پایگاه خبری ربیع/

ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح روز جمعه به مناسبت چهل و سومین سالگرد قیام ۱۹ دی مردم قم فرمودند: ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است…

آمریکایی‌ها اگر توانسته بودند واکسن تولید کنند این افتضاح کرونایی در کشورشان به‌وجود نمی‌آمد که در یک روز حدود ۴ هزار نفر تلفات داشته باشند. ضمن اینکه اساساً به آنها اعتمادی نیست و گاهی این واکسن‌ها برای آزمایش بر روی ملت‌ها است.

ایشان افزودند: البته با سابقه‌ای که فرانسوی‌ها در قضیه خونهای آلوده دارند، به آنها هم خوش‌بین نیستم، اما تهیه واکسن از کشورهای دیگر هیچ مشکلی ندارد.از طرفی واکسن ساخته شده  کرونا در کشور را باعث افتخار دانستند .

در پی سخنان رهبری معظم انقلاب اسلامی واکنش های متفاوتی در رسانه های مختلف منتشر شد که البته طبیعی بود چرا که دنیای استکبار و طرفدارانش خوب می دانند که رهبری بزرگوار ایران با هیچ کس و مقامی در دنیا تعارف ندارد و از حق ملتش و از حق مسلمانان بلکه از حقوق محرومان عالم نمی گذرد، ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی به ایران نه فقط برای خود ما مهم و بازدارنده است بلکه این پیامی برای تمامی دنیاست که مراقب باشند مردمشان را گرفتار آزمایشات آمریکایی و انگلیسی نکنند؟! تردیدی نیست که سخنان و رفتار جمعه ۱۹ دی رهبری عزیز سیگنالی واضح به کشور‌های مختلف است که ایران تصمیم جدی به پایان مسیر یک طرفه تامین کالای اساسی از طریق کانال‌های زیر نظر آمریکا دارد.

تأکید رهبری بر عدم استفاده از واکسن آمریکایی و انگلیسی و حتی فرانسوی، یک عقبه‌ای تاریخی دارد؛ زیرا به گفته کارشناسان در دوران جنگ تحمیلی هم، اقلام امدادی غربی‌ها که به قیمت گزاف و با سختی هم به ما می‌دادند، دچار عیب و نقص و عدم کارایی بود. مثل ماسک‌های شیمیایی آلمان که فیلترش اصلا کار نمی‌کرد!

مردم ما فاجعه خون‌های آلوده‌ای که فرانسه سالها پیش به کشور ما ارسال کرد را هرچز فراموش نمی کنند، آن خونها علاوه بر آنکه جان بسیاری از هموطنان ما را گرفت، منجر به تحمل سالها درد و رنج دریافت کنندگان خون شد که به دنبال دریافت خون، برای التیام رنج و آلام جسمی خود بودند اما قربانی جنایت فرانسوی‌ها شده و نه تنها بیماری آن‌ها بهبود پیدا نکرد بلکه ۱۹۳ نفربه ویروس کشنده بیماری ایدز و هپاتیت هم مبتلا شدند.

نیز جنایات متعدد آمریکایی‌ها و جنگ افروزی آشکار آن‌ها در بسیاری از کشورهای جهان سوم نظیر عراق، افغانستان و دیگر کشورهای دنیا بر کسی پوشیده نیست از اجیر کردن بسیاری از دانشمندان حوزه‌های مختلف علمی برای تولید ویروس‌های آزمایشگاهی تا استفاده و بکارگیری تسلیحات بیولوژیکی و رادیواکتیوی علیه دیگر کشورهای جهان،اینها مواردی است که طی تمام این سالها جزو برنامه‌های سردمداران بی رحم و به دور از انسانیت مسئولان متوحش آمریکایی بوده است.

مروری کوتاه بر پرونده جنایات متعدد آمریکایی‌ها صراحت رهبری در عدم اعتماد به این نظام جنایتکار را مشخص می‌کند و پر واضح است که آمریکا برای ثبات اقتصادی خود همچنان به جنایات خود ادامه می‌دهد و این نظام سلطه‌گر برای بقا و ماندگاری خود دست به جنایات دیگری نیز خواهد زد و ابایی از قربانی شدن مردم بیگناه دنیا نخواهد داشت.

بنابر موارد یاد شده انتشار انواع ویروس‌های دست ساخته و جهش یافته بیماری‌های گوناگون توسط آمریکا اصلا دور از ذهن نبوده و تکیه بر توان دانشمندان داخلی یکی از مهمترین مواردی است که مسئولان حوزه سلامت باید مدنظر قرار بدهند.

در هر حال دستور و ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی آغازی بر پایان سیطره آمریکا بر کانال تامین کالای اساسی و دارو طی سال آینده است.حالا باید دست اندرکاران بخوبی متوجه شوند که باید کانال عوض کنند و چشمشان را کامل بر روی کانال تامین کالاهای اساسی مثل دارو به روی آمریکا ببندند. چنانچه اخبار روزهای گذشته موید این نگاه است که واکسن آمریکایی در جاهای مختلف دنیا کشته های زیادی داده است و معلوم شد واقعا آنها میخواستند ایران آزمایشگاه واکسن ناکارآمدشان شود!

اکنون باید کانل های جایگزین را انتخاب کرد و نیازهای وارداتی را از آن مسیر مرتفع نمود. این حرکت یک گام اساسی در خنثی سازی تحریم هاست؟ آمریکایی ها و حتی اروپایی ها بدلیل همین روابطی که بود و منافعی که می بردند امیدوار به تاثیر تحریم ها بودند و هستند اما اگر کانالهای درآمدی آنها از ایران بسته شود خواهند فهمید که تحریم ها اثری چندانی نادشته و مردم ایران قادرند با توانمندی خود و ایستادگی بخوبی نیازهای خود را برآورده نمایند گر چه نیازهایی نیز باید از سایر نقاط دنیا بر طرف شود که طبیعی است اما نباید از آن طریق طمع سلطه بوجود آید!

 متاسفانه طی سالیان اخیر کانال تامین کالای اساسی ایران به صورت قوت لایموتی در انحصار آمریکایی ها قرار گرفت و کشور‌های دیگر که به دنبال تجارت با ایران بودند از گردونه رقابت حذف شدند که خطای راهبردی بزرگی بحساب می آید و با این ممنوعیت آن خطا پاک خواهد شد! برخی دیگر از کارشناسان معتقدند پیشران رشد نرخ ارز در مقاطع مهمی از سال گذشته به خصوص از بهمن ٩٨ تا شهریور ٩٩ مسئله نحوه تامین مالی حوزه کالای اساسی و دارو است که حرکت در مسیر درست و بستن راه وابستگی به آمریکا موضوع را اصلاح و جبران خواهد کرد.

فارغ از خود نحوه تسویه، وابستگی ایران در این حوزه به کانال‌های امریکا باعث می‌شود کشور‌های دیگر اساسا نتوانند وارد هیچ نوع معامله‌اى در این حوزه با ایران بشوند، چون می‌دانند که امریکا می‌تواند با تنظیم سطح دسترسی ایران به ارز لازم برای کالای اساسی مانع از پایبندی ایران به تعهدات راهبردی‌اش در حوزه کالای اساسی با بقیه کشور‌ها شود و هر کانالى عملا از طرف ایران ابتر بماند مثل وقایع دارویی ابتدای کرونا و توافقات اولیه که به جایی نرسید.

آری، سخنان ۱۹دیماه رهبری فرزانه انقلاب سیگنالی است برای دنیا که ایران تصمیم جدی به پایان این مسیر یک طرفه دارد.این مسیر می‌تواند خیلی زود حول همین خرید مجددا جریان تهاتر نفت با کالا راه بیفتد و برای موارد دیگر هم استفاده شود و این اتفاق می‌تواند به مرور رفتار آمریکا را در قبال تحریم‌های ایران تغییر دهد و این راهی از راههای فراوان خنثی سازی تحریم ها خواهد بود.

 مظفر حاجیان