به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، محمود حجتی روز دوشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی ۱۰۰ سازه‌ آبخیزداری استان خراسان جنوبی افزود: استان یزد با توجه به وضعیت اقلیمی خشک و کم آب توانسته از ظرفیت کشت‌های گلخانه‌ای به خوبی استفاده کند.

وی بیان کرد: مردم خراسان جنوبی انسان‌های سختکوش و سازگار با اقلیم هستند اما بایستی با توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بیشتر آشنا شوند.

وزیر جهاد کشاورزی که به همراه معاون اول رئیس جمهوری در روز روستا و عشایر به خراسان جنوبی سفر کرده است، گفت: باید دست به دست هم گلخانه را توسعه دهیم و بیشترین اشتغال و ارزش افزوده را در استان رقم بزنیم و وزارت جهاد کشاورزی نیز در این زمینه اعلام آمادگی می‌کند.

وی افزود: آنچه مشابه قنات به عنوان میراث گذشتگان قابل انجام است، ایجاد سازه‌های آبخیزداری بوده که می‌تواند جلوی فرسایش خاک را بگیرد و سفره‌های آب زیرزمینی را تقویت کند.

حجتی به حضور و مشارکت مردم در اجرای این سازه‌ها اشاره کرد و گفت: همچنین شترداری از ظرفیت‌های خوب و متناسب با اقلیم خراسان جنوبی است که این صنعت رو به گسترش و توسعه است.

وی اظهار داشت: خداوند در وجود این دام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زیادی قرار داده است اما مردم کمتر به ظرفیت‌های آن پی برده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امید است با توسعه این طرح‌ها بتوانیم مشکلات استان مرزی خراسان جنوبی را رفع کنیم.

۱۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای سازه‌های آبخیزداری هزینه می‌شود

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور هم گفت: یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای سازه‌های آبخیزداری هزینه و این پروژه‌ها در یک هزار و ۳۳ حوزه در ۳۸۰ شهرستان و بیش از ۱۰ هزار نقطه اجرا می‌شود.

خلیل آقایی افزود: سال گذشته نیز طرح‌هایی آبخیزداری در ۶ هزار نقطه سراسر کشور اجرا شد.

وی بیان کرد: در دیدار با استاندار خراسان جنوبی برای اختصاص ۶۰ میلیارد تومان اعتبار اجرای طرح‌های آبخیزداری قول مساعد دادیم که امروز ثمرات این دیدار را می‌بینید و در مرحله نخست ۲۶ میلیارد تومان امروز کلنگ‌زنی می‌شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: تا نیمه اول سال ۹۹ حتی بیش از ۶۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آبخیزداری به خراسان جنوبی اختصاص خواهد یافت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی هم در این آیین گفت: هرچند استان از نظر کشت‌های گلخانه‌ای عقب‌تر است اما با برنامه‌ریزی‌های انجام شده سطح زیرکشت از ۶۷ هکتار به یک هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

مشیرالحق عابدی افزود: درخصوص سازه‌های آبخیزداری نیز امسال اعتبار خوبی در اختیار استان قرار می‌گیرد و شاهد افزایش طرح‌های آبخیزداری تا پایان سال خواهیم بود.

معاون اول رئیس جمهوری به همراه شماری از وزرا و مسئولان کشوری امروز (دوشنبه) برای شرکت در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر و افتتاح چند طرح عمرانی وارد خراسان جنوبی شد.