محمد صیرفی نژاد ، درگفتگو با ربیع با اشاره به اینکه امروزه با توسعه روزافزون شهرها و افزایش مشکلات روحی و روانی توجه به محیط زندگی برای داشتن  شهرهای سالم و شاد اهمیت بیشتری یافته است،اظهار داشت: یکی از اقدامات شهرداری ایجاد پاتوق های شهری در محلات است که برای گریز از تنهایی، برای واردشدن به جمع و تعاملات اجتماعی در یک فضا یا مکانی در محلات احداث می شود تا امکان و فضایی را برای ارتباط و تعامل با همشهری‌ها و همسایه‌ها ایجاد کند.

وی با اشاره به در نظر گرفتن فرهنگ اصیل سنتی اسلامی در ساخت پاتوق های شهری،افزود: این نقاط همچنین محل تجمیع افراد مسن و دارای تجربه و جوانان در بافت های محلی جهت انتقال تجارب، بازگویی سنت ها و  ایجاد صمیمیت بین اهالی ایجاد می شود.

توجه به زیبا سازی در منطقه ۲

وی تصریح کرد: در حال حاضر اقدامات خوبی در منطقه دو برای زیباسازی منظر شهری، توسعه پاتوق‌های محلی، فضاهای مکث و بوستان‌های همسایگی انجام شده که علاوه بر تقویت هویت محلی و همبستگی همسایه‌ها، نقش مؤثری در افزایش سلامت عمومی شهروندان داشته است.

وی ادامه داد: پاتوق های محلی ولدان، بابوکان ، برزان مقابل ساختمان اداری شهرداری منطقه و پاتوق محلی جاوان از جمله مهمترین پاتوق های شهری منطقه دو است که پاتوق محلی ولدان، بابوکان و جاوان در دوره جدید مدیریت شهری ساخته شده است.

صیرفی نژاد در پاسخ به اینکه پاتوق های شهری بر چه اساس احداث می شود، گفت:اگر قصد داشته باشیم پاتوق را در سطح محلات شهری احداث کنیم، بر اساس بررسی محلی، نظرات معتمدان و افراد تاثیرگذار و نیز ساکنان محله و نیازهای آنها در نظر می گیریم.

وی همچنین اضافه کرد: ما در ایجاد پاتوق‌ها  به مقیاس‌های شهری نیز توجه و شاخصه‌های محلی، منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای یا شهری تفکیک و مد نظر قرار می دهیم.

هزینه ۱۰ میلیاردی شهرداری برای ایجاد پاتوق های شهری

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان در باره اعتبارات هزینه شده پاتوق های شهری بیان داشت: تا کنون حدود ۱۰ میلیارد ریال برای احداث پاتوق های شهری در ۴ محله هزینه شده که پاتوق محلی ولدان به متراژ۱۵۰ متر مربع با  ۴ میلیارد ریال ، پاتوق محلی بابوکان به متراژ۱۳۰ متر مربع  با ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال،پاتوق محلی برزان در متراژ ۶۰  متر مربع و بدنه سازی  ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و پاتوق محلی جاوان به متراژ۱۶۰متر مربع با اعتباری بالغ بر  ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال مرتب سازی و کف سازی شده است.

وی در ادامه همچنین از احداث سه پاتوق شهری دیگر در سه نقطه در منطقه دو خبرداد و گفت:پیش بینی می شود، احداث پاتوق شهری در محله های آفاران ، برزان و دهنو با اعتبار پیشنهادی  حدودا   ۱۰  میلیارد ریال تا سال ۱۴۰۲ انجام شود.

پاتوق شهری دهنو در دست طراحی است

صیرفی نژاد بیان داشت:عموما این پاتوق ها دارای پیاده رو مناسب سازی شده و سکوی نشیمن و همچنین اجرای پایه چراغ روشنایی و تلفیق فضای سبز و سخت می باشد.

وی اضافه کرد:در حال حاضر پاتوق شهری دهنو در دست طراحی می باشد که پس از انجام مراحل طراحی و تکمیل مستندات برآوردی و اعتباری اجرائی می گردد.

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان در پایان بیان داشت: از دیرباز پاتوق های محلی همانند بازارچه های محلی و محل های تجمع هفتگی موجب رونق اقتصادی، رونق اجتماعی، افزایش امنیت محله و در نهایت پویایی محله گردیده است که امید داریم این پاتوق ها محلی برای بازیابی هویت تمدنی ایرانی و اصالت بخش در فرایند بازآفرینی شهری و محرومیت زدایی از بافت های ناکارآمد شهری با توجه به اصول شهرسازی اسلامی ایرانی باشد.

زهرا نصیری