گیلانی ها از سال ها قبل لباس های اضافه خود را در جایی قرار می دادند تا نیازمندان استفاده کنند اما ایده اصلی دیوار مهربانی از مشهد کلید خورد و اکنون در بسیاری از شهرها این حرکت مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

گروه اجتماعی – تا پیش از این دیوارها مرز جداکننده بناها و ساختمان ها با فضای بیرون بودند و در شهرهای بزرگ هر از چندی شهرداری ها برای تلطیف فضای شهری اقدام به رنگ آمیزی آنها می کردند.

خوشبختانه چند ماهی است که دیوار در کشورمان معنا و مفهمومی تازه یافته، معنایی از جنس انسانیت و نوع دوستی .

دیوار مهربانی را می توان زاییده حس قوی انسان دوستی در میان ایرانیان دانست؛ این دیوار با شعار «نیاز داری بردار، نیاز نداری بگذار» در جای جای میهن در حال افزایش است و جالب اینکه این بار مردم در حرکتی خودجوش بدون هیچ گونه توصیه از سوی دولتمردان و مسوولان و فرهنگ سازی های دولتی و تنها با هدف کمک به افراد نیازمند در حال افزایش است.

به گفته بسیاری از جامعه شناسان و رفتارشناسان این دیوار را می توان اقدامی مبتکرانه و خلاقانه دانست که ریشه در انسان دوستی ایرانیان دارد، صفتی که چندسالی بود که به طور باز در میان اقشار مختلف مردم نمایان نبود و به گفته سالمندان و پدران و مادر بزرگ ها در جامعه بسیار کمرنگ تر از دهه های قبل شده بود.

در آغاز ایجاد دیوار مهربانی شاید کمتر کسی فکر می کرد این اقدام به شکل خودجوش و گسترده در شهرها و استان های مختلف مورد استقبال قرار گیرد و شاید اهالی  به عنوان شهر مبدع این کار اصلا فکر نمی کردند این کارشان روزی در جای جای کشور به شکلی زیبا دیده شود و مورد بازتاب وسیع و جهانی قرار گیرد.

کسی به درستی نمی‌داند از کجا و دقیقا از کی ایده دیوار مهربانی آغاز شد اما به گزارش سایت «همشهری دو» مردی در مشهد در محله ثروتمندنشین ملک‌آباد، بلوار سجاد، کوچه گویا، ظاهرا نخستین کسی بوده که دیوار خانه‌اش را به این مساله اختصاص داده است.

وی نه می‌خواهد نامی از او برده شود و نه شغلش علنی شود، اما در گفت‌وگو «همشهری دو» در این باره که این ایده از کجا و چگونه به ذهنش رسیده می‌گوید: «چندتا ایده شبیه به این را در اینترنت دیده بودم. در استرالیا مردم در یک روز مشخص وسایلی را که نیاز نداشتند پشت در می‌گذاشتند، بادبادکی بزرگ هم هوا می‌کردند تا مردم شهر بفهمند در آن خانه دارد کار خیر انجام می‌شود. عکس دیگری هم دیدم که مربوط به استان گیلان بود. جایی را مشخص کرده بودند که مردم لباس‌های اضافی‌شان را می‌گذاشتند تا هرکس که لازم دارد بردارد. شنیدم در تهران هم یخچالی گذاشته‌اند و مردم داخلش خوراکی و غذا می‌گذارند.»

به گفته وی از این دیوار و وسایلش تاکنون سوءاستفاده نشده و استقبال خوبی هم شده است. وی بیان کرده است؛ روزهای اول نگران بودم کسانی بیایند و همه لباس‌ها را بردارند و بروند ولی این اتفاق نیفتاد؛ به چشم خودم دیدم که یک نفر دو دست کت و شلوار کاور کشیده و تقریبا نو را به این جالباسی آویزان کرد. کت‌وشلوارها را از خشکشویی آورده بود. بعد از این اتفاق یک نفر آمد و چند تا لباس بچگانه برداشت و رفت؛ یعنی اصلا و ابدا دست به کت و شلوارها نزد.

دیوار مهربانی از پاییز امسال در چند شهر ایران مثل مشهد، شیراز، اصفهان، تهران و دیگر شهرهای کشور شروع به کار کرده تا محلی باشد برای مبادله عشق و محبت. آنچه که بیش از همه درباره این طرح خودنمایی می‌کند، کاملا مردمی بودن و سرعت انتشار و استقبال از آن در کشور است.

همان طور که گفته شد گیلانی ها از سال ها قبل لباس های اضافه خود را در جایی قرار می دادند تا نیازمندان استفاده کنند اما ایده اصلی دیوار مهربانی از مشهد کلید خورد و اکنون در بسیاری از شهرها این حرکت مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

دیوار مهربانی در شهرهای مختلف

سقز

مردم خیر و مهربان شهرستان سقز در یک اقدام خیر خواهانه برای کمک به مردم نیازمند دیوار مهربانی بنا کردند.

۲۴۰نفر اعضای کمپین دیوار مهربانی این شهر بوده و برای حمایت از این اقدام خیرخواهانه اعلام آمادگی کرده اند.

شهر جدید اندیشه

دیوار مهربانی واقع در شهر جدید اندیشه برای کمک به همنوعان آماده سازی شد و مورد استقبال مردم نوع دوست قرار گرفت.

 دهدشت

دیوار مهربانی؛ به شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه نیز رسید، تا با بخشش لباس های گم از سرمای زمستان امسال برای نیازمندان کم کند.

همدان

یک گروه خیریه در همدان اقدام به اجرای دیوار مهربانی متفاوتی کرده‌اند، این گروه خیریه با ایجاد کیوسک‌های مهر که شامل یخچال، فریزر، کمد کتاب است قصد حمایت از قشر آسیب پذیر مردم شهرشان را دارند.

 مهاباد

مردم نوعدوست و نیکوکار شهرستان مهاباد در اقدامی خداپسندانه دیوار مهربانی را در خیابان سید نظام برپا کردند.

 مرودشت

شهروندان خیر شهرستان مرودشت استان فارس نیز با در نظر گرفتن دیوار مهربانی به حمایت از نیازمندان برآمدند.

 شهرکرد

دیوار مهربانی با هدف نزدیک شدن دلها به یکدیگر به شهرکرد رسید تا خیرین  باجمع آوری لباس و وسایل اضافی به حمایت نیازمندان بشتابند.

 

ارومیه

سنت زیبایی به نام دیوار مهربانی با شعار «نیاز نداری بزار، نیازی داری بردار» این بار به ارومیه رسید.

الیگودرز

فعالیت دیوار مهربانی در شهرستان الیگودرز آغاز شده و شهروندان با اهدای لباس های گرم به کمک نیازمندان برآمدند.

 

مریوان

فعالیت دیوار مهربانی در راستای تحقق شعار «نیاز نداری بزار، نیازی داری بردار»، در خیابان ارتش مریوان آغاز شده و افراد خیر در این مکان، به صورت آنی حاضر شده و افراد نیازمند هم در جوی کاملا آرام و در خفا، نیاز خود را برداشته و خواهند رفت.

این حرکت کاملا مردمی بوده و در راستای حرکت‌های انسان دوستانه و کمک به همنوعان دایر شده است.

از جمله قوانین این مکان این است که تجمع به هیچ صورت شکل نخواهد گرفت و عکس‌برداری از افراد کاملا ممنوع است.

 زاهدان

برای نخستین بار در سطح استان دیوار مهربانی در سه نقطه شهر و به ویژه محلات حاشیه شهر زاهدان ایجاد شده است.

هدف از این کار خیرخواهانه احیا و گسترش فرهنگ کمک به همنوع است.

 روستای مرزی یکه سعود

عده‌ای از اهالی روستای مرزی یکه سعود بخش راز و جرگلان استان خراسان شمالی دیواری با نام مهربانی ایجاد کردند تا مردم لباس‌های بدون استفاده را آنجا بیاویزند و نیازمندان از آنها استفاده کنند.

قروه

به همت عده ای از جوانان نیک اندیش شهرستان قروه در بلوار امام خمینی (ره) دیوار مهربانی ایجاد شد.

شهررضا

به همت مردم شهرستان و انجمن ادبی آشفته چند نقطه از دیوارهای شهرضا مهربان شدند.

 بجنورد

با پیشنهاد و درخواست مردم چند نقطه از شهرستان بجنورد برای راه‌ اندازی دیوار محبت در نظر گرفته ‌شده است.

شهروندانی که پوشاک اضافه ‌دارند می ‌توانند لباس‌ های خود را در این محل قرار دهند و شهروندان نیازمند نیز می‌ توانند از این پوشاک استفاده کنند.

شاهرود

خیابان شهرداری شاهرود مکان موعود مبتکران این طرح است، دیواری که تا دیروز کسی به یادش هم نبود امروز همه توجهات را به خود جلب کرده است .

این دیوار مملو از هدایای خیرین به نیازمندان با هدف گرم کردن بدن های آن در سرمای زمستان است.

اراک

با تلاش جمعی از مردم شهر اراک، اولین ایستگاه مهربانی این شهر در خیابان شهید هاشمی نژاد افتتاح شد.

 

ساوه

با حضور جمعی از مردم خیرخواه و نوع‌ دوست، اعضای شورای اسلامی و شهردار ساوه دیوار مهربانی در خیابان شریعتی (مقابل دبیرستان باقرالعلوم) افتتاح شد و حاضران با در دست داشتن لباس ها و آویختن آنها به دیوار به یاری نیازمندان آمدند.

 شیراز

عده‌ای از جوانان، دیواری را در خیابان قدمگاه با اجازه از صاحبخانه تبدیل به دیوار مهربانی کردند تا مردم لباس‌های بلااستفاده‌شان را آنجا بیاویزند و فقرا بدون واسطه آن‌ها را بردارند.

کرج

ساکنان شهرستان کرج نیز از این قافله عقب نمانده‌اند و اقدام به تأسیس دیوارهای مهربانی در نقاط مختلف مناطق دوازده‌گانه این شهرکرده‌اند. این گروه مردمی دوم دی‌ ماه جاری نخستین دیوار مهربانی را در خیابان سرداران گمنام تأسیس کردند.

گفتنی است در بسیاری از شهرهای کشورمان دیوارها با نیازمندان مهربان شده اند و خیرین با بخشش لباس های خود زمستانی گرم برای همونوعان خویش رقم زده اند.

 دیوارهای مهربانی در پایتخت

طرح دیوار مهربانی این بار به پایتخت رسیده و با همت خیرین و گروه های مردمی دیوارهای شهرمان با نیازمندان مهربان شده اند.

در تهران تشکل دانشجویی سازمان مدیریت پسماند با انتخاب دیوارهای متروکه شهر در سه نقطه از این شهر شروع به جمع آوری لباس ها و وسایلی مورد نیاز برای نیازمندان کرده است.

این طرح به همت گروه زامیاران همچون سایر شهرها و با شعار «نیاز نداری بزار ، نیاز داری بردار» به اجرا درآمد و فاز نخست آن در سه دیوار به آدرس های  خیابان آزادی ، بین رودکی و نواب ، روبروی سازمان حج و زیارت،  خیابان انقلاب  نرسیده به چهار راه دانشجو  روبروی پارک دانشجو ، خیابان ولیعصر (عج) ، نرسیده به فاطمی ، رو بروی مترو شهدا رسانه با نصب آویز لباس بر روی این دیوار ها در حال اجراست.

بر روی دیوار دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی – تقاطع خیابان بهشتی و خیابان قائم مقام فراهانی – «دیوار مهربانی» جدیدی ساخته شده است.

این دیوار بر خلاف دیوارهای مهربانی دیگر، چوب‌ لباسی ندارد و مردم لباس‌ های خود را بر روی میله‌ های کنار آن قرار داده‌ اند. البته این دیوار که به تازگی در قلب تهران ساخته شده، هنوز شناخته نشده است و لباس‌های کمی کنار آن قرار دارد.

همچنین مرکز جامع خدمات اجتماعی شهرداری منطقه ۲ نیز با کمک مدیران محلات ۲۱گانه نسبت به راه اندازی دیوارهای مهربانی در سطح منطقه اقدام کرده که خوشبختانه با استقبال مردمی مواجه شده است.

البته به نظر می سرد با توجه به جمعیت زیاد پایتخت و حضور حاشیه نشینان در این ؛ تعداد بیشتری از دیوارهای تهران باید مهربان شوند تا نیازمندان به راحتی بتوانند از کمک های هموطنان بهره گیرند.