پایگاه خبری ربیع/ بی‌تردید رکن اصلی و خمیرمایه بنیادین حرکت جهانی امام زمان(عج) گسترش همه جانبه و تقویت و توسعه توحید و یگانه‌پرستی و در کنار آن مبارزه فراگیر و مستمر با همه تفکرات و جریان‌های انحرافی و الحادی است.

در حکومت  مهدوی، همه دستگاه‌های استبدادی، در نهاد حکومت و قدرت زایل می‌شوند و از بین می‌روند. محرومان و مستضعفان و بندگان صالح و مؤمن خداوند، از جایگاه رفیعی برخوردار می‌شوند. نظام فرهنگی حکومت مهدوی، مرکب از ارزش‌ها و هنجار‌ها، عقاید و باور‌ها، آرمان‌ها و … بر اساس آموزه‌های قرآن کریم و سنت معصومان (ع) شکل می‌گیرد و همه اجزا و عناصر اجتماعی، متأثر از این نظام فرهنگی است. عدالت‌جویی و عدالت‌خواهی و تلاش برای برقراری عدالت و رفع همه مظاهر ظلم و بی‌عدالتی، از جمله ارکان حکومت امام زمان(عج) است. مبارزه همه جانبه و مستمر با منکرات و عوامل اجرایی و شیوع آن، از جمله برنامه‌ها و سیاست‌های اصولی در حکومت جهانی مهدوی است. توزیع عادلانه فرصت‌های اجتماعی و برقراری روابط صمیمانه و صلح‌آمیز، همراه با عظمت و شوکت جامعه‌ اسلامی در سطح بین‌الملل، ایجاد روابط صمیمانه و دوستی متقابل در بین افراد و ملل و اقوام همه و همه، از جمله خصوصیات و ویژگی‌های جامعه‌ آرمانی اسلام است که در حکومت مهدی (عج) تحقق می‌یابد.

در ادامه به بعضی از ویژگی‌های حکومت مهدوی اشاره می‌کنیم: ۱- تشکیل حکومت فراگیر جهانی‏؛ حکومت و دولت حضرت مهدی(عج)، فراگیر و جهانی خواهد بود و قدرت و سلطه او از شرق تا غرب دنیا را فرا خواهد گرفت. آری مهم‏ترین ویژگی حکومت جهانی حضرت مهدی، قرار گرفتن جهان تحت یک مدیریت واحد و کارآمد است، به‌طوری که خودرأیی‏ها، مقام‌پرستی‏ها و خودمحوری‏ها از بین خواهد رفت و همه بر اطاعت از یک حاکم مقتدر جهانی، اتفاق خواهند داشت. رسول اکرم (ص) فرموند: «و یبلغ سلطانه المشرق و المغرب؛ دولت و سلطنت مهدی(عج) همه شرق و غرب جهان را در بر می‏گیرد».

۲- دین و آیین واحد جهانی؛ در حکومت جهانی واحد، دین برتر و آیین پذیرفته شده مردم، اسلام خواهد بود و این نشان می‏دهد که برنامه حضرت مهدی(عج) جهان شمول و فراگیر بوده و مردم با رغبت و علاقه دین اسلام را اختیار خواهند کرد و نجات و سعادت خود را در پیروی از آن خواهند دانست؛ در نتیجه فضایل اخلاقی و مکارم انسانی، در جوامع حاکم شده و فساد، الحاد و بی‏دینی از بین خواهد رفت. رسول‏اکرم (ص) می‏فرماید: «تا هرکجا که تاریکی شب وارد شود، این‏ آیین مقدس نفوذ خواهد کرد».

۳- عدالت فراگیر جهانی‏؛ عدالت به معنای واقعی کلمه اعم از اقتصادی، قضایی، اخلاقی و سیاسی  یکی از آرمان‏ها، خواست‏ها و آرزوهایی است که بنی آدم در طول تاریخ، به ‏آن توجه داشته و در تمامی عرصه‏های زندگی اجتماعی خود، به ‏آن نیازمند بوده است. این نیاز دائمی انسان فقط در «حکومت جهانی مهدوی(عج)» برآورده خواهد شد و «عدالت» فقط با آمدن «منجی موعود»، تحقق خواهد یافت و عدل و قسط و مساوات، نماد اصلی حکومت او خواهد بود. پیامبر (ص) درباره اوضاع زمین پس از ظهور حضرت ولی عصر(عج) در روایت مشهوری می‏فرماید: «فَیَمْلَأُ اْلأَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلاً کَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً؛ پس زمین را از عدل و داد لبریز می‏کند، پس از آنکه از ستم و بیداد لبریز شده است».

۴- امنیت و صلح جهانی‏؛ امنیت و صلح واقعی و آرامش که گوهر نایاب زندگی انسان‏ها و گمشده امروز جامعه بشریت است از ویژگی‏های جهانی و فراگیر امام زمان(عج) است. در آن عصر، خوف‏ها زایل می‏شود و جان و مال و آبروی اشخاص در امان قرار می‏گیرد و در سراسر جهان امنیت عمومی حاکم می‏شود و اختناق، استبداد، استکبار و استضعاف که همه از آثار حکومت‏های غیر الهی است از جهان ریشه‌کن می‏گردد و حکومت‏های طاغوتیان به هر شکل و هر عنوان برچیده می‏شود. علی (ع) فرمودند: «هرگاه قائم ما قیام کند، کینه‌توزی از دل‏های همه مردم، رخت برمی‌بندد و چهارپایان رام می‌شوند تا آن جا که زنی از عراق تا شام، مسیر را می‏پیماید، در حالی که هیچ درنده‏ای او را نمی‏آزارد…».

۵- ملت واحد جهانی‏؛ با ظهور مصلح کل و بالا رفتن بینش و آگاهی مردم و از بین رفتن منیت‏ها و خودخواهی‏ها، همبستگی و اتحاد شگرفی در میان انسان‏ها به وجود خواهد آمد. وقتی که امت واحد جهانی، شکل بگیرد، تمامی اختلاف‏ها، کینه‏ها، ستیزه‌جویی‏ها، تجاوزها و… از بین خواهد رفت و همگان یکدل و یکرنگ، اطاعت از آن حضرت را پیشه خود خواهند ساخت.

۶- پیشرفت و رفاه جهانی‏؛ در دولت کریمه مهدی موعود(عج)، وضع اقتصاد و معیشت عمومی و اوضاع اقتصادی و مالی مردم، سامان خواهد یافت. در آن عصر، نعمت‏های الهی افزون، آب‏ها مهار، زمین‏ها حاصلخیز و معادن ظاهر خواهد شد. هیچ فقیری باقی نخواهد ماند تا از بیت‏المال، کمک مالی دریافت کند. رونق و شکوفایی اقتصادی، باعث خواهد شد که همگان از برکات و آثار دولت او، برخوردار شوند و چهره کریه فقر، نابرابری، فساد مالی و… از جهان رخت برخواهد بست.

۷- کمال علم و عقل‏، نوسازی و احیاگری‏ و رضایت و خشنودی جهانی‏ از ویژگی‏های مهم حکومت مهدوی است. و اینهمه مایه امید و نشاط بشری است.