اطلس محمودیان

اولین عرضه پژو ۲۰۷ در بورس کالا به تعداد هزار دستگاه در تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۱ انجام می‌گیرد. این خودروی محبوب با قیمت پایه ۱۸۷ میلیون تومان عرضه می‌گردد و قیمت آن در بازار آزاد ۴۳۹ میلیون تومان است. زمان تحویل این خودرو نیز ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱ خواهد بود.

حال می‌خواهیم قبل از کشف قیمت در بازار بورس قیمت این خودرو را با توجه به هزینه‌های جانبی و سود مشارکتی پیش‌بینی کنیم. مبلغ پایه ۱۸۷ میلیون به علاوه ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه‌های پلاک و غیره و ۱۳ درصد هزینه مالیات و ارزش افزوده می‌شود که نهایتاً باید گفت عدد پیشنهادی بین ۳۵۷.۵ میلیون تا ۳۷۰ میلیون تومان باید باشد.

البته تقاضای بالای این خودرو و رقابت شدید و تأثیر عدم ثبات بازار مبلغ را به سمت قیمت بالاتر یعنی ۳۷۰ میلیون تومان سوق می‌دهد. اگر مبلغ پیشنهادی از ۳۷۰ میلیون تومان بالاتر برود، نشان دهنده چند موضوع است؛ محبوبیت بالا و رقابت شدید متقاضیان برای تصاحب این خودرو باعث می‌شود متقاضی سود مشارکت خود را کم کند.

از سوی دیگر اولاً باید گفت که تنها قیمت بازار آزاد تعیین‌کننده قیمت خودرو در بورس کالا خواهد بود و قیمتی که به عنوان پایه از طرف کارخانه ارائه شده است در قیمت نهایی تأثیر چندانی ندارد.

ثانیاً تلاش دولت برای حذف واسطه‌هاست که باعث کاهش قیمت خودرو به نفع مصرف‌کننده نهایی شود ولی این سود باید از جیب واسطه به جیب خودروساز برود که باعث افزایش تولید و نهایتاً کاهش قیمت خودرو گردد، البته اگر ضرر انباشته این خودروسازان مجال این اقدام را دهد!

جدول آنالیز قیمت خودرو ۲۰۷ با سود ۱۶ درصد

قیمت پایه خودرو۰۰۰/۰۰۰/۱۸۷
هزینه پلاک و …۰۰۰/۴۰۰/۴
۱۳ درصد مالیات و ارزش افزوده۰۰۰/۱۰۰/۴۸
سود مشارکت ۳ ماهه برای مصرف‌کننده ۱۶%۰۰۰/۵۰۰/۱۶
قیمت نهایی خودرو در بازار آزاد۰۰۰/۰۰۰/۴۳۹
قیمت نهایی پیشنهادی با سود ۱۶%۰۰۰/۰۰۰/۳۷۰

 جدول آنالیز قیمت خودرو ۲۰۷ با سود ۳۰ درصد

قیمت پایه خودرو۰۰۰/۰۰۰/۱۸۷
هزینه پلاک و …۰۰۰/۴۰۰/۴
۱۳ درصد مالیات و ارزش افزوده۰۰۰/۵۰۰/۴۶
سود مشارکت ۳ ماهه برای مصرف‌کننده ۳۰%۰۰۰/۵۰۰/۳۰
قیمت نهایی خودرو در بازار آزاد۰۰۰/۰۰۰/۴۳۹
قیمت نهایی پیشنهادی با سود ۳۰%۰۰۰/۵۰۰/۳۵۷

اطلس محمودیان