به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، سیدصمد کاظمی امروز اظهار کرد: بر اثر سیل اخیر به عشایر شهرهای سوادکوه، نکا، جویبار و بخشی از سیمرغ  خسارت وارد شد.

وی با بیان اینکه میزان خسارت وارد شده ۳ میلیارد تومان برآورد شده است که به کمیته بحران اعلام شد، افزود: بیشترین خسارت در بخش دامداری بوده که برخی از دامداری‌ها را آب برد.

رئیس اداره امور عشایر جهاد کشاورزی مازندران  اضافه کرد: پیگیری‌های لازم برای جبران خسارت با جدیت در دستور کار قرار دارد که با مکاتبه‌های انجام شده اعلام کردیم  توجه ویژه‌ای به مازندران شود.

کاظمی با اشاره به اینکه کوچ عشایر از خرداد ماه است، اظهار کرد: باتوجه به شرایطی که بر اثر سیل در کشور داریم به تمام استان‌ها  ابلاغ شده کوچ را با تاخیر انجام دهند اما باتوجه به شرایط ویژه‌ای که استان مازندران دارد ضرورت دارد در همان زمان معین یعنی از ۱۵ خرداد ماه صورت گیرد.

وی ادامه داد: درخواست ما از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه ساری و نوشهر این است در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند تا کوچ عشایر همانند گذشته انجام شود  و عشایر مازندران نمی‌توانند کوچ را عقب بیندازند چراکه در بحث قشلاقی نیز با مشکلاتی مواجه هستند.

رئیس اداره امور عشایر جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه سال گذشته اکثر جاده‌های عشایری را مرمت کردیم، گفت: با آمدن سیل تمامی جاده‌ها تخریب شد که انتظار داریم مسؤولان مرتبط نگاه ویژه‌ای در این زمینه داشته باشند و بحث مرمت را در دستور کار قرار دهند.

کاظمی یادآور شد: حدود ۲۰ هزار خانوار بهره‌بردار مرتع در مازندران هستند که با طرح مطالعات شناسایی و امکان‌سنجی عشایر ۵هزار و ۹۲۰ خانوار عشایر در مازندران شناسایی شدند که نام و نام خانوادگی، کدملی و سامانه عرفی آنان کاملا مشخص شده است که عمده جمعیت در شهرهای آمل، سوادکوه، بابل و ساری حضور دارند.

انتهای پیام/۸۶۰۳۴/ج/و