به گزارش پایگاه خبری ربیع، تاریخ گواهی می‌دهد دختران در اقصی نقاط عالم پیش از اسلام مظلوم واقع شده و به بدترین شیوه با آنها برخورد شده است. چنانچه گفته شده است مرکز تمدن کلدانیان و آشوریان، سالی یکبار دخترانی را که پا به سن زناشویی گذاشته بودند هر یک را بر حسب زیبایی، به نرخی می‌فروختند. نیزدر سراسر آفریقا، ارزش زن از یک تخم‌مرغ کمتر بود؛ زیرا اگر تخم‌مرغ‌ها در دست زنی می‌شکست، به اعدام محکوم می‌شد. در استرالیا، زن حکم حیوانی اهلی را داشت که فقط برای شهوت‌رانی، حمل بار و تولید نسل به کار می‌رفت. مظلومیت زن در دوران پیش از ظهور اسلام به حدی بود که در برخی قبایل پی‌دپی زاییدن دختر، مادر را با نوزاد زنده به گور می‌کردند که این شدت جهالت آن دوران را می‌رساند؛ اما قرآن کریم به سنت غلط مملوک بودن زن پایان داد و فرمود: ای کسانی که ایمان آورده‌اید، برای شما حلال نیست که زنان را به اکراه به ارث ببرید.

در جهان امروز یکی از موضوعات مهم اجتماعی جایگاه و نقش دختر در عرصه خانواده و اجتماع است.  متأسفانه هنوز هستند انسان‌هایی که جاهلانه پسر را بر دختر ترجیح می‌دهند. در اسلام زنان و دختران از جایگاه خاصی برخوردارند. تعابیر زیبایی که برای دختران به کارگرفته شده، نشان از امتیاز و ویژگی خاص دختران دارد؛ واژه‌هایی چون ریحانه (گل)، قواریر (بلورها)، و حسنه (نیکی). اسلام دینی است که به زنان و دختران و حقوق آنها ارزش و اهمیت زیادی ‌داده است. در عصر کنونی که جامعه غربی در اوج بهره‌کشی از زنان و دختران تلاش می‌کند با قانونمند کردن ضد ارزش‌های خود برای دیگر جوامع و فرهنگ‌ها، فشارهای فراوانی را خصوصا بر مسلمانان وارد سازد توجه به جایگاه دختران در سخن و سیره معصومان بسیار با اهمیت به نظر می‌رسد. خداوند در آیه ۴۹ سوره شوری از دختر به عنوان هدیه نام می‌برد و انسان‌ها باید از این هدیه خداوند خوشحال شوند. «لِلَّهِ مُلْکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ یَخْلُقُ ما یَشاءُ یَهَبُ لِمَنْ یَشاءُ إِناثاً وَ یَهَبُ لِمَنْ یَشاءُ الذُّکُورَ» فرمانروایى آسمان‌ها و زمین مخصوص خداست، هر چه بخواهد مى‌آفریند، به هر که بخواهد دختران بخشد و به هر که بخواهد پسران بخشد. پسر و دختر هدیه الهی هستند و فرقی بین این دو نیست. این بیان در دورانی که از روی جهالت دختران را زنده به گور می‌کردند و حتی امروز که دنیای غرب زن را به پایین‌ترین جایگاه سقوط داده است، بسیار مهم است. در دوره جاهلیتی که دختر زنده به گور می‌شد پیامبر اسلام(ص) دست دخترش را می‌بوسید و او را در مهم‌ترین مسائل اجتماعی مثل مباهله وارد می‌ساخت تا با فرهنگ منحوس جاهلیت مقابله کند و دختران و زنان را از آن وضعیت اسفناک نجات دهد. مجموع رفتار پیامبر اسلام با دختران و زنان می‌طلبد که پیامبر اسلام (ص) را بنیانگذار تکریم دختران و زنان بدانیم.

رسول حق (ص) فرمود: اِنَّ اللّهَ تَبارَکَ وَ تَعالى عَلَى الاُناثِ اَرَقُّ مِنْهُ عَلَى الذُّکُورِ، وَ ما مِنْ رَجُل یُدْخِلُ فَرْحَهً عَلى اِمْرَأَه بَیْنَهُ وَ بَیْنَها حُرْمَهٌ اِلاّ فَرَّحَهُ اللّهُ یَوْمَ الْقِیامَهِ. خداوند به دختر مهربان‌تر از پسر است، کسى که باعث خوشحالى دخترش شود، خداوند روز قیامت او را خوشحال مى‌کند.

اما، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، دارای شخصیتی رفیع و والا مقام است، به طوری که ائمه طاهرین(ع) از این بانو، با جلالت و تکریم یاد کرده‎اند و حتی پیش از ولادت آن حضرت، بلکه پیش از ولادت پدر بزرگوارش، نام او بر لسان بعضی از ائمه (ع) آمده و از مقام والای او سخن گفته‎اند. امام صادق (ع) می‎فرمایند: «شهر قم، حرم ما است و در آن زنی از فرزندان من مدفون می‎شود، به نام فاطمه هر کس او را زیارت کند بهشت برای او ثابت می‎شود… .»

این فرمایش که نمونه‌اش بسیار است حاکی از شأن و عظمت و فضیلت این بانوی مکرم اسلام می‎باشد. بی‎شک این فضایل و خصوصیات اخلاقی این بانوی بزرگ است که او را دارای چنین مقام و منزلتی نموده است و بر اساس احادیث امامان معصوم مدفن فاطمه معصومه در قم ملجأ و پناهگاهی برای علاقه‌مندان خاندان عصمت و طهارت شده است. اگر دختران جامعه اسلامی آن حضرت را الگوی خود قرار دهند آینده‌ای سعادتمند خواهند داشت و شخصیت والای خود را به دست می‌آورند و راه رشد و کمال و پیشرفت برای آنان گشوده می‌شود.