رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه اصفهان گفت: معماری اسلامی در حالی مورد غفلت واقع شده است که می‌تواند به عنوان یک پیام دینی به تبلیغ دین اسلام کمک کند.

حجت‌الاسلام محمد قطبی اظهار داشت: انتقال فضای دینی به مخاطب با روش‌های مختلفی مرسوم است که در سطح دنیا افراد برای انتقال پیام خود این روش‌ها را به کار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه تبلیغ آن‌چنان مهم است که افراد برای انتقال پیام خود برای فروش کالای تجاری به‌سمت استفاده از روش‌های گوناگونی می‌روند، گفت: عرصه تبلیغ، از رسالت‌های دینی تا تبلیغ محصولات تجاری را شامل می­شود.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه واژه فعالیت کنار دو واژه خدمات و محصول مفهومی را ارائه می‌دهد، تاکید کرد: وقتی در‌صدد انتقال مفاهیمی به مخاطب هستیم در حال انجام فعالیتی هستیم که در محدوده فرهنگ قرار می‌گیرد و اگر انحصار به یک فرد پیدا کرد در دایره خدمات قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در مسائل دینی وقتی مباحث دینی را به‌صورت کلی بیان می‌کنیم، فعالیت است اما وقتی فرد به‌صورت شخصی مراجعه می‌کند، خدمات است.

قطبی با اشاره به اینکه در بحث‌های کلی تبلیغی نمی‌توان ریز شد و این امر حالت دفعی ایجاد می‌کند، تاکید کرد: در عرصه تبلیغی در شرایطی هم بحث مداخله پیش می‌آید و باید در حوزه زندگی دو فرد هم ورود کرد.

رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه ابزارهای مجازی این فرصت را ایجاد کرده‌اند که پیام را بدون الزام وجود حضوری انتقال دهیم، افزود: امروز فناوری نرم به‌دنبال مدیریت ذهن است که باید در روش‌های تبلیغی لحاظ شود.

وی با بیان اینکه برای اینکه مخاطب را قانع کنیم و مدیریت ذهن او را به دست گیریم باید از روش‌های مدیریت نرم استفاده کنیم، گفت: این روش سبب ایجاد روش و منش در فرد شده و هویت‌ساز است که در حوزه تبلیغات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

قطبی افزود: در حوزه تبلیغات دینی تعداد کتاب‌هایی که وجود دارد از نظر کمی کمتر از کتاب‌هایی است که در این چند سال در حوزه تبلیغات تجاری منتشر شده است.

وی با بیان اینکه فناوری را می‌توانیم در یک ابزار سخت پیاده کنیم که از آن به صنایع فرهنگی و خلاق یاد می‌شود، تاکید کرد: ابزارهایی که استفاده می‌کنیم خیلی اوقات نشانه‌هایی از فرقه‌ها و دین‌های گوناگون را با خود دارد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه اصفهان با اشاره به اینکه مهم‌ترین مؤلفه در انتخاب گرایش‌ها هسته مرکزی یک گروه و اقتضای محیطی است، تأکید کرد: بازی‌های محلی تفکر حاکمیت آن زمان را با خود به‌همراه داشته است، جشن‌های نوروز و یلدا همگی پیام‌ها را به‌ همراه دارد، در آیین‌های مذهبی هم می‌توان تجلی یک فرهنگ مذهبی را دید.

وی با یادآوری اینکه گاهی یک واژه بار معنایی بسیاری دارد، گفت: بیش از ۲۹۰ رشته ناظر به تجسمی در کشور ما وجود دارد که می‌تواند در تبلیغ مورد استفاده قرار بگیرد، گاهی فرم یک شهر معطوف به یک پیام است و می‌تواند مفاهیم بسیاری را با خود به‌همراه داشته باشد.

حجت الاسلام قطبی بیان داشت: در رسانه‌های دیجیتال هم دریایی از انتقال مفاهیم جای می‌گیرد که طلبه‌ها در این عرصه خوب ورود کرده‌اند.

وی با اعلام اینکه در منظومه تبلیغات دینی به این دلیل که بیشترین تجربه ما در فعالیت‌های فرهنگی مبتنی بر انسان است به همین دلیل گرایش داریم در همین حوزه بمانیم، عنوان کرد: رسانه شفاهی ارزش دارد اما اگر کنار آن از ابزارهای دیگر هم استفاده کنیم می‌تواند انتقال پیام با سرعت و صحت بیشتری صورت بگیرد.

منبع: مهر