به گزارش پایگاه خبری ربیع، دوره‌گرد خاورمیانه انقدر دوره‌گردی کرده است که نیاز به معرفی ندارد. پمپئو باز هم باز هم پا در کفش‌هایش کرد و به سمت خاورمیانه حرکت کرد اما هدفش چیست؟

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: به خاورمیانه می‌روم تا این پیام روشن را به دوستان و شرکای‌مان ارسال کنم که آمریکا متعهد به منطقه، متعهد به شکست داعش و متعهد به مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران است.

آمریکا متعهد به منطقه است اولین دلیل سفر پمپئو ذکر شده است. منطقه خاورمیانه متعلق به صاحبان اصلیش است و نیازی به پلیس ندارد. البته پلیسی که قصد صلح و ثبات ندارد بلکه می‌آید تا از آبی که خودش گل‌آلود کرده است ماهی بگیرد. همچنین پمپئو آمده است تا شرکای عرب منطقه‌ای را بدوشد.

دومین دلیل وی تعهد به شکست داعش است. امریکا با تکرار این ادعا خودش ضعف و شکست خود را نشان می‌دهد. نیروهای نظامی آمریکا نه در عراق و نه در سوریه توان مقابله با داعش را نداشته‌اند و این جمهوری اسلامی ایران بود که با رشادت‌های خویش توانست پیروزمندانه داعش را تارومار کند.

در سومین علت دوره‌گردی، پمپئو که متذکر شده است حتی با خروج آمریکا از سوریه رویکرد آمریکا نسبت به ایران تغییری نکرده است.

انتظار نمی‌رود سیاست امریکا نسبت به ایران تغییر کند چرا که آمریکا فقط با کشورهای ضعیف می‌تواند بساط دوستی بچیند و نه با کشوری مقتدر مانند جمهوری اسلامی ایران. خروج آمریکا از سوریه مبتنی بر شکست وی در مقابله با داعش بود و همچنین دلیلی بر پیروزی ایران در مبارزه با داعش و ایجاد اتحادی بادوام در مبارزه با امریکا.

همان گونه که روزنامه الحیاه در یادداشتی تحت عنوان “بازندگان و برندگان جنگ سوریه” به قلم جهاد الخازن نوشت: دولت جورج بوش پسر در سال ۲۰۰۳ با اشعار ایجاد دموکراسی سه‌گانه متشکل از اهل سنت، شیعیان و کردها وارد عراق شد، این پروژه با شکست مواجه شد و شیعیان پیروز شدند؛ در واقع ایران پیروز حقیقی بود.