به گزارش پایگاه خبری ربیع، تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر خارج‌کردن نظامیان این کشور از سوریه پیام‌های مختلفی را در پی دارد که البته مهم‌ترین آن، شکست آمریکا در سوریه و منطقه است؛ زیرا آمریکا از این حضور نتیجه‌ای که تصورش را داشت، نگرفت و حتی جایگاه و پایگاهش در منطقه بیش از پیش تخریب شد و اندک آبروی نداشته‌اش نیز بر باد فنا رفت. او زور می‌زد ایران را از سوریه خارج کند؛ اما خود مجبور به ترک این کشور شد که البته این امر برایش سنگین خواهد بود و احتمالا زهر این شکست را خواهد ریخت.

تصمیم ترامپ واکنش‌های فراوانی را در داخل و خارج آمریکا ایجاد کرده است؛ در داخل موجب شد دو مقام ارشد این کشور از سمت خود استعفا دهند و از طرف سیاستمداران مختلف نیز موافقان و مخالفانی داشت که از آن جمله برخی این اقدام را به نوعی هدیه به ایران دانستند و ترامپ را بابت اتخاذ این تصمیم تحقیر کردند و فشارها در حدی بود که این تصمیم را دچار تأخیر کرد؛ به طوری که ظاهرا این تصمیم ۴ماهه عملیاتی خواهد شد و احتمالا تمامی نیروهای آمریکایی از منطقه خارج خواهند شد؛ اما در خارج برخی مثل مقامات رژیم صهیونیستی، تصمیم آمریکایی‌ها برای خروج نیروهای خود از سوریه را مطلوب ارزیابی نکرده‌اند و به نوعی دلخور شده‌اند و از طرفی ترس نیز بر آنها وارد شده که در این شرایط آنها زیان خواهند دید و از قدرت آنها کاسته خواهد شد.

تردیدی نیست که خروج نظامی آمریکا از سوریه، صرفا تصمیم ترامپ نیست؛ بلکه یک تصمیم آمریکایی است که می‌توان از آن تعبیر به تسلیم آمریکایی کرد. البته اتخاذ چنین تصمیماتی از سوی آمریکایی‌ها مسبوق به سابقه است و این موضوع بحثی نیست که فقط مربوط به ترامپ باشد؛ بلکه مربوط به وضع کلی و عمومی آمریکاست. آمریکایی‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که امروز روش‌های آنها در اداره جهان پاسخگو نیست و روش نظارت آنها در حوزه امنیتی منسوخ شده است. آن‌ها به‌خوبی دریافته‌اند نمی‌توانند مدعی کدخدایی دنیا باشند و برقراری امنیت در دنیا از آنها ساقط است؛ بلکه باید هر کشور و منطقه‌ای به دست خود ایجاد امنیت کند. اگرچه آمریکا شعار برقراری امنیت سرداده و می‌دهد، اما خود هر کجا وارد شد، مخل امنیت است؛ زیرا با هدف سلطه وارد می‌شود نه کمک. حالا ابزارهای آمریکا در نظارت سیاسی و نظامی بر تحولات منطقه دیگر پوسیده شدند و قابل بهره‌برداری نیستند؛ در حالی که در جبهه مقابل آمریکا نوآوری‌های فراوانی اتفاق افتاده است؛ به گونه‌ای که هم در عرصه زمامداری ملی و هم در عرصه ائتلاف‌سازی‌های منطقه‌ای و هم در عرصه تأثیرگذاری‌های بین‌المللی، به‌ویژه در حوزه امنیت و سیاست، پیشرفت‌های بزرگی به دست آورده‌اند و آمریکا از این قافله جا مانده است.

بد نیست بگوییم اگر ترامپ یک تصمیم درست و به نفع آمریکا گرفته باشد، همین تصمیم است که هم از بار هزینه اقتصادی آمریکا و هم از بار هزینه سیاسی او می‌کاهد؛ البته اگر درست عمل کند.

درزمینه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه باید گفت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نشانه خروج نیروهای آمریکایی از منطقه است. به عبارتی با توجه به اینکه محور اصلی قدرت آمریکا در منطقه غرب آسیا تمرکز بر نیروی نظامی است، خروج نظامی از سوریه به معنای وانهادن منطقه از سوی آمریکا تلقی می‌شود. البته این موضوع فقط خروج نظامی تلقی نمی‌شود؛ بلکه خروج سیاسی و اقتصادی و خروج از حوزه‌های دیگر را نیز می‌تواند در پی داشته باشد. از طرفی صهیونیست‌ها امروز بیش از هر زمانی به حمایت‌های خارجی نیاز دارند؛ در حالی که روابط این رژیم با اروپا در وضع مناسبی قرار ندارد و علاوه بر آن اروپایی‌ها سال‌هاست از منطقه رفته‌اند و به جز رفت‌وآمدهای دیپلماتیک و بستن قراردادهای تسلیحاتی حضور قوی و تأثیرگذاری ندارند؛ برای نمونه در تحولات سوریه، لبنان، عراق، افغانستان، یمن و… حضور مؤثر اروپا دیده نمی‌شود و تأثیرگذاری آنها تقریباً به صفر رسیده است؛ به‌ویژه که امروز خود گرفتار مشکلات و اعتراضات داخلی هستند و شاید نیازمند کمک دیگران.

رابطه رژیم صهیونیستی و روس‌ها هم طی چند سال گذشته رو به سردی رفته است و نحوه حضور روسیه در سوریه و تعامل آنها با جبهه مقاومت، این موضوع را برای صهیونیست‌ها روشن کرد که خیلی نمی‌توانند به کمک روس‌ها اعتماد کنند؛ بنابراین رژیم صهیونیستی فقط به حضور و حمایت آمریکا در منطقه متکی است؛ اما اعلام خروج آمریکا از سوریه به معنای برداشتن دست حمایت آمریکا از صهیونیست‌هاست. بازتاب خروج آمریکایی‌ها از سوریه در رسانه‌ها و اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی این موضوع را تأیید می‌کند؛ برای نمونه «آیزن کوت»، یکی از فرماندهان نظامی صهیونیست‌ها، گفته است ما مدت‌هاست در منطقه تنها هستیم و حفاظت از اسرائیل را خودمان به‌تنهایی بر عهده داریم. این ما هستیم که در مقابل ایران ایستاده‌ایم و خواهیم ایستاد.

این موضع نشان می‌دهد تا چه اندازه این رژیم از حوادث اخیر نگران است؛ زیرا دیگر پشتوانه‌ای قدرتمند در منطقه نخواهد داشت.

لازم به توجه است که تصمیم ترامپ نشان از قدرت و اقتدار جبهه مقاومت نیز دارد. آمریکا در حالی خروج نظامیان خود از سوریه را اعلام می‌کند که با وجود فشار زیاد، جمهوری اسلامی ایران حضور خود را در سوریه حفظ کرده است؛ این به آن معناست که جبهه نظام سلطه با محوریت آمریکا در مقابل جبهه مقاومت و ایران، زمین را واگذار کرده و خارج می‌شود. این موضوع نه‌تنها پیروزی و دستاورد جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، بلکه بر وضع کشورهای وابسته به آمریکا در این منطقه نیز تأثیر خواهد گذاشت و آنها را با مشکلات فراوانی مواجه خواهد کرد؛ همچنین دست‌کم سران سرسپرده کشورهای منطقه به خود می‌آیند و در سیاست‌های غیرمنطقی و غیرعقلانی خود تجدیدنظر کرده و به جای آمریکا به منطقه برمی‌گردند و همراه با منافع منطقه‌ای نه استکباری حرکت می‌کنند.