به گزارش پایگاه خبری ربیع،  دو طرح مطالعاتی بزرگ همچون ارزیابی ریسک خطر بازار بزرگ اصفهان و طرح پهنه بندی خطر شهر اصفهان با ارزیابی ۳۲ معیار شهری انجام شده است، درطرح ارزیابی ریسک خطر بازار بزرگ تمام شاخص‌ها ارزیابی و نماینده یونسکو در ایران نیز در این زمینه همکاری داشته که فاز اول آن تکمیل شده است و فازدوم آن نیز بزودی عملیاتی می شود.

مطالب مهمی که مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان به مناسبت هفتم مهرماه روز آتش‌نشانی، به جمع خبرنگاران آورده بود حکایت از آن داشت که راه‌اندازی اولین آزمایشگاه علت یابی حریق خاورمیانه تا یک ماه آینده در این سازمان با همکاری دانشکده شیمی دانشگاه اصفهان گامی برای سنجش‌ها و آنالیزهای دقیق و علت یابی حوادث خواهد بود و دیگر سازمان ها نیز می توانند از این امکانات استفاده کنند .

آتشپاد دوم ابراهیم مطلبی ،ازشناسایی بالغ بر ۳۲۰ ساختمان غیر ایمن در شهر اصفهان سخن به میان آورد و گفت: در موضوع ایمنی اصناف به صورت جدی وارد شده‌ایم که بازارها، اماکن تجاری و پاساژها را شامل می‌شود، در این زمینه ضابط قضائی نیستیم و نمی‌توانیم اقدام به پلمب مجتمع‌های تجاری کنیم، لذا باید نهادهای قضائی و حقوقی در این زمینه ورود کنند، هم و غم مدیریت شهری رسیدن به یک ایمنی حداقلی درهمه اماکن شهر است.

ایمنی بازار بزرگ اصفهان، بغضی در گلو؛خطری درکمین

وی با تاکید به بحث ایمنی بازار بزرگ اصفهان که به واقع یک بغض در گلو مانده است به این مطلب اشاره داشت: بسیاری از ارگان‌هایی که باید در امر ایمنی این محل تاریخی و تجاری دخالت کنند، در عمل خود را کنار کشیده‌اند و سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان در بحث ایمنی بازار بزرگ تنها است.

مطلبی تصریح کرد: متولی بازار بزرگ اصفهان، اداره کل میراث فرهنگی است، اما این اداره کل تا به امروز هیچ اقدامی در راستای ایمنی بازار انجام نداده است، از سوی دیگر اصناف و اتاق صنعت و معدن نیز برای استعلام ایمنی کسبه، همکاری لازم را انجام نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین آمار حریق بازار بزرگ مربوط به برق کشی مغازه‌ها است، گفت: ایمنی بازار بزرگ اصفهان مطلوب نیست و وضعیت خطرناکی دارد، این در حالی است که امروز فقط شهرداری اصفهان در بخش ایمنی بازار بزرگ هزینه می‌کند و دیگر ارگان‌ها از بار مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه ساختمان‌های بالای پنج طبقه، باید از سازمان آتش‌نشانی جهت تاییدیه پایان ساخت، استعلام ایمنی دریافت کنند تصریح کرد: از مشکلاتی که در ساختمان‌های بلند مرتبه و مجتمع‌های مسکونی شهر شاهد هستیم، خاموش بودن دستگاه‌های اطفا و اعلام حریق و پمپ آب‌های مورد نیاز برای عملیات اطفای حریق در این ساختمان‌ها است.

راه اندازی ایستگاه آتش‌نشانی هسته‌ای دراصفهان

مطلبی افزود: طبق استانداردها به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک ایستگاه آتش‌نشانی باید در شهر وجود داشته باشد که بر این اساس شهر اصفهان نیازمند ۴۰ ایستگاه آتش‌نشانی است که با این رقم فاصله داریم، بر این اساس در صدد راه‌اندازی ایستگاه‌های جدید در مناطق هفت، ۹ و ۱۳ و همچنین بازسازی ایستگاه‌های قدیمی و خرید تجهیزات جدید هستیم.

وی با اشاره به اینکه  اصفهان یک شهر ساحلی، هسته‌ای، صنعتی، شیمیایی و تاریخی است و باید تمام جوانب و ابعاد ایمنی در این عرصه‌ها مد نظر سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان باشد، بر این اساس ایستگاه آتش‌نشانی هسته‌ای را در نزدیکی منطقه هسته‌ای اصفهان راه اندازی خواهیم کرد، همچنین دو دستگاه موتور چهار چرخ در راستای به روز شدن تجهیزات لازم آتش‌نشانی و ارائه خدمت و امدادرسانی در معابر کم عرض چون بازار بزرگ اصفهان و مناطق تاریخی خریداری شده است.

رونمایی از «پلاک ایمنی ساختمان‌های شهر»

وی همچنین از رونمایی پلاک ایمنی ساختمان‌های شهر اصفهان همزمان با روز آتش نشان خبر داد و گفت: دراین طرح برای هر ساختمانی که در سطح شهر شاخص‌های ایمنی مد نظر سازمان آتش‌نشانی رعایت شده باشد، پلاک ایمنی صادر و در محل ساختمان نصب می‌شود که ارزش افزوده‌ای برای ساختمان خواهد بود.

مطلبی، ازتجهیزآتش نشانی اصفهان به عنوان اولین شهر در کشور که دارای سیستم تعیین موقعیت دقیق شهروندان است خبر داد و گفت: دراین هفته سامانه پایش زمان سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان رونمایی می شود .

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان همچنین از آماده شدن نقشه پهنه‌بندی خطر شهر اصفهان به صورت جامع و کامل با همکاری معاونت برنامه‌ریزی شهرداری خبر داد و تصریح کرد: در این نقشه، وظیفه هر ارگانی مشخص شده که در مقابل ضعف ایمنی چه باید انجام دهند، در مطالعات پهنه‌بندی خطر شهر اصفهان شاخص‌هایی چون نوع سازه‌ها و ساختمان‌های آسیب‌پذیر و ده‌ها شاخص دیگر ارزیابی شده که در نهایت منجر به تدوین نقشه جامعی با تقسیم‌بندی از نقاط بسیار کم خطر تا بسیار پرخطر شده است و می‌تواند در جانمایی ایستگاه‌های آتش‌نشانی و حتی احداث محل پمپ بنزین‌های آینده مؤثر باشد.

جذب ۵۰۰نفر نیروبرای آتش نشانی اصفهان؛بزودی

وی با بیان اینکه  خرید تجهیزات جدید برای حوزه آتش‌نشانی هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری برای نجات جان هاست افزود: زمان رسیدن به محل حادثه برای نیروهای آتش‌نشانی طبق استانداردهای جهانی بین سه تا پنج دقیقه است و در آتش‌‎نشانی اصفهان این زمان به سه دقیقه و ۵۲ ثانیه رسیده است که در نوع خود مایه افتخار است.

مطلبی افزود:در زمینه نیروی انسانی با کمبود ۵۰ درصدی روبرو هستیم، لذا در تلاش هستیم مجوز استخدام ۵۰۰ نفر را از طریق مسئولان مربوطه دنبال کنیم، در این زمینه موافقت وزارت کشور حاصل شده است و طی جلسه‌ای با رئیس جمهور در صدد موافقت نهایی برای این امر هستیم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان بیشترین آمار حریق شهری را مربوط به منطقه هشت شهرداری اصفهان دانست و گفت: این امر ناشی از جمعیت زیاد ساکن در این منطقه بوده، همچنین بیشترین آمار حوادث مربوط به منطقه پنج شهرداری اصفهان می‌شود.

زهرا نصیری