به گزارش پایگاه خبری ربیع، شاید بتوان گفت اولین و مهم‌ترین پیامی که منادی انقلاب و رهبر فرزانه و کبیرمان به گوش جهان و جهانیان رسانید، خدامحوری و رهایی بی‌قید و شرط از سلطه شوم استکبار جهانی به‌ویژه آمریکا بود که این آوای جان‌بخش بر دل‌های آزاداندیشان و مجاهدانی که دردآشنای غربت اسلام و تاریکی انحطاط اندیشـــه بودنــد، نشســت و همچــون آهن‌ربایی جــذاب، افکار و اندیشه‌ها را معطوف به خود ساخت.

امام راحل همواره حکومت را برای مردم، با مردم و در خدمـت مردم می‌خواستند و تأکید فراوان بر استقلال و خودباوری داشتند؛ زیرا مهم‌ترین عامل مؤثر در جهت قطع ایادی شرق و غرب و دست یابی به حاکمیت و استقلال چیزی جز خودباوری نیست و این روحیه وقتی به وجود خواهد آمدکه تحولی عظیم را درجان و درون خود به وجود آوریم.

منظور ایشان استقلال در تمام جنبه‌ها و شئون بود.

 

در عین حال خودباختگی را مانعی در راه استقلال می‌دیدند و خودباوری و خودکفایی را شرط استقلال حتی استقلال فکری.

­ایشان در ضمن سخنان خود می‌فرمایند:

ما باید سال های طولانی زحمت و مشقت بکشیم یا از فطرت ثانی خود متحول شویم و خود را بیابیم و روی پای خویش بایستیم و مستقل گردیم و دیگر احتیاجی به شرق و غرب نداشته باشیم… اگر این مهم را انجام دادیم، مطمئن باشید که هیچ کس و هیچ قدرتی نمی‌تواند به ما ضربه بزند. اگر ما از نظر فکری مستقل باشیم آنهاچگونه می‌توانند به ما ضربه بزنند.

امام خمینی (ره) با دم مسیحایی خود روح اعتمادبه نفس و خودباوری را در کالبد ملت ایران دمید و این ملت را به نقطه غرورمند خودباوری رسانید؛ او در فرازی از سخنان خود فرمود: اطمینان داشته باشید اگر بخواهید می‌شود. اگر بیدار بشوید می‌خواهید، شما بیدار بشوید و بفهمید این معنا را که نژاد ژرمن از نژاد آریا بالاتر نیست و غربی‌ها از ما بالاتر نیستند.

و در بخش دیگری از رهنمودهای خویش فرمودند: اساس، باور این دو مطلب است: باور ضعف و سستی و ناتوانی، و باور قدرت و قوه و توانایی. اگر ملت این باور را داشته باشد که ما می‌توانیم در مقابل قدرت‌های بزرگ بایستیم، این باور اسباب این می‌شود که توانایی پیدا می‌کنند و در مقابل قدرت‌های بزرگ ایستادگی می‌کنند. این پیروزی که شما به دست آوردید برای اینکه باورتان آمده بود که می‌توانید… .

در این روزها که دشمن معرکه درست می‌کند و خطوط جدیدی در مقابل ملت ایران ترسیم می‌کند تا این مردم بپا خواسته را از پای در آورد و نظام اسلامی را از مسیر مستقیم خود منحرف نماید توجه به نگاه نجات‌بخش امام (ره) باید بعنوان یک اصل مهم مورد توجه ملت و دست اندرکاران و مسولان کشور اعم از مجریان و قانونگذاران و …قرار گیرد. همگان باید همچنان باور داشته باشیم که ما می‌توانیم روی پای خود بایستیم و کشور عزیزمان را به خوبی اداره کنیم و اتفاقا نیازی هم به بیگانگان نداریم و به قولی تنگناها و تحریم‌ها ما را به استقلال و خودکفایی نزدیک‌تر می‌کند، مشروط بر اینکه خود و توانایی‌های خود را باور کنیم و به توان خود متکی باشیم و حتی تحریم‌های آمریکا راهی برای پیشرفت بیشتر و وسیع‌تر خواهد شد.

خودباختگی، وابستگی و نوکری قدرت‌های جهانی، خطری بزرگ برای کشور و ملت است. همه مراقب باشیم که کشور و ملت ما سرمایه کم ندارد، فقط مسئولان باید به معنای واقعی کلمه خود را خدمتگزار ملت بدانند، خود را وقف کشور و ملت کنند و دوندگی و مدیریت کنند تا کشور را از این وضعیت نابسامان اقتصادی خارج کنند و امید را در دل ملت احیا نمایند. انسان خدامحور هرگز منافع ملتش را حراج نمی‌کند و به استقلال کشورش می‌اندیشد و با تمام توان و با استفاده از توانمندی‌های داخلی وابستگی‌ها را حذف می‌کند و به جوانان کارآمد و پرتلاش اعتماد می‌کند و کارها را به آنان وامی گذارد؛ خدامحوری راه را بر رانت و رشوه و دیگر مفاسد می‌بندد.