به گزارش ربیع شهردار اصفهان در جمع بانوان کارآفرین اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه نخستین شهر دارای مرکز خلاقیت و نوآوری کشور در اصفهان راه اندازی شده است، گفت: از حضور بانوان کارآفرین خلاق در ایجاد شهر خلاق استفاده می‌شود. به گزارش خبرگزاری ربیع به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی شهرداری اصفهان، مهدی جمالی نژاد در دیدار با بانوان کارآفرین اتاق بازرگانی اصفهان ضمن تبریک روز زن و فرا رسیدن ماه رجب به تشریح وظایف شهرداری‌ها پرداخت و اظهار داشت: شهرداری اصفهان یکی از قدیمی‌ترین شهرداری‌های کشور است که در طی حدود ۱۰۸ سال از عمر خود در طی این چندین دهه ابتدا وظایف خدماتی و سپس به وظایف فرهنگی تغییر مأموریت و اکنون وجهه اجتماعی و خدماتی را توام دارد. وی افزود: از روز گذشته وارد یک گفتمان جدیدی شده‌ایم که شهرداری از مرز ارائه خدماتی و اجتماعی فراتر رفته و حرکت خود را به سمت دانش محوری و دانایی محوری سوق می‌دهد. شهردار اصفهان تصریح کرد: وقتی شهر خوب را تعریف می‌کنیم قطعاً منظورمان کارگاه‌های هنری، صنعتی، آموزشگاه‌ها، کارآفرینان، هنرمندان، فرهیختگان و هر آن کسی که موجب افتخار این شهر شده است، می‌باشد.

شاخص‌های توسعه

وی با بیان اینکه شهر دانش محور و دیپلماسی علم و فناوری شاخص توسعه هستند و مراکز جذب ایده‌های نوین در آن فعال است، ادامه داد: در این شهر خلاقیت و نوآوری، آینده پژوهی و آینده نگاری مطرح است که قصد آن تبدیل دانش به ثروت است. جمالی نژاد اضافه کرد: بر همین اساس شهرداری اصفهان نخستین شهری است که مرکز خلاقیت و نوآوری شهری را راه اندازی کرده است. وی گفت: اصفهان در گذشته دارای فلسفه، گفتمان، سبک و ایدئولوژی بوده است که با ورود به ایجاد فضای دانشی و جریان سازی یک پلان برای آن ترسیم شده است. شهردار اصفهان بیان کرد: در همین راستا هر هفته علاوه بر افتتاح پروژه از هنرمندان تقدیر و آیین سپاسگزاری شهر خلاق انجام می‌شود. وی با تاکید به اینکه اصفهان به شبکه شهرهای خلاق جهان پیوسته است، افزود: شهر کارآفرین برتر باید قابل رقابت و تعامل با سایر شهرهای فناور نوین شهری در سایر کشورها باشد. جمالی نژاد بیان کرد: پیوستن به شبکه‌های خلاق این موقعیت را فراهم می‌کند که تجربیات سایر کشورها به همدیگر منتقل شود. وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه برای کسب موفقیت باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود، گفت: اتاق بازرگانی اصفهان یکی از ظرفیت‌های بسیار خوبی برای انتقال دانش و اشتغال آفرینی است. شهردار اصفهان همچنین نبود مدیریت واحد شهری را یکی مشکلاتی دانست که سبب شده است، تمام دستگاه‌های اجرایی ساختار خود را داشته باشند و تحت یک مدیریت واحد نباشند. وی با بیان اینکه امسال سال بانوان است، گفت: شهرداری اصفهان در سالجاری بسترهای فرهنگی و تفریحی بسیار زیادی را برای بانوان فراهم می‌کند.

حمایت از بانوان فعال اقتصادی

در ادامه این نشست صمیمانه زهرا اخوان نصب معاون امور بانوان اتاق بازرگانی اصفهان ضمن معرفی بانوان کارآفرین اتاق بازرگانی اصفهان و سایر استان‌های کشور به توانمندی بانوان در عرصه‌های مختلف اشاره و گفت: اتاق بازرگانی و بانوان فعال آن نقش بسیار مهمی در ایجاد فضای جدید شهری دارند. وی ضمن ابراز خرسندی از اینکه شهردار تازه نفس و خلاقی برای تصمیم گیری در بستر شهری انتخاب شده است، افزود: انتظار داریم شهردار اصفهان بسترهای خوبی را برای عرضه فعالیت بانوان کارآفرین در بازار رقابت موجود فراهم کند. معاون امور بانوان اتاق بازرگانی اصفهان همچنین از شهردار اصفهان درخواست کرد در بازارهای روز کوثر و یا در بازارچه‌های روز بستری را برای فروش محصولات بانوان فراهم کند. در این نشست مشترک بانوان فعال اقتصادی با شهردار پاره‌ای از مشکلات اقتصادی در حوزه حمل و نقل، خانه کودک، رفع مشکلات تملک را مطرح و درخواست رسیدگی کردند. همچنین در این نشست از شهردار اصفهان درخواست شد که به صورت هر چند وقت یک بار نشست مشترکی را با بانوان داشته باشند تا در مورد سیمای شهر از منظر این بانوان فعال اقتصادی تبادل نظر شود.