به گزارش پایگاه خبری ربیع،

«وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی آدَمَ»

از نگاه قرآن کرامت انسان به عنوان یک اصل آفرینش در نظر گرفته و کرامت در سرشت انسان تنیده شده است. خداوند متعال می‌فرماید: «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلی کَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلاً»؛ «ما فرزندان آدم را گرامی داشتیم و آنان را در خشکی و دریا برنشاندیم، از چیزهای پاکیزه روزی‌شان دادیم و آنان را بر بسیاری از آفریده‌های خود برتری آشکار دادیم.» (تدبر: ۷۰)

تک‌تک افراد جامعه به دنبال عزت و کرامت هستند؛ زیرا عزت، رمز ماندگاری و نیاز فطری بشر است؛ پس اگر باشند کسانی که از این مسیر خارج شوند و ذلت را بر عزت ترجیح دهند، فطرت بشری آنها کور و مسدود شده است.

متأسفانه امروز بعضی از شاخص‌ها و عوامل عزت رو به کاستی نهاده و سستی عمل و باور برخی این موضوع را به مخاطره انداخته است؛ اما در دوران ظهور و حاکمیت عدل‌گستر جهان، اسباب و عللی که منشأ عزت و اقتدار هستند، در میان آحاد مردم و جامعه اسلامی احیا می‌شود، هرچند کم‌سو و به مردگی کشیده شده باشند؛ بنابراین در سایه حکومت مهدی(عج) عزتمندی و کرامت‌طلبی، فرهنگ رایج و شایع همه انسان‌ها در جوامع مختلف خواهد شد و عزت مؤمنان در سایه اطاعت خدا و عمل به احکام او به دست خواهد آمد که به شمه‌ای از آنها می‌پردازیم:

۱- اطاعت الهی

خدای تعالی می‌فرماید: «من پروردگار عزیز شما هستم؛ پس هر که خواهان عزت در دو جهان است، باید از [خدای] عزیز اطاعت کند.»

علی(ع) فرمود: «اذا طلبت العز فاطلبه بالطاعه»؛ «هرگاه جویای عزت شدی، آن را به وسیله اطاعت [از خدا] بجوی.»

با ازبین‌رفتن کفر و بی‌ایمانی زمینه اطاعت و پیروی از دستورات الهی فراهم شده و آحاد مردم همگی موحد و خداپرست می‌شوند و در پرتو ایمان و اعتقاد به خداست که عزت و شرافت بر جامعه سایه می‌افکند؛ چنان‌که در زمان ظهور چنین خواهد شد.

۲- تقوای الهی

حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف شما را فرمان می‌دهد: «چیزی را شریک او (خدا) نسازید و بر اطاعت او و فرمانبرداری از پیامبرش کوشا باشید؛ آنچه را قرآن زنده ساخته است، زنده سازید و آنچه را قرآن در پی نابودی آن است، از میان بردارید؛ در راه هدایت مددکار باشید و در راه تقوا و پرهیزکاری کمک‌کار.»

بدیهی است با اجرای فرمان آن امام همام و رعایت تقوای الهی از سوی مردم، عزت و سربلندی به جامعه اسلامی برمی‌گردد و مکتب مهدوی، پیام‌آور شکوه و عزت حقیقی اسلام و مسلمانان می‌شود.

۳- اجتناب از گناهان

یکی دیگر از عوامل عزت، پرهیز از گناه است که در دوران ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تحقق خواهد یافت و درنتیجه عزت و بالندگی معنوی در جامعه آن روز حاکم خواهد شد.

انسان وقتی به جایگاه خود در عالم هستی پی ببرد و عظمت خدا را که هستی‌بخش همه موجودات است بشناسد، بی‌تردید شأن و مقام والای خویش را فدای شهرت و گناه نمی‌سازد و در برابر عظمت الهی نافرمانی و معصیت نمی‌کند و درنتیجه چنین افرادی که از معاصی و گناه دوری می‌کنند از روحی متعالی و عزتی ماندگار بهره‌مند خواهند شد.

۴- بی‌نیازی از مردم

در پرتو حاکمیت نظام مقدس مهدوی، استغنا و بی‌نیازی از مردم فراگیر خواهد شد و در سایه همین بی‌نیازی است که مردمان آن زمان دارای روحیه عزت و مناعت طبع خواهند شد.

۵- فراوانی نعمت

ازجمله اموری که به عزت جامعه اسلامی در عرصه دنیا مرتبط است و در زمان ظهور جلوه‌ای آشکار خواهد داشت، فراوانی نعمت‌های مادی است؛ چون مردمان به دلیل اینکه خداوند با فضل خویش آنها را روزی داده است، بی‌نیاز شده‌اند.

۶- رعایت انصاف

رعایت انصاف میان مردمان از دیگر عوامل عزت نفس است. در دوران سبز زندگی یعنی در دوران ظهور ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف که بشر زینت بهاری خود را تجربه خواهد کرد، آن حضرت شرایط را به گونه‌ای فراهم خواهد کرد که مردم اهل انصاف و رعایت حال همدیگر باشند. در میان مردم مهربانی و همدلی برقرار می‌کند؛ پس مردمان در پرتو آن، همدیگر را همیاری می‌کنند و بر یکدیگر برتری‌طلبی ندارند؛ بزرگ‌تر به کوچک‌تر رحم می‌کند و کوچک‌تر به بزرگ‌تر احترام می‌گذارد.

سخن را با دعا به درگاه الهی و آرزوی رسیدن به عزت و کرامت راستین در پرتو حکومت جهانی مهدوی که امید هر انسان عزتمند و کرامت‌خواه است به پایان می‌بریم:

«خداوندا، ما از تو دولت ارزشمندی را خواهانیم که با آن، اسلام و اهلش را عزت بخشی و نفاق و اهلش را خوار گردانی و ما را در آن دولت از دعوت‌کنندگان به فرمانبرداری از خود قرار دهی.»

اینک ما باید منتظر حکومت آن حضرت باشیم و در شب تیره به امید صبح روشن چراغی بیفروزیم و با تأسی به فرمایش‌های ائمه معصومین عزتمند و سرافراز مقدمات عزت و اقتدار شیعیان را در سراسر گیتی رقم بزنیم؛ همان‌گونه که تاکنون با ایستادگی دربرابر استکبار حماسه‌ها آفریدیم، حماسه در حماسه انقلاب اسلامی ایران، غزه، فلسطین، مصر، تونس، لیبی، یمن، سوریه، عراق و ان‌شاءالله زیر سایه پرچم باعزت امام عصر در سراسر گیتی.