به گزارش پایگاه خبری ربیع، مدیر مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان از برگزاری آیین ملی گل غلتان در خانه تاریخی آل یاسین خبر داد.

محمدعلی فرجی اظهار کرد: خانه تاریخی آل یاسین واقع در خیابان امام خمینی(ره) از ساعت ۷:۳۰ صبح روز جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه پذیرای کودکان و مادرانی می‌شود که سنتی کهن و دیرینه را بازنمایی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه آیین ملی گل غلتان ویژه کودکان یک تا سه سال برگزار می‌شود افزود: پیشینه رواج این آیین در فرهنگ و سنت کاشانی به ثبت رسیده است و در منطقه کاشان دارای هویت و اصالت است.

مدیر مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان یادآور شد: دراین سنت بهاری، نوزاد را پس از غسل دادن، بین گل‌های محمدی پرپر شده‌ای در پارچه سفیدی می‌غلتانند.

فرجی، با بیان اینکه بر اساس باوری کهن، این اقدام باعث شادابی ونشاط پوست کودک شده و او را در برابر حساسیت های فصلی ایمن می کند تأکید کرد: با این وجود، یکی از الزامات برای حضور در این آیین، عدم ابتلای کودک به بیماری و آلرژی است.

وی متذکر شد: علاقه مندان برای شرکت فرزندانشان در آیین گل غلتان با مراجعه به تارنمای رسمی شهرداری به نشانی http://www.kashan.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

فرجی، اضافه کرد: شماره پیامک و واتساپ ۰۹۱۰۷۹۶۲۹۶۱ نیز مسیر ارتباطی دیگری است که متقاضیان حضور فرزندانشان در این آیین می‌توانند با ارسال مشخصات به آن برای ثبت نام مبادرت ورزند.

ابراهیم قربانی