مدیر عامل اتحادیه موسسات قرآنی استان گفت: اتحادیه موسسات قرآنی استان اصفهان در سه حوزه آموزش، پژوهش و تبلیغ و ترویج بر اساس اساسنامه خود وظیفه جهت دهی، حمایت، نظارت و ساماندهی موسسات قرانی استان اصفهان را دارد.
 به گزارش ربیع به نقل از ایمنا، حسین خاکساری هرندی، با اعلام فعالیت نزدیک به ۶۰۰ موسسه قرآنی فعال در استان گفت: این موسسات سال ۸۶  اتحادیه موسسات قرآنی استان را راه اندازی نمودند که طی آن هر دو سال یک بار با برگزاری مجمع و انتخاب هیئت مدیره و در ادامه مدیرعامل انتخاب می شود، و این پتانسیل قرآنی در هیچ استان دیگری مشهود نیست.
مدیرعامل موسسه مهد قرآن اصفهان با اشاره به اینکه اتحادیه هیچ دخالتی در امور داخلی موسسات قرآنی ندارد عنوان کرد: فقط تعاملات بین سازمان ها و بخش های حمایتی با موسسات قرآنی را هدایت و نظارت می کند. بخش های حمایتی شامل معاف بودن موسسات از پرداخت قبوض انشعابات برق، گاز و آب، معاف بودن از مالیات و نیز با تایید اتحادیه از حمایت هایی که در قانون و بودجه برای موسسات قرآنی مشخص می گردد.
یکی از رویکردهای امسال اتحادیه موسسات قرآنی استان؛ راه اندازی موسسات راکد و غیر فعال است
وی همچنین ضمن بیان اینکه اتحادیه موسسات قرآنی استان آموزش های کلان از جمله دوره های تربیت مدیران را برگزار می کند، به رویکرد امسال این اتحادیه اشاره و عنوان کرد: رویکرد امسال اتحادیه اعم از برگزاری دوره های آموزشی جامع مدیران موسسات استان، شرکت در همایش های قرآنی فعال بصورت هدفمند که در صورت همکاری مسئولان این مهم تحقق می یابد و همچنین اتحادیه با نظارت و بازرسی، موسسات راکد و غیرفعال را شناسایی و برای راه اندازی مجدد آنها وارد عمل می شود.
خاکساری هرندی همچنین به اقدامات مطلوبی که امسال برای فعالیت های قرآنی کشور و استان اصفهان انجام خواهد شد اشاره و عنوان کرد: ادغام دو اتحادیه قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی کشور در قالب یک اتحادیه جدید با هدفمندی واحد، تدوین منشور توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی کشور، اعلام فراخوان درماه مبارک رمضان برای راه اندازی بانک اطلاعاتی جامع قرآنی استان در صورت تأمین بودجه، کسب رتبه برتر کشور توسط اتحادیه موسسات قرآنی استان، گسترش هم افزایی فرهنگی بین موسسات قرآنی استان نسبت به سایر استان ها، برنامه های است که امسال برای توسعه و گسترش فعالیت های قرآنی کشور و استان مصوب شده است.
 ایجاد هم افزایی مطلوب در فعالیت های فرهنگی موسسات قرآنی استان، طرح کشوری است
وی پیرامون گسترش هم افزایی بین موسسات قرآنی استان عنوان کرد: در حالیکه در فعالیت های فرهنگی موسسات قرآنی اصفهان، هم افزایی مطلوبی ایجاد شده به طوری که هر موسسه بر اساس اساسنامه اش اقداماتی را در حوزه تبلیغ و ترویج آموزش و پژوهش انجام میدهد که در صورت کسب نتیجه مطلوب به اشتراک گذاشته می شود تا دیگر موسسات قرآنی هم از آن استفاده کنند.
مدیر عامل مهد قرآن استان نیز در بخش دیگری از سخنان خود به مهدهای قرآنی استان که با هدف استعداد یابی و آموزش کودکان زیر ۷ سال فعال  است تا این قشر استعدادهای بالقوه خود را با کسب آموزش مطلوب در مقاطع بالاتر بالفعل کنند اشاره کرد و گفت: موسسه ثبت شده مهد قرآن بیش از ۱۵۰ شعبه در استان دارد که با استقبال چشمگیر مردمی روبرو است تا جایی که با کمبود فضا مواجهه است. دلیل توجه به این حوزه این است که کودکان بعد از مهدهای کودک و پیش دبستانی های قرانی در مقاطع بالاتر برحسب استعدادها و توانایی هایشان جذب شبکه می شوند. والدین هم با حساسیت بسیار همراهی خوبی دارند، چرا که مردم این را درک کرده اند که فرزندانشان وقتی بیمه خواهند شد که با قرآن و ائمه اطهار مانوس شوند. شایان ذکر است در مقاطع مهد کودک های قرآنی و پیش دبستانی، دو ارگان بهزیستی و آموزش و پرورش استان، در تلاش هستند که در بحث آموزش ها هدفمند پیش بروند. ضمن اینکه موسسات قرآنی هم به صورت تخصصی همکاری دارند.
وی همچنین به مجمع خیرین قرآن و عترت استان اصفهان و فعالیت آن در خصوص ساماندهی خیرین قرآنی استان و سایر استان ها اشاره و عنوان کرد: فعالیت این مجمع حاکی است از حضور نیروهایی از دیگر استان ها از جمله استان های مرزی مثل سیستان و بلوچستان، هرمزگان و ایلام که بعد از گذراندن دوره آموزش قرآن به شهرخود باز می گردند و آن را به علاقمندان مناطق مرزی آموزش می دهند.
 حتی یک درصد از ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه تخصیصی، به صورت مقیم به موسسات قرآنی داده نشد
مدیر عامل اتحادیه موسسات قرآنی استان با اشاره به مشکلات اتحادیه موسسات قرانی عنوان کرد: عدم وجود سیاست واحد در مباحث قرآنی که در حال حل و فصل است، عدم ارائه امکانات و بودجه تخصصی برای فعالیت موسسات قرآنی، سال گذشته در کشور بودجه ای بالغ بر ۲۰۰میلیارد تومان را برای فعالیت های قرآنی سراسر کشور اختصاص داد و متاسفانه درصدی به موسسات قرآنی سراسر کشور اختصاص نیافت و تاکنون بدون تحقق یک درصد ازحمایت دولتی فعالیت های موسسات قرآنی با حمایت و استقبال مردمی انجام می شود.
وی همچنین درباره مشکلات فرهنگی قرآنی افزود: نداشتن یک نظام واحد درکشور، دوگانگی در تصمیم گیری های استانی ،عدم نهادینه شدن فرهنگ قرآنی بین مردم که تنها به ظواهر آن توجه می شود در صورتی که توجه به آموزش، مهارت های قرآنی و سبک زندگی قرآنی هم مورد نیاز است. نداشتن بانک اطلاعاتی جامع قرآنی در استان، از جمله مشکلات فرهنگی حوزه قرآنی است و برای ایجاد هماهنگی بین اطلاعات  قرآنی اداره کل فرهنگ و ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی استان راه اندازی یک بانک اطلاعاتی جامع قرآنی استان موردنیاز است که برای تحقق این مهم، فراخوان آن در سال جاری در صورت تأمین بودجه اعلام می شود.
فعالیتهای قرآن باید دارای شناسه باشد
وی بیش ترین فعالیت موسسات قرآنی استان را در حوزه آموزش عنوان کرد و گفت: حوزه آموزش شامل ترتیل خوانی، قرائت، حفظ، مفاهیم، ترجمه، تفسیر، سبک زندگی و مسائل مختلف دیگر است. براین اساس امسال در نظر داریم در حوزه آموزش اقدامات نوآوری انجام گیرد. مثلا بحث حفظ باید همراه با ترجمه یا مفاهیم باشد. در مورد بحث تفسیر هم باید گفت این رشته آموزشی به دلیل گستردگی در حوزه های علمیه به صورت تخصصی آموزش داده می شود و موسسات قرآنی در حد عمومی به آن می پردازند.