی مناسب سازی پایانه‌های مرزی، آماده سازی مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی، تجهیز پارکینگ ها، و ایمن سازی مسیر تردد زائران را از اقدامات مهم در راستای سرویس دهی مناسب و شایسته به زائران اعلام کرد.

خداداد مقبلی تدوین یک طرح جامع فرهنگی با مشارکت و هم افزایی خیرین راهساز را اقدامی موثر و راهگشا در جهت کاهش آسیب‌ها و افزایش ایمنی راه های کشور دانست.

بخش راهداری وحمل‌ونقل جاده‌‌ای برای اجرای باشکوه اربعین هم‌عهد می‌شود

محمد تیموری معاون برنامه‌ریزی سازمان با بیان این‌که امسال برای اجرای هر چه باشکوه‌تر اربعین هم‌عهد می‌شویم، افزود: خادمی اهل بیت(ع) و زوار امام حسین(ع) افتخاری برای همه فعالان حوزه راهداری وحمل‌ونقل جاده‌ای است و تمام کسانی که برای تسهیل سفر و تامین آرامش و ایمنی زوار حضرت تلاش می‌کنند، خادم الحسین هستند.
وی با بیان این‌که عمده‌ ترددها در ایام اربعین از مرز شهید سلیمانی انجام خواهد شد، گفت: با توجه به این که مرزهای خسروی و شهید سلیمانی، نزدیک‌ترین مرزها به نجف اشرف و کربلای معلی هستند، انتظار می‌رود بیشترین درخواست و تقاضای سفر و حجم ترافیک حمل و نقل عمومی و شخصی را در این مرزها داشته باشیم.
معاون برنامه‌ریزی افزود: بر اساس پیش‌بینی ها در بازه زمانی یک هفته مانده به اربعین در مسیر رفت، زمان اوج تردد زائران خواهد بود و امسال عملکرد مرز خسروی بر روی تعداد مسافران پایانه مرزی شهید سلیمانی اثرگذار خواهد بود.
تیموری پیش‌بینی اوج سفرهای بازگشت را در روز اربعین و روز قبل و روز بعد از آن ذکر کرد و بر حضور و خدمت‌رسانی شبانه‌روزی تمامی همکاران و فعالان بخش راهداری وحمل‌ونقل جاده‌ای در ایام منتهی به اربعین حسینی تاکید کرد.