به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایسنا، در این نمایشگاه که آخرین روز تابستان در تهران آغاز به کار کرد، ۳۰۰ شیء تاریخی متعلق به کشور اسپانیا با قدمتی از ۳۵۰۰ سال پیش تا قرن ۱۹ میلادی به‌نمایش درآمده تا به معرفی تمدن این کشور بپردازد.

امروز و قبل از افتتاح رسمی، نشست نمایشگاه «باستان‌شناسی اسپانیا» در محل موزه ملی ایران با حضور معاون میراث‌فرهنگی کشور، سفیر اسپانیا در ایران، مدیران موزه‌های ملی ایران و آلیکانته اسپانیا و مسؤولانی از دو کشور برگزار شد.

خبرهای خوش “استرداد آثار تاریخی ایران” در راه است

معاون میراث فرهنگی همزمان با نمایش ۳۰۰ شی تاریخی از راه رسیده از اسپانیا، حامل خبرهای خوش استرداد بخشی از آثار تاریخی ایران از کشورهای دیگر بود.

محمدحسن طالبیان ـ معاون میراث‌فرهنگی ـ برگزاری این نمایشگاه در موزه ملی ایران را کاری ارزشمند دانست و با بیان این‌که موزه‌ها می‌توانند به صلح و دوستی بین کشورها کمک کنند، گفت: این نگاه و رویکرد نمایشگاه‌های دو جانبه از پنج سال پیش شروع شد و با کشورهای مختلف ادامه پیدا کرد و اکنون نیز این ششمین نمایشگاه دوجانبه‌ای است که در موزه ملی ایران برگزار می‌شود و این گونه فعالیت‌ها در آینده نیز ادامه دارد.

او با اشاره به وجود حدود ۶۹۰ موزه در کشور تا امروز پیش‌بینی کرد به زودی این آمار به ۷۰۰ موزه برسد و اظهار کرد: بخش زیادی از این موزه‌ها، متعلق به بخش خصوصی است و در آینده با کمک موزه ملی ایران باید بتوانیم نمایشگاه‌های مشترک را در موزه‌های دولتی و خصوصی برگزار کنیم و شاهد برگزاری نمایشگاه‌های مشترک بین چند موزه باشیم.

وی بیان کرد: این دیپلماسی فعال فرهنگی باعث شده در حوزه‌های دیگر از جمله استرداد اموال فرهنگی‌تاریخی شاهد اتفاقات خوبی باشیم. در روزهای آینده نیز خبرهای خوشی از استرداد اموال تاریخی خواهیم شنید. بسیار خوشحالم که از طریق دیپلماسی فرهنگی شاهد اتفاقات بسیار خوب در کشور هستیم.

امیدوارم ایرانی‌ها از تاریخ اسپانیا استقبال کنند

جوزف آلبرت کورتس ـ مدیرعامل بنیاد مارک و رییس موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا ـ نیز در این نشست خبری گفت: برگزاری نمایشگاهی با این عظمت به نوع خود یک مراسم بزرگ و به‌یادماندنی است. این نمایشگاه احساس شعف در من ایجاد می‌کند و برگزاری این نمایشگاه می‌تواند به تعاملات فرهنگی ایران و اسپانیا کمک کند.

او افزود: امیدوارم مردم ایران مانند اسپانیایی‌ها از تاریخ اسپانیا استقبال کنند.

رییس موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا که میزبان نمایشگاه «ایران؛ مهد تمدن‌ها» در کشورش بود، بیان کرد: نمایش اشیای تاریخی اسپانیا امروز در یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موزه‌های دنیا یعنی موزه ملی ایران به نمایش درمی‌آید که مهم‌ترین پیام آن، دوستی است. ایران، هلند و اسپانیا به‌خاطر برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ای، اشتراکات فرهنگی بیشتری پیدا کرده‌اند و امروز برگزاری این نمایشگاه یک اعتماد دو جانبه بین ایران و اسپانیا به وجود آورده است.

او با بیان این‌که در نمایشگاه ایران در اسپانیا که به‌مدت پنج ماه برگزار شد، شاهد بازدید ۱۰۰ هزار بازدیدکننده بودیم، افزود: اعتقاد من بر این است که ایران و اسپانیا روابط فرهنگی خوبی با یکدیگر داشته‌اند. جوی که در نمایشگاه ایران در اسپانیا به وجود آمد باعث شد تا ما فاصله‌ها را طی کنیم و با کشور بزرگی به نام ایران بیش از پیش آشنا شویم و نمایشگاه باستان‌شناسی اسپانیا را در موزه ملی ایران برگزار کنیم.

این مقام فرهنگی اسپانیا با بیان این‌که یک تمایل دو جانبه بین دو طرف است تا این نمایشگاه یک آینه برای نشان دادن ارتباطات فرهنگی دو کشور باشد، گفت: در موزه ملی ایران و موزه آلیکانته، دنباله‌روی تمدن‌ها از یکدیگر دیده می‌شود. در این نمایشگاه‌ها و موزه‌ها می‌توانیم اشیای مختلفی را ببینیم حتی برخی از این اشیا در جنگ بین تمدن‌ها به کار رفته است اما امروز شاهد این هستیم که در فضای صلح و دوستی و آثار به شکلی صلح‌جویانه در کنار هم به نمایش در آمده است.

کورتس اضافه کرد: نمایشگاه موزه باستان‌شناسی آلیکانته اسپانیا در تهران ادامه‌دهنده روابط شکوهمند ایران و اسپانیا است. برگزاری نمایشگاه مشترک بین ایران و هلند نگاهی تمدنی به شمال اروپا بود و حالا برگزاری این نمایشگاه با اسپانیا تصویری باستان‌شناسی از حوزه دریای مدیترانه را ارائه می‌دهد.

تخصص نیروهای موزه ملی محرز است

مانوئل اولیسنا دومینک ـ مدیر فنی موزه باستان‌شناسی آلیکانته اسپانیا ـ نیز در این نشست خبری گفت: سطح تخصصی و حرفه‌ای بودن نیروهای موزه ملی ایران در نمایشگاه ایران در اسپانیا و نمایشگاهی که قرار است از اسپانیا در ایران از امروز افتتاح شود، کاملا مشخص و محرز است.

او با بیان این‌که این اشیا به عنوان نمونه‌هایی از تاریخ و تمدن آلیکانته به شمار می‌رود و این تاریخ مدیترانه و تاریخ اسپانیا را به ما نشان می‌دهد و می‌توانیم گذر تاریخ را در تمدن‌های مختلف می‌توانیم از نزدیک ببینیم، ادامه داد: از طریق این اشیا می‌توانیم شیوه‌های زندگی مردمان در دوران مختلف را در ذهن خود تصور کنیم. برای ما این یک افتخار است که توانسته‌ایم این نمایشگاه را در موزه ملی ایران به نمایش بگذاریم تا از این طریق بازدیدکنندگان بیش از پیش با تمدن و تاریخ اسپانیا آشنا شوند، همان طور که بازدیدکنندگان نمایشگاه ایران در اسپانیا نیز از نزدیک با تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران آشنا شدند.

نمایشگاهی که رابطه دوستی‌ها را بیشتر کرد

خورخه سولر دیار ـ مدیر نمایشگاه های موزه باستان‌شناسی آلیکانته ـ نیز در سخنانی گفت: این نمایشگاه در راستای دوستی و همکاری خوب ایران و اسپانیا برگزار شده است و اشیایی که در نمایشگاه ایران در اسپانیا به نمایش درآمد و نیز اشیایی که در نمایشگاه اسپانیا در ایران از امروز به نمایش درمی‌آید، نمونه هایی از اشیای بسیار ارزشمند هستند.

اولین تصویر تمدن شرق در مدیترانه در ایران

جبرئیل نوکنده ـ رییس کل موزه ملی ایران ـ نیز در این نشست خبری گفت: یکی از رسالت‌های موزه ملی معرفی فرهنگ و اصالت تاریخی تمدن کشور به سایر تمدن‌ها است. بنابراین نمایشگاه موزه‌ای را ابتدا در کشور هلند به نمایش گذاشتیم و سپس با توجه به بازدید مدیران موزه آلیکانته اسپانیا از نمایشگاه هلند، این نمایشگاه در اسپانیا نیز گشایش یافت و یکی از موضوعاتی که با هم صحبت کردیم این بود که یک نمایشگاه با موضوع تمدن اسپانیا در تهران نیز داشته باشیم و امروز شاهد برگزاری نمایشگاه باستان‌شناسی اسپانیا در محل موزه ملی ایران هستیم.

او با اشاره به این‌که در این نمایشگاه ۳۰۰ شیء تاریخی از ۳۵۰ هزار سال قبل تا قرن ۱۹ در این نمایشگاه به نمایش درآمده است و اولین تصویر از تمدن شرق دریای مدیترانه است، اظهار کرد: آثاری که در این نمایشگاه به نمایش درآمده است، بسیار ارزشمندی بوده و دوران مختلف تاریخی این کشور را به نمایش گذاشته است و همچنین ارتباط و تعاملات فرهنگی ایران و اسپانیا را نشان می‌دهد.

نوکنده با اشاره به انتشار کاتالوگی از این نمایشگاه با ۳۳۰ صفحه به عنوان نخستین کتاب درباره تمدن اسپانیا در ایران، گفت: این نمایشگاه به خاطر دوستی دو موزه برگزار شد و برگزاری دو نمایشگاه در طول یک سال به صورت متقابل در دو کشور یک اقدام ارزشمند است.

ورودی بلیت این نمایشگاه ۵ هزار تومان است و تا ۲۶ فروردین ۹۹ به‌جز روزهای دوشنبه میزبان علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/