به گزارش پایگاه خبری ربیع،”سازمان غذا و داروی آمریکا” (FDA) روز یکشنبه مجوز مصرف اضطراری داروهای کلروکین و هیدروکسی کلروکین (داروهای ضد مالاریا) را برای درمان بیماران بستری شده مبتلا به کووید۱۹ صادر کرد.

پایگاه خبری “politico” نوشت، این سازمان اجازه داده است تا داروها به انبار استراتژیک ملی آمریکا ارسال شود و پزشکان طبق شرایط مناسب، وقتی آزمایش بالینی در دسترس یا امکان پذیر نباشد، استفاده کنند.

این سازمان قبلا به ایالت نیویورک اجازه استفاده از این دو دارو را داده است؛ برخی از بیمارستانهای آمریکا این داروها را به پروتکل‌های درمانی خود اضافه کرده‌اند.

مجوز مصرف اورژانسی این دو دارو فقط برای بیماران بستری در بیمارستان و با وزن دستکم ۵۰ کیلوگرم صادر شده است.

هیدروکسی کلروکین معمولاً برای درمان “مالاریا”، “لوپوس” و “روماتیسم” استفاده می‌شود؛ با این حال تعداد فزاینده‌ای از بیماران لوپوس و آرتروز شکایت کرده‌اند که به دلیل کمبودهای مداوم نتوانسته‌اند نسخه‌های خود را دریافت کنند.

مقامات فدرال همچنین به صورت خصوصی شکایت کرده‌اند که تمرکز ترامپ بر روی داروهای ضد مالاریا از تلاش برای تحقیقات بیشتر در مورد روشهای درمانی امیدوارکننده فاصله گرفته است و چندین دانشمند بلافاصله این اعلامیه را مورد انتقاد قرار دادند.

وزارت بهداشت آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد، گزارش‌ها حدس می‌زنند که این داروها ممکن است مزایایی برای درمان بیماران بستری شده مبتلا به کووید۱۹ داشته باشند.