به گزارش پایگاه خبری ربیع، «رفع تحریم دست دشمن است، و خنثی کردن تحریم دست ما است؛ دشمن باید رفع تحریم کند امّا خودمان میتوانیم این تحریم دشمن را خنثی کنیم. (مقام معظم رهبری ۲۶/۰۹/۱۳۹۹)

سال هاست ملت ایران تحت تحریم اقتصادی دشمن قرار گرفته اند و به بهانه های مختلف دامنه این تحریم ها وسعت یافته است و توانسته مشکلات اقتصادی را برای ایران ایجاد کند اما آنچه دشمن اراده کرده بود و دارد شکست و به زانو در آوردن ملت ایران بوده و اخواهد بود اما دشمن با شدیدترین تحریم ها و بی سابقه بودن آن نتوانست به هدف دست یابد هر چند سنگلاخهایی در مسیر اقتصاد ایران قرار داد! چنانچه یکی از مسائل چالشی که اقتصاد ایران را در سال‌های گذشته از خود متاثر کرد و متاسفانه توسعه و رشد اقتصاد کشور را تا حد زیادی متوقف کرد ناشی ازگره‌زدن اقتصاد به برجام بود. هشدارهای رهبر معظم انقلاب در این موضوع و تاکید بر جدا کردن اقتصاد از مسائل سیاسی موضوعی است که اکنون و در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفته به طوری که امروز اقتصاد کشور منهای برجام هدایت و مدیریت می‌شود. امروز شعار رئیس قوه مجریه این است که هیچ یک از مسائل اقتصادی را به برجام و مذاکرات گره نمی زنیم و به این بهانه کاری که منجر به توسعه و رشد اقتصاد و تولید می شود، کنار گذاشته نمی شود. هر چند بخشی از ناکارآمدی‌ها و معضلات اقتصادی امروز کشور نشات گرفته

از گره زدن مدیریت اقتصادی کشور به برجام است که سالها به آن گره زده شده بود، گره‌هایی که به گره‌های کوری تبدیل شدند که باز کردن آن بسیار سخت شده و نیازمند مدیریت صحیح و زمان بسیار زیادی است. اما این نباید دلیلی بر افزایش مشکلات اقتصادی مردم شود بلکه دست اندرکاران فعلی باید برنامه‌ای ارائه دهند که مشکلات کاهش یابد و مردم لمس کنند که شرایط جدید و انقطاع اقتصاد از برجام گرهها را یکی پس از دیگری باز می کند و معیشت مردم به سمت گشایش پیش می رود. نگاه اعضای دولت باید همگام در جهت بریدن اقتصاد از برجام و حتی مذاکرات باشد و راههای اشتباهی را در گذشته رفتند و خسارت بار بود را تکرار نکنند! بطور قطع تکرار اشتباه در مسائل اقتصادی خسارتهای غیر قابل جبران دارد که قطعا جایز نیست، دولت کنونی باید تلاش کند و با چشمان باز و دقت و هوشیاری اقتصاد را دنبال کند و راه‌های غلط رفته در موضوعات اقتصادی را طی نکند. کلیه مسائل سیاسی کشور با سایر کشورها از جمله موضوع برجام و کسب توافق بین‌المللی باید از مسائل اقتصادی جدا شود. شاید یکی از مهمترین محورهایی که بر این موضوع تاکید می‌کند قابل اطمینان نبودن طرف‌های مذاکره کننده است. عدم صداقت طرف‌های غربی اعم از آمریکا و اروپا ما را در این زمینه‌ها باید محتاط تر کند، لذا پیوند زدن اقتصاد به کشورهای غربی که وعده و سخن آنها مطمئن نیست وحتی امضایی که پای قراردادهای بین‌المللی می‌گذارند کمترین ضمانتی ندارد، کاری بس غلط است. در طول چند سال گذشته به عینه و تجربه به ما ثابت شده گره زدن اقتصاد کشور به برجام و منتظر توافق ماندن برای توسعه اقتصاد، کار عبث و بیهوده‌ای است، ما دستاوردها و آثار بسیار مثبت تعاملات خارجی و حضور در اقتصاد جهانی نمی‌شویم، اما در وضعیت کنونی که تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا هستیم به هیچ وجه نباید اقتصاد کشور معطل دست‌یابی به توافق برجام و حصول نتایج مثبت در پای میز مذاکره باشد. اصلاحات اقتصادی بدون توجه و گره زدن به برجام و مذاکرات هنری است که اکنون آغاز شده و باید با تدبیر و دقت و توجه به ظرائف دنبال شود بگونه ای که سفره مردم تقویت گردد و توسعه آن ملموس باشد.

دور زدن تحریم‌ها در شرایطی که دشمن خواسته‌های غیرمعقول و غیرمعمولی از ایران دارد همواره مورد نظر رهبر معظم انقلاب بوده است، به طوری که معظم له بر این موضوع تاکید دارند که «مهمتر از رفع تحریم‌ها خنثی‌سازی تحریم‌هاست» لذا تمامی مسوولین باید مبنای همت خود را بر خنثی‌سازی تحریم‌ها قرار دهند و اساس کار خود را بر این محور بگذارند تا تحریم‌ها تا زمان دست‌یابی به یک توافق همه جانبه خنثی شود. البته امروز بخوبی می توان مدعی شد ایران در مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها موفق عمل کرده است، به طوری که به اعتراف و اذعان آمریکایی‌ها تن‌ها پوسته‌ای از تحریم‌ها باقی نمانده است، چرا که هسته‌های تحریم خرد شده و ناکارآمدی آن در سطوح مختلف اقتصادی خود را نشان داده است، پوسته‌ای که تاکنون تن‌ها به دلیل دستگاه تبلیغاتی غرب و امپراتور خبری و رسانه‌ای غربی و صهیونیستی حفظ شده است. تکلیف امروز مسئولان دور زدن تحریم ها و خنثی سازی صد در صد آنهاست، تحریمها با تجربیاتی که در سالهای تحریم به دست آمده است نباید بتواند بر سفره مردم تاثیر منفی بگذارد بلکه باید با خنثی سازی آنها، معیشت در تنگنا رفته مردم گشایش پیدا کند و جبران گذشته تلخ هم بشود. این انتظاری است که مردم دارند، تحقق شعارهای داده شده که خلاصه اش خنثی سازی تحریم هاست. در این راستا رئیس جمهور در کنگره شهدای رواحانی قم گفته است: دولت مسأله رفع تحریم‌ها را دنبال می‌کند، اما مهم‌تر از تلاش‌ها برای رفع تحریم‌ها، قرارگاهی است که برای خنثی کردن تحریم‌ها تشکیل دادیم و همکاران ما و نیروهای ارزشی و انقلابی فعالانه در این عرصه مشغول تلاش هستند. حالا چشم مردم به اقدام قرارگاهی است که رئیس جمهور نوید آنرا داده که انشاالله اقداماتش برای مردم ملموس خواهد بود.