به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آوج روز پنجشنبه در این خصوص گفت: این کلاس های آموزشی در روستاهای کلنجین، گل زمین و چند روستای دیگر از توابع شهرستان آوج برگزار شد تا اقدامات لازم به منظور پیشگیری از بیماری های مشترک انسان و دام در دستور کار قرار گیرد.

مجید رحمانی اضافه کرد: با توجه به شروع فصل گرما و ازدیاد فعالیت کنه ها، امکان بروز و شیوع بیماری تب کریمه کنگو و همچنین احتمال انتقال آن از طریق انگل های خارجی افزایش می باید که هدف از برگزاری این کلاس های آموزشی ارتقای سطح آگاهی روستائیان برای مقابله با این بیماری است.

وی همچنین گفت: اهمیت ضد عفونی و سمپاشی کردن اماکن نگهداری دام، خطرات ناشی از کشتار دام خارج از محیط کشتارگاه و تماس نداشتن با کنه های روی بدن دام از مهمترین مواردی بود که برای روستاییان تفهیم شد.

رحمانی با بیان اینکه راه های پیشگیری از بیماری تب مالت نیز به روستائیان آموزش داده شد، اظهار داشت: در این دوره ها تاکید شد که در هنگام شیردوشی و ورود به جایگاه نگهداری دام از لباس، چکمه مخصوص، ماسک و دستکش استفاده کنند و در صورت مشاهده موارد سقط جنین در دامها ضمن اطلاع رسانی به دامپزشکی نسبت به دفن بهداشتی آن اقدام نمایند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آوج یادآور شد: دهیاران و شورای روستاها برای سمپاشی اماکن نگهداری دام با دامپزشکی همکاری لازم را داشتند که امیدواریم سطح این همکاری ها روز به روز افزایش یابد.
شهرستان آوج در ۱۲۰ کیلومتری جنوب غربی قزوین قرار دارد.