به گزارش پایگاه خبری ربیع، انقلاب اسلامی در دهه چهارم عمر خود به‌سر می‌برد. در این دوره هرچه زمان پشت سر گذاشته شده، بیشتر دشمنی استکبار را لمس کرده‌ایم و شاهد آن بوده‌ایم؛ یعنی نه‌تنها استکبار در دوران پیش از انقلاب با مردم و کشور ما خصومت می‌کرد، بلکه در دوره انقلاب اسلامی دشمنی خود را شدت بخشید و آشکارا به دشمنی پرداخت؛ اما چرا دشمن دست‌بردار نیست؟ ریشه این دشمنی‌ها در کجاست؟
بی‌شک یکی از مهم‌ترین عوامل دشمنی استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا با نظام جمهوری اسلامی، بلکه ریشه اصلی تمامی دشمنی‌ها، اسلامی‌بودن انقلاب و شکل‌گیری انقلاب بر پایه اسلام ناب محمدی(ص) و تأثیر این انقلاب بر جوامع بشری به‌ویژه مسلمانان است.
انقلاب اسلامی که بر پایه فرهنگ غنی اسلام شکل گرفت فرهنگ غرب و مبانی آن را به چالش کشید و زیر سؤال برد. مقام معظم رهبری در این‌باره فرمودند: «امروز دشمنی اردوگاه استکبار با ایران اسلامی به خاطر اسلام است. آن‌ها با اسلام دشمن‌اند که بر جمهوری اسلامی ایران فشار وارد می‌کنند. والله که آمریکا از ملت ایران از هیچ چیزشان به قدر مسلمان‌بودن و پایبند به اسلام ناب محمدی بودن ناراحت نیست.» (روزنامه جمهوری اسلامی، ۱۳/۲/۶۹)
دلیل دیگر، موجودیت نظام جمهوری اسلامی و حرکت باصلابت و مقتدرانه آن است که بنیان نظام استکباری را به خطر انداخته است. مقام معظم رهبری فرمودند: «موضع انقلاب اسلامی، موضع هجومی است؛ هجوم علیه سیستم ظالمانه و ستمگرانه‌ای که امروز بر دنیای سیاست در سراسر عالم و بر زندگی واقعی مردم حاکم است؛ یعنی هجوم بر نظام سلطه… انقلاب اسلامی، فریاد و نهیبی است علیه چنین نظام‌های ظالمانه‌ای در دنیا… مواضع اصولی جمهوری اسلامی، اصل سیاست‌های سلطه را در دنیا تهدید و ملت‌ها را امیدوار می‌کند.»
به‌خطرافتادن منافع ابرقدرت‌ها در منطقه حساس خاورمیانه، یکی از علل دشمنی است. انقلاب اسلامی منافع غرب و به‌ویژه آمریکا را در منطقه استراتژیک خاورمیانه به خطر انداخته است و پایه‌های حاکمیت آنها را لرزان و رو به اتمام کرده است. مقام معظم رهبری فرمودند: «اینکه ملاحظه می‌کنید بعد از پیروزی انقلاب تکنون آمریکایی‌ها از دشمنی با ملت و کشور و نظام جمهوری اسلامی هرگز دست نکشیده‌اند و یک لحظه از دشمنی بازنایستاده‌اند، علت همین است؛ اینجا پایگاه سیاسی و اقتصادی امن و امان آمریکایی‌ها بود؛ اما فکر اسلامی و ایمان اسلامی این ملت را بیدار کرد و آنها توانستند به برکت اسلام، دست این سلطه‌طلب زیاده‌خواه زورگوی چپاولگر را کوتاه کنند؛ درحقیقت اسلام در کشور ما بزرگ‌ترین ضربه را به استکبار آمریکایی زده است؛ بنابراین آنها هم بزرگ‌ترین کینه را دارند و بی‌مهار اقداماتی می‌کنند.» (۰۱/۰۹/۱۳۸۱)
دلیل دیگر دشمنی این است که انقلاب اسلامی، کانون بیداری اسلامی است. تأثیرگذاری و نفوذ انقلاب اسلامی در نهضت‌های آزادی‌بخش در سراسر جهان و تبدیل‌شدن انقلاب اسلامی به کانون بیداری ملت‌ها و الگویی برای مبارزه و مقابله با قدرت‌های بزرگ و دمیدن روحیه استکبارستیزی در میان آنان از دلایل عمده دشمنی آمریکا با نظام جمهوری اسلامی است. مقام معظم رهبری فرمودند: «آمریکایی‌ها می‌دانند اگر ایران اسلامی و ملت ایران بر قله رفیع این فناوری بایستد، سخن حق او که دعوت به استقلال و عزت و سرافرازی است در افکار عمومی جهان، به‌ویژه مسلمانان نفوذ بیشتری خواهد یافت و دشمنان ملت از همین مسئله ناراحت و نگران‌اند.» (۱/۴/۸۳)
استقلال‌طلبی و حرکت در مسیر پیشرفت، دشمن ما را به‌شدت عصبانی و نگران کرده است؛ زیرا رهایی از وابستگی برای آنها گران تمام می‌شود. مقام معظم رهبری در این‌باره فرمودند: «دشمنی نظام مستکبر آمریکایی و هر مستکبر در دنیا با نظام اسلامی به خاطر پرچم برافراشته عدالت است، به خاطر این است که می‌بیند با نام اسلام و با تعالیم والای اسلام کشوری دارد به سمت رشد و توسعه و پیشرفت علمی و عملی حرکت می‌کند؛ می‌داند این جلوی نفوذ آنها را خواهد گرفت.» (۱۸/۲/۸۴)
همچنین حمایت از فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی برای دشمن یک شاخص مهم دشمنی است. مقام معظم رهبری فرمودند: «مسئله فلسطین فقط مسئله‌ جغرافیا نیست؛ مسئله بشریت است، مسئله انسانیت است؛ امروز مسئله فلسطین شاخص میان پایبندی به اصول انسانی و ضدیت با اصول انسانی است.» (۰۸/۱۲/۱۳۸۸)
بالاخره ریشه اصلی دشمنی آمریکا با نظام جمهوری اسلامی را باید در ماهیت استکباری و ظالمانه این کشور و ماهیت اسلامی، حق‌طلبانه و ظلم‌ستیزانه نظام جمهوری اسلامی جست‌وجو کرد. اینکه امروز و پس از توافق برجام دشمنی‌های استکبار تشدید شده و تهدیدات متفاوتی می‌کند، دلیل پیروزی‌های مکرر به‌ویژه در منطقه و کشورهای عراق و سوریه و قدرتمندی جبهه مقاومت است که مانع دشمن شده و اجازه آدمکشی به عوامل داعشی او نمی‌دهد و نوکرانش مثل وهابیون سعودی نیز راه به جایی نمی‌برند.
استکبار با نهادهایی که مثل کوه استوار و محکم در مقابلش ایستاده و با او به مبارزه می‌پردازند، دشمنی می‌کند و آن نهاد را مورد هجمه‌های تبلیغاتی و تحریم قرار می‌دهد تا با این کار نهادهای قدرتمند ما را به چالش بکشد؛ اما امروز برای موفقیت او خیلی دیر است؛ زیرا مردم ما با بصیرت کامل از نهادهای جان بر کف سینه‌سپرکرده‌ای که چند دهه از کیان جمهوری اسلامی صادقانه دفاع کرده‌اند، حمایت می‌کنند و پشیزی برای نقشه‌ها و حرف دشمنان ارزش قائل نیستند؛ بنابراین برجام و تحریم و توطئه‌ها به هرجا بینجامد و آمریکا هر حرکتی داشته باشد، ملت ما را برای ادامه راه حق خود مصمم‌تر می‌کند تا به مجاهدت خود برای آزادی انسان‌های دربند در هر کجایی که لازم باشد و بتواند دشمن را از دشمنی بازدارد، استمرار بخشد. در پایان این جمله امام خمینی(ره) را که در سال ۵۸ اعلام کردند، یادآور می‌شویم که فرمودند: «آمریکا، شیطان بزرگ است که هیچ زبانی جز زبان فشار و زور را درک نمی‌کند»؛ مسئولان مراقب باشند.