پایگاه خبری ربیع/

بسیج یکی از دستاوردهای بزرگ و با عظمت انقلاب اسلامی است که خود حافظ و نگاهبان دستاورهای آن نیز محسوب می شود.

دستاوردی که به عنوان میراث گرانبهای حضرت امام خمینی (ره ) امروزه می تواند منشاء تحولات بزرگ در دنیا باشد و اتفاقا شده و در حال شدن است، همان الگویی که هسته های مقاومت ظلم ستیز و عدالتخواه در هر گوشه از جهان از آن بهره گیری نموده و می نمایند. یادکردن از نقش بسیج در دفاع مقدس در واقع اشاره به گوشه ای از عملکرد این نهاد مقدس می باشد که کارکرد اولیه آنرا نشان می دهد. اما معطوف داشتن تمام نگاه ها به این نوع عملکرد در واقع نادیده گرفتن پتانسیل عظیم و ارزشمند این شجره طیبه است زیرا بسیج در تمامی عرصه ها نشان داده که می تواند تاثیر گذار باشد و ایفای نقش سازنده داشته باشد که به یک تفکر ناب نجات بخش تبدیل شده است.

اگرچه دفاع مقدس برگ زرینی از تاریخ پر افتخار ملت ایران است که توسط مردمی ترین نیروهای مدافع انقلاب اسلامی ورق خورده است ، اما امروزه سیره و روش آن نیروهای عظیم تبدیل به یک تفکر شده است که  از آن به عنوان «تفکر بسیجی » یاد می کنیم که این تفکر در همه جای ایران نهادینه شده و تمامی ملت ایران از هر قشری خود را بسیجی می دانند. لذا اگرچه همواره به کارکرد بسیج در دفاع مقدس اشاره می گردد، اما هدف بالاتر و والاتر این است که این تفکر همواره در تار و پود جامعه باید ساری و جاری بماند. نتیجه این امر تداوم و استمرار پیروزی ها و موفقیت ها خواهد بود. به مناسبت هفته دفاع مقدس و نقش ارزشمند بسیج در دفاع مقدس به موارد ذیل اشاره می گردد.

اولین نکته هدف از تشکیل بسیج است  که امام خمینی (ره ) در فرازی از فرمایشات خویش اشاره دارند به پشتوانه انقلاب اسلامی «رحمت و برکات خداوند بزرگ بر بسیج مستضعفان که بحق پشتوانه انقلاب اسلامی است .»

مقام معظم رهبری همین ایده بزرگ را در خصوص بسیج عنوان می دارند: «اگر بگوییم قوام انقلاب به بسیج است حرف گزافی نگفته ایم .» و در جای دیگر معظم له می فرمایند: «دفاع از این نظام ، اولین و مقدس ترین و واجب ترین فرائض ملت ایران است و بسیجی کسی است که دفاع از انقلاب را برعهده می گیرد؛ چون در حقیقت از اسلام و قرآن دفاع کرده است.»

دومین نکته، ویژگی های بسیج است. وقتی سخن از نقش بسیج به میان می آید عظمتش در ویژگی های آن نهفته است . از جمله اسلامی بودن یعنی تدین و دینداری که خمیرمایه اصلی اعضای بسیج می باشد.

ویژگی دیگر بسیج مردمی بودن که خود تجلی و بروز یک ارتش مردمی و عالی ترین مرتبه تعامل نیروهای مسلح یک کشور با توده مردم خود می باشد. چنانکه رهبر معظم انقلاب بسیج را اینگونه تعریف می نماید: «بسیج یعنی متن ملت و همه آحاد مؤمن و یک حقیقت گسترده در تمام زوایای جامعه.»

ویژگی های ارزشمند دیگر بسیج که به خوبی خود را در صحنه دفاع مقدس نشان داد اخلاص و ایثار بسیجیان می باشد و شاید بیشترین تأثیر را در شکل گیری تفکر بسیجی داشته باشد تا جایی که حضرت امام خمینی (ره ) می فرماید: «من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند؛ چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام .» و با اطمینان باید گفت هر جا تفکر بسیجی حاکم شد خدمت به مردم درست و به موقع انجام می شود.

تردیدی نیست که وقتی ملت انقلابی ایران به جرم هویت یابی و اسلام خواهی تأمین استقلال و امنیت و جلوگیری از چپاول منافع ملی خود بپاخاست در مقابل آن تمام دنیای کفر و استکبار در دو اردوگاه شرق و غرب به همراه مرتجعین منطقه جنگی نابرابر را بر آن تحمیل کردند و اگرچه خواستند نام آن را جنگ شیعه و سنی لقب دهند، اما امام امت با بصیرتی عمیق و فهمی مشترک به خوبی دریافتند که این جنگ بین اسلام و کفر است و اگر انقلاب اسلامی در این جولانگاه سرکوب شود تا هزاران سال دیگر اسلام از جای خود بلند نخواهد شد و از این جهت بود که دفاع ملت ایران «دفاع مقدس » نام گرفت و نقش بسیج در این دفاع اینگونه بیان می شود: «ما در این جنگ هم اگر بسیج را نداشتیم ـ کمیتمان لنگ بود، در دوران بعد از جنگ هم اگر بسیج نبود و اگر امروز هم نباشد، کمیت این انقلاب و این نظام و همه حرکت های سازنده این کشور لنگ است .»

بنابراین وقتی صحبت از نقش بسیج در دفاع مقدس می شود یعنی متن ملت و حتی ارتش و سپاه رنگ بسیج به خود گرفتند و با تفکر بسیجی توانستند ایستادگی نمایند، کوته بینانه است اگر بسیج را در قالب نیروهای سازماندهی شده توسط یک سازمان ببینیم ، بلکه باید با نگاه واقع بینانه همچون رهبر معظم انقلاب متن ملت را بسیج بدانیم تا بتوانیم درکی درست از عملکرد آن در تمام عرصه ها از جمله دفاع مقدس داشته باشیم . باید بپذیریم که فهم بسیج یعنی فهم انقلاب و چون هنوز نتوانسته ایم ابعاد و زوایای مختلف و عمق انقلاب اسلامی را بشناسیم به همان میزان از شناخت بسیج عاجز و دور مانده ایم .

اگر امروز در سایه امنیت ملی صحبت از انرژی هسته ای، نانو، پیشرفت در علوم پزشکی و…، خودکفایی در بخش های مختلف می شود و اگر کارنامه دور۴۰ودو ساله انقلاب اسلامی درخشان و امیدوار کننده است  و اگر تحریم دشمن شکست خورده است حاصل دفاع بسیجیان از مرزهای جغرافیایی و اعتقادی و فرهنگی و… است که زیبنده است برای نسل های آتی بیان شود تا آنان بدانند تمام این فعالیت ها و پیروزی ها به خودباوری در تفکر بسیج برمی گردد که اجازه اشغال یک وجب از خاک این مملکت را به اجنبی نداد و دنیای استکبار را به سر جای خود نشاند و امروز هم اجازه پیشروی به دشمن در مرزهای فرهنگی، عقیدتی وسایر آن را نمی دهد.

 مظفر حاجیان