مریم یاوری
عضوشورای اسلامی روستای حسن رباط از برگزاری دومین جشنواره انگور این روستا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دومین جشنواره انگور حسن رباط، عبدالله ابراهیمی با اشاره به ظرفیت‌های بوم‌گردی و طبیعت گردی موجود در روستای حسن رباط اظهار داشت: این روستا دارای مناظر طبیعی بکر و زیبایی است که هنوز برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کشاورزی و دامپروری شغل اصلی مرمان این روستا است، افزود: محصول عمده کشاورزی این روستا انگور است و از این رو در بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی این روستا انگور کشت می‌شود.

این عضو شورای سیاستگذاری دومین جشنواره انگور حسن رباط با بیان اینکه درسطح زیر کشت این روستا ۲۰۰ تن انگور تولید می‌شود، تصریح کرد: از این رو روستای حسن رباط یکی از قطب‌های تولید انگور منطقه محسوب می‌شود.

وی برگزاری جشنواره انگور را در واقع پاسخی به مطالبات مردم این روستا در راستای شناساندن ظرفیت‌های گردشگری موجود در این منطقه دانست و ابراز داشت: این جشنواره فرصت مناسبی برای شناساندن آداب و رسوم سنتی و محلی روستای حسن رباط به گردشگران است.

جذب سرمایه‌گذاران برای توسعه گردشگری از اهداف برگزاری جشنواره انگور حسن رباط است

ابراهیمی معرفی صنایع دستی و غذاهای سنتی و محلی منطقه و روستای حسن رباط را نیز از دیگر اهداف برگزاری دومین جشنواره انگور حسن رباط عنوان کرد و افزود: از دیگر اهداف این جشنواره جذب سرمایه‌گذار برای فعالیت در این روستا در عرصه‌های مختلف اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری است.

وی با بیان اینکه بنا بر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته گردشگری محور توسعه استان معرفی شده و ما نیز این این اصل را در برنامه‌ریزی‌های خود لحاظ کرده‌ایم، افزود: باید توجه داشته باشیم که سال گذشته و در اولین جشنواره حسن رباط بیش از پنج هزار گردشگر از استان‌ها و شهرهای مختلف ایران برای حضور در این جشنواره به روستای حسن رباط سفر کرده و با بسیاری از ظرفیت‌های این روستا آشنا شدند.

عضو شورای اسلامی روستای حسن رباط شیره انگور، کیشمیش و آبغوره را محصولات انگور روستای حسن رباط عنوان کرد و افزود: در طول این جشنواره مراحل تولید این محصولات نیز به صورت زنده به نمایش در می‌اید.

وی اضافه کرد: کالجوش، اشکنه، آش کشک، آش قارا و تَرَک حلوا را غذاهای سنتی روستای حسن رباط عنوان کرد و افزود: علاوه بر این غذاها نان محلی حسن رباط نیز در این جشنواره پخت و به میهمانان ارائه خواهد شد.

ابراهیمی در ادامه از عدم ساماندهی مناسب باغات روستای حسن رباط اشاره کرد و افزود: بسیاری از باغات این روستا بدون حفاظ بوده و از این رو دچار مشکلاتی هستند که امیدواریم مسئولان جهاد کشاورزی نیز نسبت به این امر اهتمام جدی داشته باشند.

وی همچنین از برگزاری بازی‌های بومی و محلی منطقه در بخشی از جشنواره انگور حسن رباط خبر داد.

گفتنی است که دومین جشنواره انگور حسن رباط ۲۶ شهریور ماه و همزمان با برداشت این محصول در روستای حسن رباط میمه برگزار خواهد شد.