اضطراب احساسی منتشر، ناخوشایند و مبهم و شامل نداشتن اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژیکی است. همه افراد به دچار انواع اضطراب می‌شوند؛ ولی نوع مزمن تا شدید آن غیرعادی و مشکل‌ساز است.
به گزارش ربیع به نقل از کیمیای وطن، بعضی از موارد اضطراب اصولا بیماری نیستند و بدون نیاز به پزشک می‌توان آن‌ها را درمان کرد. به این موارد، اضطراب طبیعی گفته می‌شود که به خوبی توسط فرد قابل کنترل است.
مراجعه به پزشک زمانی ضروری به نظر می‌رسد که خوددرمانی فرد کافی نباشد یا فرد دچار هراس بیش از حد یا علایم غیر قابل توجیه شود. در این صورت درمان‌های دارویی یا غیردارویی به او پیشنهاد می‌شود. با این اوصاف برای جلوگیری از اضطراب‌های متداول در زندگی که هنوز نیازی به درمان‌های دارویی ندارند، راهکارهای زیادی پیشنهاد شده است:
نوشیدن چای بابونه:
بابونه حاوی دو ماده شیمیایی آپی ژنین و لوتئولین است و مطالعات مرکز پزشکی پنسیلوانیا نشان داده افراد مضطربی که ۸ هفته پشت سر هم چای بانونه مصرف می‌کردند
بسیار بیشتر از بیمارانی که دارو می‌خوردند اضطرابشان کاهش یافته است.
مصرف اسیدهای چرب امگا ۳:
شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف اسیدهای چرب امگا۳ علایم اضطراب
را تسکین می‌دهد. ماهی، تخم کتان، گردو
و … منابع بزرگ اسیدهای چرب امگا۳ هستند.
استفاده از عصاره اسطوخودوس:
یک تحقیق یونانی ثابت کرده است بیمارانی که در مطب در انتظار نوبت خود هستند با استشمام رایحه اسطوخودوس راحت‌تر این زمان را تحمل می‌کنند. در یک تحقیق آلمانی مشخص شده که عصاره اسطوخودوس باعث کاهش نشانه‌های اضطراب می‌شود.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید:
بهترین راه طبیعی برای کاهش اضطراب، قرارگرفتن در معرض نور خورشید است. جذب ویتامین دی از راه نور خورشید باعث کاهش علایم افسردگی و اضطراب می‌شود.
فعالیت بدنی:
افزایش تولید اندورفین ناشی از ورزش با احساس خوب و افزایش خلق و خوی مرتبط است. اگر بر اساس یک برنامه مشخص
و منظم ورزش کنید، اعتماد به نفستان افزایش می‌یابد و احساس سلامت بیشتری می‌کنید. از جمله دلایل اضطراب، بیماری
و چاقی است که در اثر ورزش کردن هر دوی آن‌ها از بین می‌روند.
تجربه حمام گرم:
حمام گرم تسکین‌دهنده و آرام‌بخش و در عین حال تنظیم‌کننده میزان خلق و خو و اضطراب است. با گرم کردن بدن خود
گرفتگی عضلات و استرس خود را کاهش می‌دهید. احساس گرما به عصب‌ها، دستور کنترل حالت می‌دهد که بر سروتونین فرارسان‌های عصبی تاثیر می‌گذارد. گرم کردن بدن را می‌توان نوعی ورزش نیز دانست.
پرهیز از کافئین:
کافئین اگرچه منجر به افزایش انرژی می‌شود، ولی می‌تواند به همان میزان شما را عصبی و مضطرب کند. به جای مصرف مداوم کافئین موجود در قهوه، شکلات، نوشابه می‌توانید چای سبز را امتحان کنید. محققان ثابت کرده‌اند اِل- تیانین موجود در چای سبز، موجب کنترل تپش قلب و فشار خون
و در نتیجه کاهش اضطراب می‌شود.
مصرف غذاهای ضداضطراب:
در میان خوراکی‌های ضداضطراب می‌توان به زغال اخته، غلات کامل، جو ، آووکادو، تخم‌مرغ
شیر، گوشت، اسفناج، و سایر سبزیجات برگ تیره به علاوه شکلات تلخ اشاره کرد مگی حاوی ویتامین‌هایی برای جلوگیری از اضطراب هستند. سلامت نیوز