به گزارش پایگاه خبری ربیع، نگاهی به نام‌گذاری سال‌های اخیر از سوی مقام معظم رهبری نشان از این دارد که عرصه‌ اقتصادی ضرورت و اولویت اصلی است و همچنان که شاهد گسترش تحریم‌های اقتصادی کشورهای استثمارگر غربی هستیم، محوریت مباحث کشور نیز حول مقابله با این تهدیدات و تحریم‌هاست. علاوه بر تحریم‌های اقتصادی، سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ کشور ما را به سمت رسیدن به قدرت اول اقتصادی همراه با علم و فناوری در سطح کشورهای منطقه‌ آسیای جنوب غربی سوق می‌دهد که باید به عنوان آرمان ملی ملاک اقدام‌ها، برنامه‌ها، تدابیر و سیاست‌گذاری‌ها قرار گیرد. تردیدی نیست که با توجه به گسترش و استمرار و تشدید روزبه‌روز تحریم‌ها و محوریت چشم‌انداز نظام بر تحقق قدرت اول اقتصادی در منطقه، مسائل اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.

ایران دو رقیب سرسخت برای دستیابی به قدرت اول اقتصادی دارد که تحریمی بر آن‌ها وارد نشده و از هرگونه حمایت مستقیم و غیرمستقیم غربی‌ها برخوردارند تا گوی سبقت را از ایران بربایند. این دو کشور یعنی عربستان و ترکیه در تلاش‌اند با توسعه‌ اقتصادی و بهبود شاخص‌های اقتصادی خود، به قدرت اول مبدل شوند و در این راه، ایران را نیز در این رقابت به شکل‌های مختلف کنار بزنند. این دو کشور با افزایش صادرات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این راه فعالیت می‌کنند. با این وصف و به منظور رسیدن به چشم‌انداز قدرت اول اقتصادی، پشت سرگذاشتن رقبا، شکست تحریم‌ها و دشمنی قدرت‌های استکباری، باید به رونق تولید بیندیشیم و این راه مهم را با سیاست‌گذاری‌های درست و به‌موقع طی کنیم؛ زیرا تنها راه برون‌رفت کشور از این همه هجمه‌ بیرونی صرفا اتخاذ رویکرد جهادگونه‌ اقتصادی است و اولین گام این حرکت جهادگونه نیز از راه رونق تولیدات ملی و با اتکا بر سرمایه‌های ایرانی میسر می‌شود.

اقتصاد ایران به دلیل اتکا بر درآمدهای نفتی از یک سو و گسترش فعالیت‌های غیرمولد و اقتصاد پنهان از طرف دیگر سال‌هاست با مشکلات فراوانی دست به گریبان است و اقتصادی مولد، پویا و سالم ندارد و راه چاره رسیدن به اقتصاد مولد، رونق تولید خواهد بود. در این راستا حمایت از تولید و کار و سرمایه‌ قطعا ایرانی می‌تواند به رفع مشکلات کلیدی اقتصاد ایران کمک زیادی کند و به رونق تولید بینجامد.

اما چه راهکارهایی می‌تواند به ما در دستیابی به رونق تولید کمک کند؟ در این رابطه باید توجه داشت بایدها و نبایدهایی وجود دارد که در صورت توجه به آن‌ها نتیجه مطلوب حاصل می‌شود؛ بنابراین بعضی راهکارها ایجابی هستند و بعضی دیگر سلبی. از راهکارهای ایجابی می‌توان به بهبود فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در کشور اشاره کرد. دولت و دست‌اندرکاران باید فضای کسب و کار را مثبت و کم‌خطر و مسیر سرمایه‌گذاری را مطمئن و از طرفی کم‌دردسر کنند؛ به طوری که سرمایه‌گذار بداند سرمایه‌اش از بین نمی‌رود و به تعبیری امنیت سرمایه‌گذاری وجود دارد. همچنین اجرای دقیق و کامل سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و دوری از گسترش خصولتی‌شدن تأثیر شگرفی بر رونق تولید خواهد داشت. برطرف‌کردن پدیده‌ دیوان‌سالاری پیچیده‌ فراروی سرمایه‌گذاری و تولید، هدایت و تخصیص منابع بانکی و تأمین نقدینگی لازم برای فعالیت‌های مولد اقتصادی، ارزش‌نهادن به کار و تلاش و فرهنگ‌سازی در این زمینه، از موارد ایجابی مهم و ارزشمندی است که کارساز است. البته در بخش ایجاب باید مدیریت کلان اقتصادی و تجاری در کشور اصلاح شود و مناسبات و پیوندهای منطقه‌ای به‌سرعت گسترش یابد و حضور فعال در بازارهای جهانی با هدف توسعه‌ مبادلات اقتصادی و تجاری مورد توجه قرار گیرد.

دولت باید عملا وارد نوسازی و تجهیز بنگاه‌های اقتصادی، صنعتی و تجاری شود و از تجهیز بنگاه‌ها به دانش فنی روز با هدف ارتقای بهره‌وری و رقابت‌پذیری حمایت بی‌دریغ داشته باشد و بسترهای تحقق اقتصاد دانایی‌محور را توسعه بخشد. شکی نیست که هدایت برنامه‌ریزی‌شده درآمدهای ارزی نفت به سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد پایدار می‌تواند نقش بسزایی در رونق تولید و رشد و توسعه داشته باشد.

از طرفی راهکارهای سلبی از قبیل کاهش ریسک و مطمئن‌نبودن فعالیت‌های مولد اقتصادی، افزایش ریسک فعالیت‌های غیرمولد اقتصادی، شناسایی گلوگاه‌های سوداگری در اقتصاد ایران و برنامه‌ریزی مدبرانه برای حذف و خشکاندن آن‌ها، در راستای رونق تولید تأثیرگذار خواهد بود. علاوه بر آن باید از واردات بی‌رویه‌ کالاهای خارجی به‌شدت جلوگیری به عمل آید و بی‌ثباتی و تغییرات مکرر قوانین و مقررات فراروی تولید و کار کاهش یابد و حتی به صفر برسد.

به منظور دستیابی به رونق تولید شناسایی، مقابله و ریشه‌کن‌کردن مفاسد اقتصادی و رانت‌های مختلف یک ضرورت است که سال‌هاست مردم را رنجانده و در انتظار محو ریشه‌های هرگونه فساد هستند. همچنین مبارزه‌ جدی با قاچاق کالا و افزایش جرائم متخلفان از ضروریات کار خواهد بود؛ زیرا قاچاق کالا، مانع بزرگی بر سر راه رونق تولید بوده و خواهد بود.