پایگاه خبری ربیع/

در آغازین روز هفته دفاع مقدس هستیم در این ایام یاد و خاطره همه شهدای ۸سال دفاع مقدس را گرامی می داریم و به روح پاکشان صلوات می فرستیم. پس از هشت سال جنگ تحمیلی که هیچ دستاوردی برای دشمن نداشت امروز همچنان شاهد اعلام جنگ دشمن درمیدانی پیچیده‌تر و سنگین‌تر با عنوان جنگ اقتصادی هستیم که این پیچیدگی نیازمند هوشیاری بیشتر دفاع را دارد. جنگی که بنیانهای اقتصادی ما را هدف گرفته و می خواهد مردم همیشه در صحنه را با مشکلات جدی معیشتی و تنگناهای اقتصادی شدید روبرو کند اما با همه تلاش و اوج تحریم هایش این ملت استوار و محکم راه خود را ادامه می دهد.

این تهاجم نشان از ادامه دفاع مقدس است. سال ها پیش هشت سال جنگ نظامی تحمیلی نظام سلطه علیه ملت ایران بدون کوچکترین دستاوردی برای دشمن و با دفاع شرافتمندانه همراه با عزت و سربلندی ملت آزاده ایران پایان یافت و درس عبرتی برای همه آنهایی شد که در دل بیمار و ذهن معیوب خویش هوس حمله و تعرض به مهد شیران و سرزمین آزادگان ایران اسلامی را داشتند گرچه اکنون نیز هر از چندی تهدید نظامی می کند اما می داند این بار اگر وارد جنگ شود در کوتاهترین زمان زمینگیر خواهد شد و تمامی منافع منطقه ای اش را از دست خواهد داد. دشمن پس از جنگ تحمیلی دست بر نداشت و با تهاجم فرهنگی جنگش را ادامه داد و اکنون نوبت به جنگ تمام عیار اقتصادی و جنگ روانی رسیده است. در این جنگ از تهاجم نظامی پر سر و صدا، انفجارها، تلفات انسانی محسوس، موشک باران و بمباران‌های وحشتناک و رعب‌آور خبری نیست بلکه تهاجمی بسیار نرم و باظاهر فریبنده‌ای دارد که حتی عده‌ای از خودی‌ها نیز منفعل شده و وجود چنین جنگی را انکار می کنند. دفاع همه جانبه تمامی جنبه های دفاعی یک کشور را در برمی گیرد. در این میان یکی از مولفه های مهم قدرت ملی، توان اقتصادی است و توان اقتصادی بالا، توانمندی تاثیرگذاری در سایر معادله های بین المللی و منطقه ای را برای کشور فراهم می سازد.

دفاع اقتصادی با مولفه های بازدارندگی، قدرت مقابله و توانمندی اقتصادی، برای مقابله با تهاجم های اقتصادی دشمن منجر به پایه ریزی بنیانی قوی برای مقاومت در برابر تکانه های خارجی می گردد. پاد زهر این جنگ نابرابر را مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی معرفی فرمودند که متاسفانه بدرستی به آن پرداخته نشد و الا امروز شرایط غیر از این بود. تقابل اقتصادی آمریکا باایران، از حد متعارف آن خارج شده و به جنگ تمام عیار اقتصادی تبدیل شده است که به صراحت نیز بر این جنگ اعتراف می کنند.

البته جنگ اقتصادی علیه ملت ایران هم به لحاظ مدت زمانی که بیش از چهار دهه از آغاز آن می گذرد و هم به لحاظ ابعاد گستردۀ آن خصوصاً از زمستان سال ۱۳۹۰ و هم از نظر صف بندی بین المللی، نمونه ای کم نظیر در این نوع جنگ هاست.
امروز آمریکا اتاق جنگ خود را در مقابله اقتصادی و جو سازی رسانه ای با ایران به حد اعلا و بالاترین سطح ممکن رسانده است. این اتاق جنگ در حکم خط مقدم جبهۀ اقتصادی آمریکا و شرکای بین المللی آن محسوب می شود. تیم ١٧٠ نفرۀ جنگ اقتصادی شامل مجموعه ای از وکلا، استراتژیست ها و تحلیلگران اطلاعاتی است که قدرت فوق العاده ای در قطع و مسدودکردن تبادلات ارزی دلاری در سراسر جهان دارد و کارش را نیز در مورد ایران در وسیع ترین گستره بین المللی دنبال و اعمال می کند با اینحال ما نباید نا ملایمات اقتصادی کشور را به تمامه حاصل آن اتاق بدانیم چون بخش عمده اش به بی تدبیری و عدم اقدام درست و به موقع مسئولان دست اندرکار بر می گردد و از طرفی ارتباط ضعیف مسئولان با مردم؟

چرا که این جنگ از اول انقلاب وجود داشته است چنانچه حضرت امام خمینی (ره) در همان سال های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی ( ٩/ ٣/ ۶١ ) دربارۀ جنگ اقتصادی فرمودند: «شما درحال جنگید الان. یک جنگی که جنگ اقتصادی است. یک محاربه الان مابین اسلام و کفر است که محاربۀ اقتصادی یکیش است » (صحیفه امام، ج ۱۱، ص: ۴٢۵ ) در چند سال اخیر نیز مقام معظم رهبری با الهام از مفاهیم ارزشمند الهی و دینی و همچنین احاطه به نقشه های دشمن، با اعلام وضعیت جنگی در حوزۀ اقتصاد، توجه مردم و مسئولان کشور را به این خطر بزرگ و تهاجم گسترده جلب کرده اند و لزوم ایجاد آمادگی ها و تدارکات لازم برای مقابله با این جنگ تمام عیار را در مناسبت های مختلف متذکر شده اند.

ایشان در جلسۀ تبیین سیاستهای اقتصاد مقاومتی فرمودند: «تحریم ها از قبل بود منتها این تحریم ها از حدود زمستان سال ۹۰ تا امروز، تبدیل شده به جنگ اقتصادی. دیگر اسم آن تحریم هدفمند نیست، یک جنگ تمام عیار اقتصادی است که متوجه ملت ما است. نسخه و پادزهر این تحریم‌ها اقتصاد مقاومتی است. اقتصادی که به دست توانای جوانان ما گره‌هایش باز می شود، از درون برمی خیزد و از تجربیات و پیشرفت‌های بیرون در حوزه تکنیک و فناوری استفاده می کند.امروز و در این دفاع اقتصادی نقش مردم بسیار مهم است باید متوجه شایعاتی که دشمن می سازد و در فضای مجازی منتشر می کند بود و با شایعات او حرکت نکرد از طرفی مسئولان باید مردم را در برابر شایعات و تهاجم فضای مجازی و رسانه های معاند واکسینه کنند باید به مردم بیش از پیش نزدیک شوند و واقعیت ها را با مرم در میان بگذارند تا حرکت تهاجمی جنگ روانی دشمن بجایی نرسد جلب اعتماد عمومی با گفت و شنود نزدیک و بیان صادقانه و عمل صادقانه امکانپذیر است.

باید پرونده احتکار، تورم و گرانی، کم فروشی و انواع مختلف تقلب و تخلف اقتصادی بسته شود و نهادهای نظارتی بخوبی بویژه تعزیرات بر عملکرد مجریان و بازار نظارت کنند و هر اشتباهی را در اولین قدم متوقف نمایند باید بر قیمت ها نظارت جدی صورت بگیرد و از تورم افسار گسیخته و اقدامات فرصت طلبانه اقتصادی که برخی سودجو به آن دامن می زنند به شدت جلوگیری و برخورد شود باید مراکز تولید و وارد کننده هایی که از ارز دولت و کشور استفاده می کنند را مکلف کنند چیزی در انبارها نگه ندارند تا ببینند قیمت ها به کجا می رود بلکه نیاز جامعه ملاک عرضه و عدم عرضه باشد. نباید اجازه داد برخی مسئولان غیر مسئولانه تصمیم بگیرند تصمیماتی که نتیجه اش رانت و رانتخواری شود و دود سنگینش به چشم مردم برود.

مظفر حاجیان