به گزارش پایگاه خبری ربیع، در این مراسم که با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد،  آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری سخنران اصلی مراسم بود.

در این مراسم علاوه بر اعضای خانواده سپهبد شهید قاسم سلیمانی، سردار سلامی فرمانده کل سپاه، سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه، سرلشکر ایزدی معاون راهبردی و اشراف فرماندهی کل قوا در ستاد کل نیروهای مسلح،  سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سردار غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستضعفین، سرتیپ حسین نجات جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله تهران، حجت الاسلام شیرازی جانشین رییس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع، سردار حسن زاده فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ، محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهور، علی رضا زاکانی شهردار تهران ،حجت‌الاسلام سید محمود دعایی و …. حاضر بودند.

مراسم دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در تهران در حالی آغاز شد که از ساعت ۱۴ عصر دیروز خیابان‌های منتهی به مصلی تهران با ترافیک سنگین خودروهای شخصی و صف اتوبوس‌ها برای جابه‌جایی و انتقال مردم به محل برگزاری دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی روبه‌رو بود.

پس از پایان مداحی، قیس خزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق عراق در سخنانی کوتاه با تمجید از شخصیت شهید سلیمانی به فعالیت‌های وی برای محور مقاومت اشاره کرد و گفت: ما حمله به شهید سلیمانی را حمله علیه خود می دانیم و انتقام خون این شهدا را لازم می دانیم و بدون شک تقاص از جنایتکاران لازم است، اما باید بگوییم شخصیت ترامپ چه ارزشی در مقابل خاک پاک شهید سلیمانی و شهید ابومهدی دارد.

پس از پایان سخنان وی، زینب سلیمانی به نمایندگی از خانواده‌ شهید سلیمانی پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی کوتاه با تشکر از حضور مردم در مراسم سالگرد پدرش اظهار کرد: آن دشمنی که فکر می‌کرد اگر حاج قاسم را یه شهادت برساند، کلام، تاثیر و نفوذ حاج قاسم خاموش می‌شود امروز با دیدن این حضور مردم می‌فهمد که چه غلطی کرده است.

فرزند شهید سلیمانی یادآور شد: ما می‌دانیم در این مسیر با حضور این مردم تنها نیستیم و من امروز به نمایندگی از خانواده‌ حاج قاسم اینجا هستم که از شما سپاسگزاری کنم و هیچکس نمی‌تواند عشق حاج قاسم را در دل مردم سرد کند و از میان ببرد.

پس از پایان سخنان زینب سلیمانی، آیت الله سید ابراهیم رئیسی وارد محل برگزاری مراسم شد و طی سخنانی با بیان اینکه شهید سلیمانی نه به عنوان یک فرد که به عنوان یک فرهنگ، راه و مکتب از سوی رهبری انقلاب اسلامی معرفی شد، اظهار داشت: نمی‌شود، نمی‌توان و باید سازش کرد در مکتب حاج قاسم نبود.

وی افزود: سردار سلیمانی تخصص بازپس گیری سرزمین‌هایی غصب شده را داشت و از آن مهمتر سردار سلیمانی قدرت فتح دلها را داشت.

 

وی افزود: این مکتب نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک. مکتب می‌ماند و بقا دارد. امیرالمومنین وقتی که مالک اشتر به شهادت رسید در کلامی تاکید فرمودند که او از یک وسعت وجودی برخوردار شده است که راهش، راه امیرالمومنین است. راه حاج قاسم هم ادامه راه امام خمینی و امام خامنه‌ای است.

رییس جمهور  تصریح کرد: او اهل صدق، اخلاص و دلدادگی به خدا بود. برای کارهای بزرگ فقط خشیت الهی می‌تواند کمک‌کننده باشد تا از هیچ چیز و هیچ کس هراس نداشته باشیم. رمز موفقیت حاج قاسم هم همین خشیت الهی بود. او با علم به قدرت ظاهری آمریکا و همپیمانانش، از عمق جان عقیده داشت آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

رییسی در ادامه با بیان اینکه او سردار و شخصیت نظامی بود، ولی نباید فقط به عنوان شخصیت نظامی دید، افزود: او دارای فرهنگ بود. او تخصص فتح سرزمین‌های اشغال شده را داشت، تخصص فتح دل ها را داشت. و فتح دل ها مهمتر از فتح سرزمین هاست. فتح دل ها با پول و قدرت اتفاق نمی‌افتد. او روح بزرگی داشت که به تعبیر قرآن درباره یاران رسول الله دربرابر دشنمان سخت بود، اما در مقابل دوستان و مظلومان رحما بینهم بود.

رئیسی خطاب به دولتمردان آمریکایی گفت: آقای قاسم سلیمانی میهمان رسمی نخست وزیر وقت عراق بود. شما هم سیادت عراق را شکستید و هم یک ملت را ترور کردید نه یک شخص را.

وی تاکید کرد: در این جنایت هولناک که بر همه امت اسلامی بسیار سخت و گران آمد، چه باید کرد؟ باید متجاوز، قاتل و جنایتکار اصلی یعنی رئیس‌جمهور وقت آمریکا محاکمه شود، باید قصاص شود،  باید حکم خدا درباره او جاری شود.

رئیس‌جمهور گفت: اگر سازوکار محاکمه عادلانه ترامپ، پمئو و دیگر جنایتکاران فراهم و در یک دادگاه عادلانه به جنایت آنها رسیدگی شد و آنها به مجازات اعمال سنگین‌شان رسیدند که هیچ، در غیر اینصورت به تمام دولتمردان آمریکایی می‌گویم که دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه حاج قاسم مرد میدان شد، چون ظرفیت داشت، گفت: او در منطقه ظرفیت سازی کرد و جوانان منطقه را برای دفاع از دین، منطقه و کشورهایشان بسیج و به خط کرد و نتیجه، مرگ داعش و پیروزی جبهه مقاومت شد. دشمن از حزب الله نگران بود، اما حزب الله به یک جبهه مقاومت در منطقه تبدیل شد.

وی افزود: شهید سلیمانی به وضع موجود قانع نبود. تفکرش و نگاهش انقلابی بود و قانع نمی شد و معتقد بود آنچه در توانش بود باید به کار گرفته شود و اینگونه پیش رفت. نگاه او تمدنی و تشکیل مدنیتی به نام دین در منطقه بود و همین نگاه دشمن را شکست داد. او هم شجاعت داشت و هم عقلانیت.

وی افزود: سردار سلیمانی یک دیپلمات مقتدر و یک میدان دار بود که خوش درخشید. او فردی انقلابی و فراجناحی بود و مسئله اش نجات اسلام و دفع شر، فساد و ظلم بود. سردار سلیمانی از سنی، شیعه، فلسطینی، لبنانی، یمنی، ایزدی و مسیحی دفاع می کرد و نگاهش دفع شر دشمن و آزادسازی منطقه بود.این شهید هم ظرفیت داشت و هم در جهان اسلام ظرفیت سازی کرد. وی این ظرفیت را از عبودیت پروردگار پیدا کرد.

رئیس جمهور بیان کرد: پیام شهید سلیمانی برای همه ما این است که باید در مسیر خدمت به مردم گره گشایی از زندگی آن ها، نجات اقتصاد کشور و پیشبرد اهداف انقلاب هیچ مانعی را به رسمیت نشماریم و با فرهنگ «ما می توانیم» کارها را به پیش ببریم .