به گزارش پایگاه خبری ربیع، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذاهای داریایی و صنایع وابسته اظهارداشت: با وجود اینکه آبزیان مواد مغذی ارزشمندی دارد اما در سفره مردم نتوانسته است خودش را به خوبی نشان دهد که نشان می‌دهد در معرفی و حتی تولید این محصولات مشکل داریم؛ در تولید شتر مرغ نیز با وجود اینکه جزو تولید کنندگان بزرگ این محصول در دنیا هستیم اما جای مشخصی در سبد خانوار ندارد.

وی بیان اینکه ظرفیت زیادی برای تولید آبزیان به ویژه در مناطق ساحلی داریم افزود: برای تقویت ذخایر در سواحل کشور باید اقدامات بیشتری شود .

وزیرجهادکشاورزی ادامه داد: صنایع فرآوری آبزیان نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد اما در مجموع در بخش کشاورزی شاهد خروج سرمایه گذاران هستیم و لازم است از سایر بخش ها به این بخش سرمایه گذار وارد شود.

وی تصریح کرد : ۹۸ درصد کشاورزی ایران مربوط به بخش خصوصی است اما در بخش شیلات این‌طور نیست و باید واگذاری ها بیشتر شود که میتواند تولید و ثروت بیشتری برای کشور ایجاد شود.

ساداتی نژاد گفت: نیازمند افزایش ورود دانش بنیان ها به بخش شیلات هستیم که در مقایسه با سایر بخش های کشاورزی عقب تر است.

بروکراسی در شیلات موجب فرار سرمایه‌گذاری می‌شود

در ادامه این مراسم، معین‌الدین سعیدی، نماینده سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بروکراسی‌های پیچیده در بخش شیلات موجب فرار سرمایه‌گذار می‌شود،‌گفت: باید وزارت جهاد کشاورزی فرآیند تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش شیلات را تقویت کند زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران به این موانع برمی‌خورند و از کار خود دلسرد می‌شوند.

وی‌ به خاطره‌ای از دوران فارغ‌التحصیلی خود در کشور مالزی اشاره کرد و گفت: در آن کشور فرآیند فارغ‌التحصیلی توسط یک دستگاه شبیه ATM و در زمان ۳ دقیقه پایان می‌یابد اما در بسیاری از دانشگاه‌های داخل این فرآیند بعضا سه ماه هم طول می‌کشند و همین مسأله در بخش‌های تولیدی هم وجود دارد.

سعیدی گفت: ۵۸۰۰ کیلومتر ساحل در کشور وجود دارد که نشان می‌دهد نباید مشکلی از نظر امنیت غذایی و تأمین محصولات شیلاتی داشته باشیم اما فاصله معناداری با میانگین‌های تولید جهانی داریم.

زیرساخت‌ها باید متناسب با برنامه‌های تولید باشد

در ادامه این مراسم رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه زیرساخت‌های شیلات در کشور باید متناسب با تولید و اهداف تعیین شده باشد، گفت: باید بودجه و نیروهای کافی در اختیار قرار بگیرد و در یک جمله متناسب با کار انقلابی که در نظر گرفته شده است، باشد.

حسینی پیشنهاد کرد: معاونت تخصصی دریایی ایجاد شود زیرا حوزه‌های این بخش کاملاً تخصصی است و امکان تولید به روش سنتی وجود ندارد.

رئیس سازمان شیلات ایران همچنین با اشاره به اینکه خیلی از پست‌های این سازمان خالی است، گفت:‌ هنوز ۶۰ درصد جایگاه‌هایی که در این ساختار تولید باید وجود داشته باشد خالی است و باید نیروهای جدید در آنها بکارگیری شود.

کاهش ۴۰ درصدی در مصرف سوخت کشتی‌های صیادی

در این مراسم، دبیر شورای عالی صنایع دریایی کشور از عقد قرارداد با یک شرکت برای جایگزینی موتورهای فرسوده کشتی‌ها و شناورها اشاره کرد و گفت:‌ تنظیم موتورها می‌تواند تا ۴۰ درصد در مصرف سوخت و روغن صرفه‌جویی داشته باشد که معمولا عمده هزینه‌های تولید را شامل می‌شود.

جعفری به جزئیات این تفاهم با این شرکت اشاره کرد و گفت:‌بر اساس این قرارداد ۱۵۰۰ فروند از شناورها و کشتی‌ها با موتورهای جدید جایگزین خواهد شد.

دبیر شورای عالی صنایع دریایی کشور همچنین به مصوبه دیگر شورای عالی صنایع دریایی کشور اشاره کرد و گفت: شناورهای فرسوده و چوبی هم با هماهنگی شیلات و تعاونی‌های صیادی ساماندهی خواهد شد.