به گزارش پایگاه خبری ربیع، وزیر نیرو در این بازدید گفت: در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بالغ بر ۳۶۳ تصفیه خانه فاضلاب و آب راه اندازی شد.

رضا اردکانیان در بازدید از طرح آبرسانی روستایی مجتمع کوهستان بهارستان نایین اظهار داشت: به منظور حفظ  مناطق شرق، جنوب شرقی و مرکزی کشور لازم صندوقی تعریف کنیم که از محل تخصیص یارانه مجازی به آن، ادوات و وسایل زندگی مردم در این مناطق فراهم شود

وی بیان داشت : همانطورکه وسایل و امکانات برای مرزبانان فراهم میشود که مرزهای کشور خالی نماند برای  جلوگیری از خالی شدن سکنه در  مناطق شرقی و جنوب شرقی و مرکزی کشور باید آب مورد نیاز برای مردم این منطقه فراهم شود.

وی بیان داشت: در شش سال از فعالیت دولت تدبیر و امید شش و نیم میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور  و بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ روستا تحت پوشش شبکه آب روستایی سالم قرار گرفتند.

وزیر نیرو با اعلام اینکه تا دو سال آینده و اتمام دولت تدبیر و امید بالغ بر ۹ میلیون نفر از جمعیت مردم روستا و ۱۳ هزار روستا تحت پوشش شبکه آب روستایی سالم قرار می گیرند، افزود: از بعد از انقلاب اسلامی تا کنون تعداد ۲۲۱ تصفیه خانه فاضلاب راه اندازی شده است و ۱۴۲ تصفیه خانه آب به بهره برداری رسیده است و این در حالی که با گذشت ۵۰ سال و اندی از رژیم قبل تنها شاهد ۴ تصفیه خانه بودیم.

وی بیان داشت: در حوزه تولید برق هم تاکنون فعالیت های زیادی صورت گرفته است به طوری که هم اکنون روستای بدون برق نداریم به طوری که در هر هفته هشت روستا به شبکه برق متصل میشود.

اردکانیان اضافه کرد: از تمامی پروژه هایی که منجر به توسعه آب پایدار در درازمدت بینجامد حمایت خواهیم کرد.

وی گفت: تا جمعیت هست فاضلاب هم تولید میشود و فاضلاب تصفیه شده مهمترین منبع آب به ویژه برای صنایع است که باید صنایع را تشویق به پیش فروش فاضلاب کرد.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: طرح آبرسانی به ۲۴ روستای شهرستان نایین با عنوان مجتمع آبرسانی روستایی کوهستان بهارستان  با هدف تامین آب شرب سالم و پایدار برای بیش از ۵۰۰۰ نفر از اهالی روستاهای این شهرستان اجرا می شود.

مهندس هاشم امینی در خصوص مشخصات کلی این طرح آبرسانی اظهار داشت: برای اتمام عملیات اجرایی و بهره برداری از این طرح، ۵۶ کیلومتر لوله گذاری خط انتقال آب با لوله های چدن نشکن، فولادی و پلی اتیلن، ۴ باب مخزن ذخیره بتنی با مجموع ظرفیت ۲۰۰۰ مترمکعب، یک باب ایستگاه پمپاژ آب و یک باب آب شیرین کن احداث خواهد شد.

وی اعتبار هزینه شده در فاز اول این طرح را ۷۵ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: پیش بینی می شود بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال دیگر برای اتمام طرح مورد نیاز خواهد بود.

مهندس امینی ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبار مورد نیاز و تلاش بی وقفه خدمتگزاران مردم در شرکت آب و فاضلاب روستایی، این طرح در آینده نزدیک به بهره برداری کامل برسد

گفتنی است تاکنون یک باب مخزن ذخیره ۵۰۰ مترمکعبی و ۲ کیلومتر خط انتقال آب اجرا شده است.

وی ادامه داد: ابرسانی به ۵۲ روستای لای سیاه نایین نیز در دستور کار قرار دارد  وتا کنون به حدود ۲۰ روستا در منطقه لای سیاه نایین از اب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شدند .

وی با اشاره به تامین اعتبار لازم برای اجرای پروژه ابرسانی مجتمع لای سیاه نایین گفت:با تخصیص بودجه در سال ۹٨ به این پروژه ،امید می رود در سال اینده شاهد بهره برداری از ابرسانی به مجتمع لای سیاه باشیم

مهندس هاشم امینی  با بیان اینکه با اجرای خط دوم انتقال اب به نایین تمام ساکنان شهری وروستایی نایین از اب شرب سالم و بهداشتی برخوردار می شوند اظهار داشت: با اجرا شدن خط دوم انتقال اب به نایین ، دسترسی پایدار مردم این منطقه کویری به اب شرب مهیا می شود.