به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایسنا؛ اگرچه اعتراض کشاورزان و استعفای نمایندگان موجب شد تا رئیس‌جمهور بعد از وعده‌های متعدد دو سفر استانی خود به اصفهان برای زاینده‌رود، بالاخره در نیمه دی ماه امسال دستور تشکیل ستاد احیای حوضه آبریز زاینده‌رود را به معاون اول خود دهد، اما با گذشت یک ماه از این دستور گویا هنوز وزارتخانه اقدامی انجام نداده است، در حالی که استاندار اصفهان ۲۰ دی ماه امسال در اقدامی که مورد انتقاد بسیاری از اصفهانی‌ها قرار گرفت در نامه‌ای به رئیس‌جمهور از تصویب طرح احیای زاینده‌رود و ساماندهی کمی و کیفی رودخانه کارون بزرگ قدردانی کرد. اگرچه تشکیل ستاد احیای زاینده‌رود از خواسته‌های قدیمی مردم و کشاورزان اصفهان طی سالیان گذشته برای تعیین تکلیف وضعیت حوضه آبریز زاینده‌رود و به ثمر نشستن حقآبه کشاورزان است اما آنچه امروز برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است فوریت دولت برای احیای این حوضه و اجرای مصوبات ۹ ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود است.

وزیر نیرو ابتدای هفته گذشته در گفتگوی ویژه خبری اعلام کرد که هم اکنون اقدامات این ستاد در حال فراهم شدن است و گزارش آن به زودی تقدیم شورای عالی آب خواهد شد و در گام نخست درصددیم تا در ذیل این کارگروه و با همکاری سازمان محیط، وزارت‌خانه‌های صنعت، جهاد کشاورزی، کشور، نیرو و سازمان برنامه‌وبودجه به عنوان اعضای شورای عالی آب در وهله نخست تابلوی منابع و مصارف این حوضه را مشخص کنیم و بر مبنای آن یک توافقی ایجاد شود که چه میزان آب موجود است تا اعداد و ارقام مورد توافق طرفین قرار گیرد. امیدواریم این مسئله به سمتی رود که سطح تنازع بر سر آب کاهش پیدا کند.

رضا اردکانیان البته در خصوص حل مشکل آب استان‌های اصفهان و یزد، گفته است: استان‌های یزد و اصفهان و تمام کسانی که از حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود بهره‌مند هستند و طبیعتاً برای مصارف مختلف شرب، بهداشت، کشاورزی، صنعت و در شرایط مناسب برای مصارف زیست‌محیطی نیز مسئله به همین‌گونه است. از سوی دیگر هر سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد نیازمند این آب هستند و مصارف قابل ملاحظه‌ای هم دارند. در سال‌های خشک ما طبیعتا با محدویت منابع مواجه هستیم، اما در عین حال تقسیم‌بندی‌های لازم نیز صورت گرفته است و اولویت در تمام استان‌ها و از جمله این سه استان بحث تأمین آب شرب است و سپس به سایر مصارف پرداخته خواهد شد.
طی سال‌های ۹۰ و ۹۱ ستادی با عنوان احیای زاینده‌رود تشکیل و مسئول آن انتخاب شد و قرار بود با نگاهی ملی نسبت به رفع مشکلات حوضه زاینده‌رود اقدام کند، اما برخی مانع فعالیت این ستاد شدند، اما امروز بعد از تغییر سه استاندار، مصوبه ۹ ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود فراموش شده است.
به اعتقاد برخی کارشناسان حوزه آب “اگر تمام بندهای مصوبه ۹ ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود اجرا می‌شد، امروز حداقل نیمی از مشکلات این حوضه حل شده بود و دیگر نیاز نبود با بازگشت به پله اول، دوباره کلید تشکیل ستادی را روشن کنیم، این در حالی است که متأسفانه در جلسه یازدهم شورای عالی آب تبصره‌های جدید به این مصوبه اضافه شد که یکی از بندهای آن اشاره می‌کند که “هر تصمیمی که برای آب اصفهان گرفته می‌شود باید با نظر استاندار چهارمحال و بختیاری باشد، اما این استان برای تصمیمات خود کاملاً اختیار دارد”.
مهدی بصیری استاد منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان گفت: به نظر می رسد مقدماتی که وزارت نیرو در خصوص این ستاد بیان می کند به منظور تغییر و کم کردن حقآبه های مردم اصفهان است تا واگذاری‌های زیادی را که دولت بر زاینده‌رود داشته کمرنگ‌تر کنند.
وی افزود: درحالی‌که حوضه آبریز زاینده‌رود در دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری است، اما عده ای استان یزد را حقآبه دار این حوضه می‌دانند.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: متأسفانه درحالی‌که باید در ستاد احیای زاینده‌رود به دنبال بهبود وضعیت این رودخانه باشیم. تشکیل ستاد احیای زاینده‌رود نیازمند پیش‌نیازها و بودجه است، از سوی دیگر مطابق قانون نیازمند گرفتن برخی اختیارات از هیئت وزیران و رئیس‌جمهور است.
بصیری افزود: باید ستادی برای احیای حوضه زاینده‌رود تشکیل شود که توانایی تفوق بر سازمان‌های اجرایی استان‌ها را داشته باشد نه اینکه زیرمجموعه استان‌ها باشد، از سوی دیگر اگر این ستاد بالاتر از استان باشد باید نماینده ای از رئیس‌جمهور و همچنین افراد مطلع، متخصص و کارشناس و ذی‌نفعان حوضه زاینده‌رود در آن حضور داشته باشند.
وی با اعتقاد بر اینکه امروز کار زاینده‌رود از تشکیل ستاد و تعیین تکلیف برای رودخانه گذشته است، تصریح کرد: ستاد احیاء حوضه آبریز زاینده‌رود باید در جهت اجرای مصوبات ۹ ماده‌ای شورای عالی آب حرکت کند، البته با  تشکیل صرف این ستاد نمی‌توان مسائل و مشکلات حوضه زاینده‌رود را حل کرد و در ابتدا باید مسائل قانونی رودخانه را حل کرد در غیر این صورت، تشکیل ستاد و کارگروه و … نتیجه‌ای برای زاینده‌رود نخواهد داشت.
وی گفت: متأسفانه به نظر می‌رسد در این دوره برخی از مدیران اصفهان تمرکزی بر این مصوبه ندارد و تنها حرف بر روی ستاد است، اما امیدواریم اختیارات و بودجه کافی برای احیای واقعی زاینده‌رود تخصیص یابد.