به گزارش پایگاه خبری ربیع، معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی گفت: روابط تجاری و بازرگانی و فرهنگی و دینی کشورهای راه ابریشم سرمشقی برای دیگر کشورها است.

به گزارش کمیته اطلاع‌رسانی اجلاس جهانی راه ابریشم محمدحسن طالبیان در نشست گفت‌وگوی ادیان و مذاهب اجلاس جهانی راه ابریشم با بیان اینکه میراث فرهنگی از اساسی‌ترین ارکان هویت ملی و منشأ خلاقیت تولید و مقوله‌ای چند بعدی است افزود: این مهم نقش و جایگاهی در توسعه و رشد اقتصادی دارد.

وی با اشاره به اینکه توسعه ریشه‌های وحدت ملی و صلح و دوستی از مسیر توجه به میراث فرهنگی می‌گذرد افزود: شناسایی مرمت حفاظت از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس بسیار اهمیت دارد.

معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: بیش از ۱۱ هزار سال مدنیت مستمر در فلات ایران وجود دارد و یک میلیون اثر تاریخی ۳۶ هزار اثر ثبت شده ملی در حوزه میراث فرهنگی گویای نقش ممتاز میراث فرهنگی در سرزمین ماست. وی با اشاره به اینکه در کمتر نقطه جهان می‌توان مشاهده کرد که بناهای تاریخی در کنار هم همسایه باشند اما در ایران کلیسا و کنیسه و مسجد و آتشکده در کنار هم قرار دارند افزود: برگزاری جشن نوروز، عزاداری برای امام حسین و،.. فارغ از دین و مذهب همگی نشان از بزرگی روح ایرانیان دارد. طالبیان با اشاره به اینکه در استان ۱۴۰ مسجد و مکان مقدس، چهار کلیسا، یک کنیسه و سه مقبره پیامبر بنی‌اسراییل و یک مقبره استرومردخای نشاندهنده تسامح و تساهل است افزود: شناسایی و معرفی آثار ملموس و ناملموس و طبیعی میان ایران و دیگر کشورهای همسایه از نشان‌دهنده نگرش حاکم بر فرهنگ ایرانی است. وی با بیان اینکه موفقیت در حوزه فرهنگی زمانی تحققم یابد که تمام مردم کشور ناظر بر میراث فرهنگی کشور خود باشند افزود: کشورهای واقع در مسیر تاریخ که در جهان به راه ابریشم موسوم است دارای سابقه طولانی در مسائل فرهنگی بوده و به ادراکات مختلفی دست یافته‌اند.

معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه روابط تجاری و بازرگانی و فرهنگی و دینی کشورهای راه ابریشم می‌تواند سر مشقی برای همزیستی کشورها باشد افزود: توجه ویژه به حفاظت از میراث فرهنگی علاوه بر گسترش دوستی موجبات همکاری بین کشورها و دیپلماسی می‌شود.