به گزارش پایگاه خبری ربیع،  بحث عقب افتادن زمان ازدواج جوانان از مباحث مهمی است که نیازمند راهکارهای درست در جهت تشویق و ترغیب به ازدواج است! راهکارهایی که بتواند مشکلات مسیر ازدواج را چاره اندیشی کند و راه را برای ازدواج آسان و به موقع و ماندگار فراهم کند. این کار در دست مردم، خانواده‌ها و دولتی هاست؟ آنچه مهم است اینکه وظیفه دولتی ها، مجلسی ها، رسانه‌ها و شخصیت های دلسوز اجتماعی، تغییر نگرش عمومی جامعه در جهت درک واقع گرایانه از وضعیت اقتصادی زوج های جوان، در اوایل زندگی است. وضعیتی که با توجه به عدم امکان فراهم شدن اموری از قبیل شغل و مسکن مناسب برای اکثر جوانان در سال های ابتدایی زندگی مشترک، باید سنجیده شود. سوق دادن نگرش خانواده‌ها در جهت اهمیت فوق العاده ازدواج فرزندان، مهم ترین عاملی است که در ازدواج نقشی بسزا دارد، چون در اکثر موارد تا خانواده نخواهد، به هیچ وجه ازدواجی رخ نخواهد داد؛ گرچه دولت و تمام ارگان‌های مربوطه بخواهند که جوانان به سر و سامان برسند. با این وصف دولت باید با برنامه ریزیها و مشوق های ارزشمدار خانواده‌ها را همراه و هماهنگ نماید. خانواده‌ها اگر توقع خود را از پسران در ابتدای زندگی پایین بیاورند و دختران خود را تشویق نمایند تا سطح انتظارات خود را متعادل نمایند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. خود جوانان نیز باید باور کنند که با یک شروع ساده، می توان زندگی خود را آغاز کنند و آینده روشنی را برای خود بسازند. البته هستند جوانانی که خود را وابسته به تشریفات زائد نمی کنند و تن به ازدواج کم هزینه و آسان می دهند گرچه آمار پائینی راضی به چنین ازدواجی می شوند، ازدواجی که به مهریه، جهاز، سالن و رستوران و …دل نمی بندند بلکه با کمترین امکانات ممکن برای زندگی ساده و سفری چند روزه زیارتی پیوند و آغاز زندگی را کلید می زنند و خود را اسیر اشرافیگری ها نمی کنند؟! اما تعداد بسیار کم است و این فرهنگ درست باید رواج پیدا کند.

باید به خانواده‌ها توجه داد خدایی که در جوان احساس نیاز جنسی و عاطفی را بیدار کرده است، صلاحیت پاسخ گویی به آن را از راه ازدواج به وی عطا نموده است. در تازه جوان استعداد ذاتی پذیرش مسؤولیت خانواده وجود دارد که باید با وارد شدن به مرحله عمل شکوفا شود، همانند ورزشکاری که تا وارد میدان تمرین عملی نشود، نمی تواند استعداد خود را شکوفا کند و در مسابقه برنده شود. تازه جوان، تا عملاً زیر بار مسؤولیت نرود احساس مسئولیت او به فعلیت نمی رسد. از این رو خانواده باید با ازدواج، او را در میدان زندگی وارد کرده و با همراهی او در این راه، به تدریج وی را برای پذیرش عملی مسؤولیت خانواده آماده کند.

از طرفی هنرمندان، شخصیت های محبوب جامعه هم به سهم خود باید به ایفای وظیفهٔ خود بپردارند. این افراد با انجام ازدواج آسان (بدون خرج و مراسم سنگین) برای فرزندانشان یا حتی خودشان در جهت فرهنگ شدن ازدواج آسان در جامعه ایفای نقش کنند. ثروتمندان نیز باید در عمل نشان دهند که جشن های آنچنانی لازم نیست و هدف از ازدواج، چیز جز به رخ کشیدن ثروت است.

مشکل دیگرمهریه سنگین است. بسیاری از خانواده‌ها تصور می‌کنند با قرار دادن مهریه سنگین برای دخترشان، پایداری زندگی او را تضمین کرده اند؛ در حالی که در آموزه های دینی ما زنی که مهرش بالا باشد، شوم خوانده شده و این حقیقتی است که دین، آن را به ما ارائه نموده و رعایت آن، مانع از هم پاشیدگی خانواده است. چه بسا خانواده‌هایی که فقط به خاطر همین موضوع با بحران مواجه می شوند و یا وصلتهایی که فقط به خاطر آن سر نمی گیرد و عواقب بدی را به دنبال می آورد. باید در این رابطع منطقی اندیشید و با شناخت دقیق از مهریه سنگین فاصله گرفت.

در زمینه ازدواج و تحصیلات می توان راهکارهایی نظیراولویت دادن به متأهلان در پذیرش برای تحصیلات عالی، برای اشتغال، امتیاز دادن به دانشجویان متأهل از قبیل: مرخصی ازدواج، پرداخت کمک هزینه توسط دانشگاه و بازپرداخت در طول دوران اشتغال اشاره کرد. همچنین باید امکان انتقال دانشجو به دانشگاه نزدیک محل سکونت به دلیل ازدواج، کم کردن هزینه تحصیل برای متأهلین و گسترش خوابگاه های متأهلی را در نظر گرفت.

در حوزه اقتصاد نیز باید، فرصتهای شغلی مناسب برای پسران جوان توسط دولت ایجاد شود حل مشکل مسکن جوانان، کم کردن هزینه‌های مربوط به مراسم و خریدهای ازدواج با اختصاص سالن و فروشگاه های مخصوص و خرید کالاهای اساسی ایرانی از راهکارهای اقتصادی برای آسان سازی ازدواج خواهد بود.

مؤسسه فرهنگی هنری نسیم هنر اصفهان